Kam do prírody v Bratislave? Prinášame zoznam overených tipov na výlet, ktoré odporúčajú miestni

seniori na bicykloch

Miest, ktoré môžete navštíviť pešo, či na bicykli je v Bratislave viac než dosť (Zdroj: GettyImages)

Posledné mesiace dávajú zabrať nielen nášmu zdraviu, ale aj psychike. Pandémia spôsobená novým koronavírusom nás naučila vážiť si to, čo sme predtým často prehliadali. S tým súvisí aj možnosť cestovania najmä v rámci Slovenska. Pri zhoršenej situácii sa môžeme pohybovať len v rámci svojho okresu. Zatiaľ čo pri väčšine krajiny to možno nie je až také obmedzujúce, neplatí to v prípade Bratislavy.

Lockdown v hlavnom meste znamená pohybovať sa iba v rámci územia mesta. Možností, kam ísť do prírody je menej. Pripravili sme si preto pre vás veľký prehľad miest, ktoré sú ako stvorené na vašu návštevu, ak žijete v Bratislave.

Devín a polostrov pri kameňolome

Devín nemusíme nikomu bližšie predstavovať. Za návštevu stojí nielen hrad, ktorý patrí k najstarším historicky doloženým hradným objektom na Slovensku, ale aj jeho okolie. Vybrať sa môžete po chodníku lemovanom stromami až k Rakúsku. K hradu zvykla v minulosti od Slovenského národného múzea premávať aj loď. Teraz to pravdepodobne nebude možné, no do budúcnosti je to pekný tip na výlet.

O niečo menej známy je v tejto oblasti polostrov pri kameňolome Devín. Ide o zaujímavý úzky cíp pevniny, ktorý sa nachádza na ľavom brehu Dunaja. Ak budete chcieť toto miesto preskúmať, zvýšte pozornosť. Odporúčame tam vojsť len v prípade nižšej hladiny Dunaja s pevnou obuvou a za dobrej viditeľnosti.

Sandberg

Keď sa vyberiete na Sandberg, ani z ďaleka nebudete mať pocit, že sa nachádzate v hlavnom meste. Lokalita, ktorá je národnou prírodnou rezerváciou s najvyšším stupňom ochrany, je známa najmä vďaka pieskovcovému vrchu. Inými slovami, aj na Slovensku sme kedysi mali more. Dnes je to raj pre každého paleontológa.

Našli tu už rôzne skameneliny. Medzi nimi napríklad zuby žraloka, stavec veľryby alebo pozostatky korytnačiek. Za zmienku stojí aj vzácna fauna a flóra, ktorá sa tu vyskytuje. Táto významná paleontologická lokalita vám poskytne výhľad na vysoké zelené stromy a neďaleké Rakúsko.

Waitov lom

Od Sandbergu vedie krátky náučný chodník k Waitovmu lomu. Najzápadnejšia časť Karpát vám poskytne dokonalé útočisko vždy, keď si budete chcieť vyvetrať hlavu. Nachádza sa tu zaujímavý kruhový labyrint vytvorený z kameňov. Nejde o dielo prírody, tieto kamene tam nanosili ľudia. Dôvod nie je známy, ale výtvor pripomína svetovo známy labyrint z francúzskeho Chartres.

Devínska Kobyla

Prechádzka na Devínsku Kobylu dnes znamená cestu za novo otvorenou vyhliadkovou vežou. Ciest, ako sa tam dostať je viacero, a je len na vás či pôjdete po asfaltke na bicykli, alebo sa zatúlate na chodník vedúci popri stromoch. Vyhliadková veža patrí svojím vizuálom k extravagantnejším dielam. Jej vzhľad má pripomínať modlivku. To, čo na nej oceníte je fakt, že i keď sa na ňu vyberie viac ľudí, vďaka plošinám sa s nikým tlačiť nebudete. Schodov sa nebojte, sú vhodné aj pre starších ľudí či deti.

Ak sa dostanete až na vrchol, naskytne sa vám jeden z najkrajších panoramatických výhľadov (nielen) v Bratislave. Odporúčame si so sebou pribaliť aj ďalekohľad. Pri západe slnka ide o mimoriadne romantické miesto, ktoré dokresľujú kulisy Rakúskych Álp. Malým bonusom je, že cestou na rozhľadňu natrafíte na už opustenú raketovú základňu z obdobia studenej vojny. Preskúmať sa dá aj ona.

Malá Baňa

Stačí pár krokov a zo sídliska Rača sa ocitnete v prírode, za ktorú by sa nemuseli hanbiť ani na Liptove. Na vrchol Malá Baňa vedie príjemná a nenáročná túra. Na výber máte dve možnosti, ísť po spevnenej, asfaltovej ceste, alebo si to namieriť cez lesný chodník. Odmenou vám bude nádherný výhľad na okolité lesy. Na vrchole sa nachádza aj známy kríž, ktorý dáva tomuto miestu svojský charakter.

Veľmi milo pôsobia farebné búdky pre vtáčiky ale aj truhla, v ktorej môžete nájsť noviny, sladkosti či zápalky pre prípad, že sa tu rozhodnete opekať. Všetko je zadarmo, avšak pozor – ako správny turisti by ste tu na oplátku mali nechať niečo i vy. Ak vám zvýšil keksík či hygienické vreckovky, niekoho možno potešia. Ďalšou zaujímavosťou je, že sa tu nachádza aj knižnica. Ktokoľvek si môže zadarmo požičať knihu alebo sem priniesť tie, ktoré už viac nečíta. Cestou naspäť sa môžete na chvíľku zastaviť pri vinohradoch a užiť si západ slnka ako z Toskánska.

Železná studnička

Ruch veľkomesta, ktorý sa akoby úderom zmení na pokojnú lesnú oázu. Aj to by sa dalo povedať o Železnej studničke. Vieme, že sa terajšia podoba nedá porovnávať s tou z rokov minulých, napriek tomu je to obľúbené miesto nielen pre obyvateľov hlavného mesta.

Na mieste je mnoho stánkov, kde si môžete vyzdvihnúť či už kávu, čaj alebo niečo malé pod zub. Je len na vás, či si zvolíte príjemné posedenie pri jednom z rybníkov alebo si naplánujete dlhšiu túru s výstupom až na Kamzík. Na Kamzík je taktiež možné dostať sa aj lanovkou, ktorá premáva od bývalej reštaurácie Sniežienka. Jej fungovanie však môže byť v dnešnej situácii ombedzené.

Kačín

Či už dostanete chuť na cyklotúru alebo dlhú prechádzku, zvážte miesto zvané Kačín. Kačín prešiel výraznejšou rekonštrukciou a dnes tam nájdeme detské ihrisko, množstvo stolov, lavičiek, drevené toalety, ako aj nádherné artefakty z kameňa. Pôsobí veľmi harmonicky a jeho plusom je i to, že je tam oveľa menej ľudí ako na Železnej studničke. Nezabudnite si so sebou pribaliť aj niečo dobré pod zub, nachádzajú sa tu ohniská s možnosťou opiecť si špekáčik či slaninku po túre. Dostanete sa tam práve od Železnej studničky. Od parkoviska je vzdialené približne 6 kilometrov.

