Horčík pre dobrý krvný tlak aj psychickú pohodu: Kde všade ho nájdete?

Zdravá strava

thinkstockphotos.com

Najmä ľudia vo vyššom veku sa sústreďujú na príjem vápnika, aby zabránili vzniku osteoporózy. Horčík za taký dôležitý považovaný nie je, hoci tieto dva minerály i v tomto smere „spolupracujú“.

Keď horčík chýba…

Nízka hladina horčíka môže viesť nielen k rednutiu kostí, ale aj k vysokému krvnému tlaku, cukrovke a migréne. Vedecké výskumy naznačujú, že tento minerál hrá dôležitú úlohu aj pri riešení stavov ako bolesť hlavy, chronické bolesti, poruchy spánku, či dokonca astma. Nedostatočné množstvo horčíka bolo preukázané aj u ľudí, ktorí trpia depresiami. Horčík pomáha bojovať aj so syndrómom nepokojných nôh a predmenštruačným syndrómom.  

Funkcie magnézia

Magnézium plní v ľudskom tele viacero dôležitých funkcií. Tak napríklad spolu s vápnikom pomáha udržiavať silné a zdravé kosti. Podieľa sa na zaistení normálneho krvného tlaku a rytmu srdca. Je potrebný pri výrobe energie a napomáha správnej funkcii nervov i svalov. Ovplyvňuje hladiny vápnika, vitamínu D, zinku, draslíka a ďalších živín. Podporuje činnosť imunitného systému.

Horčík, vápnik a zdravé srdce

Horčík s vápnikom sa spolupodieľajú na mnohých činnostiach v ľudskom tele. Čo sa však stane, keď je vápnika príliš a horčík naopak chýba? V tomto prípade sa zvyšuje riziko vzniku svalových kŕčov, a tak je ohrozený aj najdôležitejší orgán v ľudskom tele, teda ľudské srdce. Nedostatok horčíka tiež zvyšuje riziko vzniku zápalu, ktorý môže viesť nielen k srdcovým chorobám, ale aj k ďalším civilizačným ochoreniam.


Mohlo by vás zaujať: Chýba vám draslík, horčík alebo železo? Nájdete ho v týchto potravinách!


Zdroje horčíka

Najideálnejšie je prijímať horčík v prirodzenej podobe. Pri mnohých potravinových zdrojoch horčíka platí, že ak obsahujú vlákninu, je v nich prítomný aj tento minerál. Za skvelé zdroje sú považované:

  • listová zelenina (špenát, mangold)
  • morské riasy
  • strukoviny (fazuľa, hrach, sójové bôby)
  • orechy (mandle, kešu, píniové, vlašské a para orechy)
  • semená (tekvicové, slnečnicové, sezamové)
  • celé zrná (pšeničné otruby, ovsené vločky)
  • minerálne vody s jeho obsahom
  • tmavá ryža
  • avokádo
  • kakao
  • tmavá čokoláda
  • banány
  • bylinky (bazalka, rasca, majorán)
  • mak

Odporúčané denné dávky

Odporúčaný denný príjem horčíka sa mení v závislosti od veku i zdravotného stavu. U ľudí nad 50 rokov sa odporúča dopĺňať horčík nasledovne: muži nad 50 rokov by mali denne prijať 420 mg horčíka, ženy 320 mg.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Máte ho dosť?

Nie je jednoduché zistiť, že v organizme magnézium chýba. V počiatočných fázach sa jeho nedostatok prejavuje hlavne nechutenstvom, únavou, slabosťou, bolesťami hlavy, podráždenosťou. Ak s deficitom tohto minerálu bojuje človek dlhšie, vyskytujú sa svalové kŕče, brnenie končatín, zmeny osobnosti, poruchy srdcového rytmu.

Nedostatkom horčíka sú ohrození hlavne alkoholici a ľudia, ktorí užívajú určité skupiny liekov (niektoré antibiotiká, diuretiká), alebo trpia cukrovkou, Crohnovou chorobou (chronický zápal niektorej časti tráviacej sústavy), ochoreniami obličiek atď. Prechodný nedostatok sa môže objaviť aj u ľudí, ktorí majú hnačku alebo zvracajú. Za nižšie množstvá horčíka v ľudskom tele môžu byť zodpovedné i tieto faktory: dlhodobý stres, silná menštruácia, nadmerné potenie, či neprimerané pitie kávy.

Nadmerný príjem horčíka

Zdravé ľudské telo nemá problém s odstránením nadmerného množstva horčíka prostredníctvom obličiek. Ak by s tým predsa len ťažkosti malo, napríklad v prípade užitia neprimeraného množstva výživových doplnkov, prejaví sa to hnačkou, nevoľnosťou, či kŕčmi v bruchu.


Dopĺňate si zásoby horčíka aj výživovými doplnkami alebo vsádzate výlučne na potraviny? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame