Ponitrie je čarovný región, okrem Bojnického zámku či ZOO ukrýva omnoho viac: Objavte viac ako 30 tipov na výlet

Matka s deťmi na návšteve v ZOO

Návštevu bojnickej ZOO rozhodne nemôžete vynechať (Zdroj: GettyImages)

Ponitrie patrí k regiónom, ktoré sa môžu pochváliť prírodnými krásami, kultúrnymi a historickými pamiatkami. Ak sa sem vyberiete na výlet, nájdete tu starobylé kostoly, kaštiele a hrady, termálne kúpaliská, aj široké možnosti na pešiu turistiku a cykloturistiku.

Vyhliadková veža Bojnice

Nad Bojnicami sa vypína unikátna vyhliadková veža s prevýšením asi 30 metrov – ide o pomerne náročnú technickú stavbu, aká na Slovensku nemá obdoby. Súčasťou stavby je aj tobogan, ktorým sa môžete z vrcholu veže spustiť dolu.

Bojnický zámok

Patrí k najkrajším a najromantickejším historickým objektom na Slovensku a pýši sa prekrásnym prostredím a architektúrou. Absolvovať tu môžete denné aj večerné prehliadky. Tajomný charakter Bojnickému zámku prepožičiava travertínová jaskyňa s dvomi jazierkami.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Václav Sulek (@fotografieslovenska),

Zoologická záhrada Bojnice

Najstaršia a najnavštevovanejšia slovenská ZOO leží v tesnej blízkosti Bojnického zámku. Vidieť tu môžete viac ako 430 druhov zvierat z celého sveta.

Sokoliari Aquila

V prírodnom amfiteátri stálej scény Aquila, len 100 metrov od zámku, nájdete bojnických sokoliarov, s ktorými sa môžete preniesť do čias kráľov, princezien a urodzenej šľachty. Dravce vám predvedú oslnivý prelet nad hlavami a môžete si ich aj pohladkať a odfotiť sa s nimi.


Mohlo by vás zaujať: 25 skvelých tipov na výlety na Orave: Objavte jeden z najkrajších regiónov Slovenska


Múzeum praveku

Podniknite výlet do dávneho praveku a objavte jeho tajomstvá. Originálne múzeum sa nachádza v centre Bojníc, v areáli tzv. Prepoštskej jaskyne, ktorú v dobe kamennej obýval neandertálsky človek. Zážitok z múzea budete mať umocnený tým, že po stopách neandertálcov sa vydáte bosými nohami.

Pieskové sochy

Jedinečnú výstavu pieskových hradov a zámkov, ktorú dopĺňajú tri rozprávkové bytosti z piesku, pripravili šikovní slovenskí umelci. Použili pri tom neuveriteľných 130 ton piesku.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa wwwcodnessk (@codnessk),

Termálne kúpalisko Čajka

Nádherná scenéria Bojnického zámku, prírodné krásy lesoparku, a k tomu 5 bazénov s termálnou vodou, tobogan, šmykľavka a ďalšie atrakcie. Na termálnom kúpalisku Čajka v Bojniciach nájdete všetko potrebné pre relax aj športové vyžitie.

Termálne kúpalisko Štrand E. Tatárika

Nachádza sa v Nových Zámkoch a ponúka deväť bazénov s teplotou od 28 do 35 °C a množstvo vodných aj športových atrakcií. Mineralizovaná voda v bazénoch má blahodarné účinky na pohybové i nervové ústrojenstvo.


Mohlo by vás zaujať: Región, na ktorý môžeme byť hrdí: Kysuce ukrývajú samé prírodné unikáty, kam sa vybrať na výlet?


Múzeum Jána Thaina

Novozámocké múzeum obsahuje niekoľko stálych expozícií, ktorá vám priblížia dôležité udalosti života v regióne, dejiny mesta, aj predmety, ktoré používali naši predkovia. Nájdete tu tiež expozíciu venovanú životu a dielu Antona Bernoláka.

Synagóga v Šuranoch

Skvost židovskej architektúry na Slovensku pochádza z roku 1916 a dnes je v ňom mestské múzeum so stálou expozíciou, archeologickými nálezmi, historickými fotografiami a starými písomnosťami.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mirek Tóda (@mireko_razon),

Prírodné kúpalisko Tona

Rekreačný areál na okraji mesta Šurany ponúka prírodné jazero s pieskovou a štrkovou plážou. Nechýba tobogan, vodné bicykle, detské ihrisko či stánky s občerstvením.

Slovenská Trója – Zámeček

Nový archeopark, vybudovaný v lokalite Zámeček neďaleko Nitrianskeho Hrádku, býva označovaný za slovenskú Tróju. Práve toto miesto je náleziskom vzácnej plastiky, známej ako Hrádocká Venuša.

Priehrada Nitrianske Rudno

Vynikajúce rekreačné miesto aj dokonalý rybársky revír. Na brehu priehrady sa nachádzajú ubytovacie a stravovacie zariadenia, športoviská, a nájdete tu aj náučný chodník venovaný vodnej nádrži.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Online Podnikanie (@kosovasilvia),

Hvezdáreň v Partizánskom

Ak máte radi tajomstvá oblohy, hvezdáreň v Partizánskom bude pre vás to pravé orechové. Nájdete v nej modernú audio-vizuálnu techniku, kupolu aj špeciálny ďalekohľad s kamerou.

Náučný chodník Bielické bahná

Prírodný areál v mestskej časti Partizánskeho Veľké Bielice ukrýva viacero jazierok s termálnou vodou, ktorých dno pokrýva asi metrová vrstva bahna. Lokalitou prechádza náučný chodník s tromi zastávkami. Trasa je nenáročná a prejdete ju za približne 1,5 hodiny.

Vodný hrad Šimonovany

Ku kultúrnym zaujímavostiam Partizánskeho patrí Vodný hrad v Šimonovanoch, označovaný aj ako kaštieľ. Jeho história siaha do 12. storočia a pôvodne slúžil ako obranná stavba. Dnes je zrekonštruovaný a verejnosť tu nájde aj mestskú knižnicu s čitárňou a krásny park.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Michal Jankula (@tarponko),

Nitrianska kalvária

K trom krížom a Kaplnke Božieho hrobu s vežou vedie krátka a nenáročná prechádzka, na konci ktorej vás čakajú prekrásne výhľady, pokoj a duchovno. Priamo pod kalváriou v budove kláštora môžete navštíviť Misijné múzeum.

Nitriansky hrad

Týči sa nad mestom Nitra, na skalnom brale, na mieste starého slovanského hradiska. Jeho dominantou je katedrála, biskupský palác a mohutné opevnenie s bastiónmi. Na hrade sídli biskupský úrad a v jeho areáli sa nachádza aj Diecézne múzeum.


Mohlo by vás zaujať: 5 tipov na výlet u nás: Tieto hrady sa oplatí vidieť, neuveríte, čo skrývajú


Ponitrianske múzeum

Vlastivedné múzeum je zamerané na botaniku, zoológiu, archeológiu, históriu, etnografiu a numizmatiku regiónu. Sídli v krásnych priestoroch novorenesančnej budovy.

Areál Zoborského kláštora

Kláštor sv. Hypolita v údolí pod vrchom Zobor zriadili v 9. storočí mnísi – benediktíni. Dnes sa tu nachádza nemocnica a viacero zaujímavých miest, napríklad ruiny kláštora. V okolí sú značené turistické trasy aj cyklotrasy.

Hradisko Zobor

Najstaršia a najrozsiahlejšia pamiatka v okolí Nitry, ktorá je zároveň národnou kultúrnou pamiatkou. Hradisko ohraničuje obranný val a absolvovať tu môžete historický náučný chodník dlhý necelé dva kilometre. Z vrchu Zobor je nádherný výhľad na široké okolie.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @rockmachine_biker,

Botanická záhrada

Priamo v areáli Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre nájdete Botanickú záhradu SPU s bohatou škálou rastlinných zbierok z rôznych oblastí sveta. Jej súčasťou je Univerzitné vivárium, zamerané na chov plazov.

Slovenské poľnohospodárske múzeum

Rozprestiera sa na rozsiahlej ploche a jeho súčasťou je aj skanzen, nitrianska poľná železnica a knižnica. Expozície vás prevedú dejinami poľnohospodárstva, tradičnými remeslami, historickou hasičskou technikou, hospodárskym dvorom aj objektmi ľudovej architektúry.


Mohlo by vás zaujať: Obrovský prehľad výletov na Liptove: Ľahká turistika, cyklotrasy, malebné dedinky aj liečivé pramene


Tríbečské múzeum

Nájdete ho v Topoľčanoch a špecializuje sa na zaujímavosti z oblasti chmeliarstva, sladovníctva a pivovarníctva na Slovensku. Jeho súčasťou je aj expozícia Príroda stredného Ponitria s viacerými vzácnymi nálezmi.

Slovanské múzeum A. S. Puškina

Sídlom múzea je prekrásny renesančný kaštieľ v Brodzanoch, obklopený historickým parkom s bustami významných slovenských a ruských spisovateľov.

Letohrádok Babylon

Letohrádok Babylon nájdete na vŕšku Hôrka nad obcou Brodzany a pri jeho návšteve zistíte, že sa tu doslova zastavil čas. Letné sídlo vojvodkyne Natálie z Oldenburgu stále dýcha romantikou a len kúsok od neho je schovaný novogotický evanjelický kostolík.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Zuzana Janecek (@zizacik),

Chynoriansky Háj

Malý dubovo-jaseňový lužný lesík v Chynoranoch bol vyhlásený za štátnu prírodnú rezerváciu a pri prechádzke v ňom môžete pozorovať viacero vzácnych rastlín a živočíchov, napríklad motýľov, ktorých tu žije až 193 druhov.

Apponyiho poľovnícke múzeum

Kaštieľ v obci Oponice predstavuje viac ako 2500 exponátov, od obrazových zbierok cez dobový nábytok a časť slávnej rodinnej knižnice Apponyiovcov až po poľovnícke trofeje a sakrálne predmety z miestneho kostola. Nájdete tu aj novú expozíciu artefaktov spadnutých spojeneckých lietadiel v Tribečskom pohorí na sklonku druhej svetovej vojny.


Radi bicyklujete, ale nepoznáte trasy? V tejto knihe je až 22 cyklotrás po celom Slovensku


Aponnyiovská historická knižnica

Knižnica Aponnyiovcov z Oponíc je rajom pre všetkých knihomoľov. Najstaršia interiérová knižnica na Slovensku ponúka nielen knižný poklad, ale aj silný príbeh a pozitívnu energiu.

Technické moto-múzeum

Komu bije v hrudi srdce motoristu, určite by nemal vynechať Nováky a tamojšie Moto Múzeum s mnohými nádhernými exponátmi a technickými skvostami, stačí spomenúť „Čezetu“ ČZ-98 z roku 1934 či „Čezetu“ ČZ-500 z roku 1939.

Oponický hrad

K ruinám hradu nad Oponicami sa dostanete po zelenej turistickej značke. Prvá písomná zmienka o tomto historickom objekte pochádza z roku 1300.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @slovakia_places,

Hornonitrianske múzeum v Prievidzi

Približuje históriu hornej Nitry a nájdete v ňom viac ako štvrť milióna zbierkových predmetov.

Hornonitriansky banský skanzen

Túto zaujímavosť regiónu nájdete na bani Cigeľ a ponúka jedinečnú možnosť na vlastné oči vidieť a osobne si vyskúšať cestu, ktorou baníci každodenne fárajú do útrob zeme za prácou. Expozícia skanzenu približuje dejiny hnedouhoľného baníctva na Slovensku.

Veľký Tribeč

Tajomstvami opradené pohorie Tribeč sa rozprestiera medzi mestami Nitra, Partizánske a Zlaté Moravce. Jeho najvyšším vrchom je Veľký Tribeč, ktorý ponúka výbornú prechádzku krásnou prírodou. Na vrchol sa dá dostať viacerými turistickými cestami, výstup tráv cca dve hodiny.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Lucia Miháliková (Kováčová) (@liu.kovac),

Termalpark Nitrava

Termalpark v Poľnom Kesove využíva termálne vrty s teplotou 30,5 a 50,5 °C. Návštevníci majú k dispozícii modernú bazénovú halu so zážitkovým bazénom a vírivým bazénom, vonkajší bazén, detský bazén a hypertermálny bazén, nechýba ani toboganová aréna.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame