Počuli ste už o mučenke banánovej? Túto nenápadnú rastlinku si zamilujete, okamžite skrášli domácnosť!

Skúste si zasadiť jednu z exotických mučeniek, nebudete ľutovať! (Zdroj: Freepik/ikhsan.r)

Jednou z najlepších vecí na záhradkárčení je to, že sa vždy naučíte niečo nové nielen v rámci praxe, ale aj o druhoch rastlín, ktoré sú v našich končinách o čosi menej známe. Jedným z takýchto príkladov je aj pestovanie tropických mučeniek. Názov dostali podľa podlhovastých plodov, ktoré pripomínajú banány.

Exotika z Južnej Ameriky

Mučenky pochádzajú z peruánskych Ánd v Južnej Amerike a existuje ich veľké množstvo druhov. Ide o popínavé rastliny, ktoré sa úponkami prichytávajú na okolie, aby sa čo najlepšie vytiahli do výšky. Vonku však nie sú také odolné, hoci existujú aj druhy, ktoré pokojne prežijú aj chladnejšie obdobia. Väčšina by však von nezvláda dlhotrvajúce mrazy, ktoré máme u nás.

Odporúča sa, aby rástli v skleníku, prípadne pri okne, kde je dostatok tepla a svetla. Patria k lianovitým rastlinám a u nás sa pestujú prevažne ako okrasné izbové rastliny. Ihneď po zasadení je potrebné poskytnúť im oporu. Majú ružové a iné rôznofarebné kvety, z ktorých sa neskôr vytvoria žlté bobule plné výživných látok a vitamínov.

Postará sa o ne aj začiatočník

Tie sa dajú konzumovať buď priamo, alebo sa dajú spracovať do rôznych jedál a príloh, či dokonca do džúsov a nápojov. Dorásť môže až do 40 m. Plody na nej rastú až 2x do roka. Mučenky potrebujú pravidelnú zálievku a hnojenie, taktiež dostatok miesta, preto sa odporúča často ich presádzať a taktiež orezávať.

Nie sú však náročné na pestovanie, preto starostlivosť o ne zvládne aj začiatočník. Medzi najkrajšie odrody patria čevené Gritensis, Scarlet, Red a Perfume. K ružovým možno zaradiť Anastasia alebo Pink Passion a z fialových patria k najimpozantnejším napríklad Cincinnata alebo Incense, ktoré majú dokonalý exotický vzhľad.Zdroj: theguardian.com, plnielanu.sk
Odporúčame