Zaneprázdnené prsty, zaneprázdnený mozog: Prečo je remeslo pre ľudí kľúčové?

Babka s vlnou

Tvorivé aktivity môžu byť obzvlášť prospešné pre ľudí s Alzheimerom alebo pre seniorov trpiacich úzkosťou či depresiami. (Zdroj: Freepik/user16172657)

Či samého seba považujete za kreatívneho človeka alebo nie, učenie sa a praktizovanie nového remesla môže vám aj vašim blízkym priniesť veľa výhod.

Dobrý pre duševné zdravie

Podľa psychológov sa starnúci mozog podobá štruktúrou tomu tvorivému a je viac otvorený novým nápadom a možnostiam. Ľudia, ktorí sa sústredia na tvorivú činnosť, vstupujú do stavu tvorivého toku, kde sú plne ponorení do danej úlohy. Vďaka tomu majú vyššiu šancu zabudnúť na každodenné starosti, ako uvádza psychológ Csikszentmihalyi. Okrem toho tým získavajú pocit uspokojenia a potešenia po dokončení činnosti. Tvorivé aktivity môžu byť obzvlášť prospešné pre ľudí s Alzheimerom alebo pre seniorov trpiacich úzkosťou či depresiami.

Zlepšenie jemných motorických zručností

Nedávna štúdia skúšaná na ľuďoch vo veku 45+ preukázala súvzťažnosť medzi pribúdajúcim vekom a zhoršovaním jemných motorických schopností, ktoré využívate každý deň pri jednoduchých úlohách – napríklad pri vyberaní mincí z peňaženky či zapínaní gombíkov. Strata schopnosti vykonávať tieto činnosti by mohla ovplyvniť vašu nezávislosť.

Príležitosť na socializáciu

Jednoduchý nápad začať s remeselným koníčkom vám môže pomôcť rozšíriť váš spoločenský kruh a dať vám dôvod na pravidelné stretávanie sa s ľuďmi, čím bojujete proti pocitu osamelosti. V dnešnej dobe existuje veľa online komunít pre tých, ktorí radi zdieľajú svoje výtvory a obdivujú prácu iných. Vedci odporúčajú zostať aktívni v spoločnosti hlavne ľuďom trpiacim chorobami, ktoré zhoršujú pamäť.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk, seniornews.com
Odporúčame