„Odporúčam najmä cez pracovné dni, kedy je to kľudné miesto, prakticky bez ľudí. Cez víkendy je tu dosť rušno, najmä keď je pekné počasie,“ hovorí na jednom z cestovateľských portálov Adka. Zároveň dodáva informáciu aj pre rodiny s malými deťmi: „Ak máte radi dlhé vychádzky a nevadí vám stúpanie do kopca s kočíkom, odporúčam cestu na Kačín absolvovať pešo z Červeného mostu a späť sa odviezť autobusom.“

Jarovská bažantica

O tomto mieste nevedia ani niektorí najstarší obyvatelia Bratislavy. Jarovská bažantica pochádza z 18. storočia a kedysi slúžila ako poľovný revír najmä na bažanty. Patrila k rakúskemu zámku Neues Schloss v Kittsee a dnes je z nej chránený areál na území Slovenska. Paradoxne, aj keď sa o toto miesto nikto nestaral, príroda si s ním poradila sama. Toto miesto stále vyzerá ako z rozprávky. Murovaný most s oválnymi klembami je obrastený zeleňou, vysoké stromy prinášajú dostatok súkromia a množstvo slimačích ulít na zemi.

Nachádza sa na rozhraní Petržalky, Jaroviec a rakúskeho Kittsee. Najvhodnejšie vybrať sa tam od bunkra BS-9, poprípade od Slnečníc v Petržalke. Je možné, že Jarovskú bažanticu nenájdete na prvýkrát, keďže je toto mieste slabo vyznačené, nenechajte sa však odradiť. Odmeniť sa následne môžete dobrou kávou alebo koláčikom v cukrárni Lucette Patiserie, ktorá sa nachádza kúsok od Slnečníc. Ak bude možné zobrať si nejakú dobrotu so sebou, určite dporúčame cheesecake, je famózny!

Biele skaly

V Bratislave sa nachádza miesto, ktoré ukrýva totemy. Obkolesujú ho vysoké skaly, stromy, rebríky aj vodné pramene. Keď ho uvidíte určite vám na um prídu Indiáni. Samotný dojem podporuje aj fakt, že tu kedysi bolo more. Reč je o Bielych skalách, ku ktorým sa najrýchlejšie dostanete od Dúbravky. Jedna z ciest vedie od Domu kultúry, pričom držať sa musíte smeru na Dúbravskú hlavicu. Malým trikom, ako správne trafiť na toto miesto je, že si porátate studničky. Pri tretej musíte odbočiť doprava. Po 10 minútach chôdze majte oči na stopkách a sledujte úzky chodníček. Práve ten vás dovedie k cieľu – Bielym skalám. Môžete si tu posedieť na lavičkách, poprípade niečo chutné pripraviť vďaka ohniskám, zážitok je zaručený.

Náš tip: oplatí sa sem ísť najmä počas jari, kedy začína sezóna medvedieho cesnaku. Rastie ho tu požehnane.

Bunker B-S 8

V Bratislave je množstvo bunkrov pochádzajúcich z obdobia 2. svetovej vojny. Tým najzachovanejším je ten v Petržalke. My poznáme cestu, ktorá tam vedie od Kopčian, avšak vybrať sa tam môžete aj na bicykli. Cyklochodník, aj keď miestami prerušovaný, vedie už od Starého mesta, cez Most SNP okolo Auparku, cez Petržalku.

Vydať k bunkru sa musíte po nespevnenej ceste, cez pole. Charakterizujú ju vysoké topole. Už od začiatku bude na vás dýchať atmosféra rokov minulých. Uvidíte protitankovú priekopu, na ktorej sú pripevnené historické fotografie a informácie. Bunker bol zrekonštruovaný a v letných mesiacoch tu môžete vidieť aj historické predmety. „Je úplne jedno, kedy sa sem vyberiete, vždy sme tu boli sami. Nie je škoda, že o takomto peknom a zachovalom mieste ľudia vôbec nevedia?“ hovorí jeden z návštevníkov, Milan.

Za zmienku rozhodne stojí aj priľahlý cintorín, ktorý sa ponáša na tie americké. Je tu 331 bielych krížov. Venovaný je padlým v prvej svetovej vojne. Jedna z legiend hovorí, že o polnoci sa tu občas zjaví duch legendárneho generála.


Máte v hlavnom meste iné obľúbené miesto? Napíšte nám ho do správy na Facebook alebo Instagram!

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame