POROVNANIE Ktorý krovinorez je najlepší? Poradíme s výberom a ukážeme top modely roka

Krovinorez

Pri výbere krovinorezu zvážte viacero kritérií (Zdroj: GettyImages)

Záhrady nám už pomaly kvitnú. Rovnako je však aj čas na kosenie trávy. Tam, kde sa kosačka nedostane, pomôže krovinorez. Krovinorezy sú kompaktnejšie, majú nižšie prevádzkové náklady a neboja sa dokonca ani ľahších drevín. Nevadia im nerovnosti v teréne a môžete ich používať aj v oblastí stromov či plotov.

Ako sa v nich však zorientovať? Najprv si ich rozdelíme do troch hlavných skupín. Delia sa podľa pohonu a to na benzínové, elektrické a akumulátorové. Každý typ má svoje výhody, aj svoje nevýhody a hodí sa do iného typu záhrady. Predstavíme vám aj jednotlivé parametre, ktoré si pri kúpe treba všímať a pozrieme sa na najlepšie modely pre tohtoročnú letnú sezónu.

Benzínové krovinorezy

Benzínové typy krovinozerov patria medzi najobľúbenejšie. Môže za to nižšia obstarávacia cena a absencia kábla, ktorý vás nebude limitovať v používaní. Fungujú na princípe spaľovacieho motora, ktorý je poháňaný benzínom – teda veľmi podobne ako auto.

Využijete ho najmä na veľké plochy a dostanete sa s ním prakticky kamkoľvek. Vďaka vysokému výkonu mu naprekážajú ani kríky či dokonca menšie dreviny. Benzínové krovinorezy sa ďalej delia na dvojtaktové a štvortaktové, pričom sa líšia aj konštrukciou, ktorá má vplyv aj na samotný výkon zariadenia.

Dvojtaktové si vyžadujú menšiu údržbu, do samotného benzínu nezabudnite pridávať aj mazací olej – aj to je dôvod, prečo nemajú na olej samostatnú nádrž. Štvortaktové krovinorezy sú oproti nim oveľa náročnejšie na údržbu aj na prípadné opravy. Nájdete tu dve nádržky – zvlášť na benzín aj na olej. Napriek nižšiemu výkonu potešia výrazne nižšou hlučnosťou.

Plusy: vysoký výkon, absencia kábla, pevná konštrukcia, univerzálne využitie

Mínus: cena paliva je dnes pomerne vysoká, hlučnosť, sú najťažšie, nie sú príliš ekologické

Elektrické krovinorezy

Elektrické krovinorezy, ako nám už názov napovedá, čerpajú na pohon elektrickú energiu. Majú fyzický kábel, ktorý je potrebné zapojiť do zásuvky. Nakoľko je pomerne krátky, budete potrebovať aj predlžovačku. Dosah je obmedzený na počet metrov, ktoré daná predlžovačka má a preto ich neodporúčame kupovať na kosenie väčších priestorov.

Kábel je, mimochodom, pri kosení veľmi nepraktický a dokonca až nebezpečný. Elektrické typy sú vhodné pre malé záhrady v okolí domu a na nenáročné kosenie. Rozhodujúcim faktorom pre niekoho môže byť nižšia kúpna cena, prípadne nižšia hmotnosť, takže s nimi hravo pokosia aj dámy.

Okrem toho, že pokosia len majú plochu, môžu mať kvôli nižšiemu výkonu aj problém s nerovnomerným terénom či dokonca kríkmi alebo hustým a vysokým porastom. Ich kúpu si však radšej dvakrát premyslite.

Plusy: nízka obstarávacia cena, nižšie prevádzkové náklady, nízka hmotnosť, tichý chod

Mínus: slabší výkon, obmedzujúci kábel, problém s náročnejším kosením, nutnosť dokúpiť predlžovačku


Mohlo by vás zaujímať: Začínate s pestovaním? Balkón či záhrada, s našimi trikmi to zvládnete


Akumulátorové krovinorezy

Aj akumulátorové typy krovinorezov fungujú vďaka elektrickej energii, ale na rozdiel od elektrických sú mobilné. Nedrží vás žiadny kábel, pretože fungujú na princípe akumulátora, teda batérie, od ktorej si motor po nabití čerpá energiu. Na podobnej technológii dnes funguje množstvo prístrojov, dokonca aj smartfóny.

V podstate by sme mohli povedať, že ide o kompromis medzi benzínovým a elektrickým typom. Nepotrebujete na prevádzku ani benzín, ani kábel. Medzi pozitíva musíme zaradiť aj mimoriadne tichý chod, ktorý však môže mať za následok nižší výkon.

Kvôli akumulátoru, ktorý je umiestnený v tele prístroja, je vyššia aj celková hmotnosť. Čím vyššiu kapacitu batérie zvolíte, tým je pravdepodobnejšie, že navýšite aj samotnú hmotnosť krovinorezu. Dĺžka činnosti je obmedzená práve pomerom kapacity batérie a výkonu. Zvyčajne sa pohybuje od 30 minút do jednej hodiny.

Plusy: mobilné zariadenie, pomerne tichý chod, neobsahuje kábel, nemusíte dopĺňať benzín

Mínus: obmedzená prevádzková doba, vyššia hmotnosť, slabší výkon

Na popularitu jednotlivých typov sme sa spýtali aj spýtali aj Miroslava, ktorý v domácich potrebách predáva krovinorezy. „Najpredávanejšie sú u nás stále benzínové. Ľuďom nevadí ani vyššia cena benzínu. Uprednostnia pohodlie pred cenou. Najčastejšie sa pýtajú na dobu prevádzky a keď sa dozvedia, že akumulátor sa nabíja aj niekoľko hodín, nechcú tento typ. Elektrické sú na ústupe, nikto nechce mať pod nohami zbytočný kábel .“


Mohlo by vás zaujímať: Aj malá záhrada vie byť nádherná: S našimi trikmi dokážete hotové zázraky!


Dôležité parametre pri výbere 

Okrem výberu správneho typu záleží aj na samotných parametroch krovinorezu. Vybrali sme preto päť najdôležitejších, pri ktorých sa ľudia vedia často napáliť. Ak však presne viete, na čo budete krovinorez používať a vyberiete správny výkon, objem motora, otáčky, hmotnosť a rukovať, nebudete jedným z nich.

Výkon

Na výkon sa pozeráte vtedy, keď chcete zistiť, či prístroj zvládne vami zadanú prácu. Podľa neho sa ľahko zorientujete, či je krivonirez určený len na základné kosenie alebo zvládne aj náročnejší porast, či dokonca kríky. S rastúcim výkon stúpa hmotnosť a často aj cena. Delia sa nasledovne:

  • nízky výkon (od 0,65 do 1 kW): stroj určený výhradne na jednoduché kosenie nižšej trávy,
  • strený výkon (od 1 do 2 kW): vhodný pre väčšie plochy, zvládne aj náročnejší terén a slabšie dreviny,
  • vysoký výkon (od 2 do 3 kW): profesionálny prístroj, pokosí aj v zle prístupnom teréne a poradí si aj so silnejšími drevinami.

Elektrické krovinorezy neponúkajú vysoký výkon, ide o exkluzívny parameter spaľovacieho benzínového motora.

Objem motora

Objem motora je vlastnosť, ktorá sa týka iba benzínových krovinorezov. Všeobecne môžeme tvrdiť, že čím vyšší je výkon, tým vyšší je aj objem motora. Rastie pri tom však cena. Nízky objem je do 30 cm3, pričom výkonnejšie stroje dosahujú objem motora pokojne aj na 50 cm3. Pamätajte však, že čím vyšší je objem motora, tým viac sily je nutné vynaložiť počas štartovania. Hovorí sa tomu kompresia pri štartovaní.

Počet otáčok

Počet otáčok sa netýka motora, ale samotnej hlavy, ktorá krútivým pohybom reže trávu. Toto číslo udáva počet otáčok, ktoré hlava spraví za jednu minútu. Čím bude tento počet vyšší, tým výkonnejší bude stroj. V predajni sa však spýtajte, aký vplyv má počet otáčok na motor a či sa kvôli príliš vysokým otáčkam s nízkym výkonom nebude prístroj prehrievať.


Mohlo by vás zaujímať: Keď vám chýba doma záhrada: Vypestuje si voňavé bylinky na okne v kvetináči


Hmotnosť

Tie najľahšie krovinorezy vážia okolo 3 kilogramov. Hovoríme však o elektrických typoch, ktoré dnes nie sú príliš žiadané. Benzínové typy vážia zvyčajne v rozmedzí od 5 do 7 kilogramov. Profesionálne stroje a akumulátorové typy vážia aj 10 kilogramov a viac. V závislosti od váhy sa niekedy odvíja aj výkon. Ak budú krovinorez používať aj ženy, odporúčame jednoznačne vyskúšať si váhu v predajni.

Rukoväť

Rukoväte sa delia na dva typy:

  • rukoväte v tvare písmena D: oblúkové držadlo, ideálne na presné osekávanie okolo objektov (stromov, plotov) a horšie prístupných miest, tieto krovinorezy sú ľahšie a skladnejšie,
  • rukoväte v tvare písmena T: téčková rukoväť je podobná koseniu s kosou, ruky nebolia ani po dlhšom kosení, tieto stroje majú zvyčajne vyššiu hmotnosť.

Najlepšie modely pre rok 2022

Rebríček najlepších krovinorezov na rok 2022 sme zostavili podľa Testmagazínu. Víťazom sa stal benzínový krovinorez STIGA SBC 656 DX s výkonom 1,5 kW, 8-kilogramovou hmotnosťou a dvojtaktovým benzínovým motorom. Tento model s nastaviteľnou rukoväťou kúpite od 399 eur.

Ak hľadáte niečo cenovo prístupnejšie, odporúčame pozrieť sa na model VeGA BC430PRO. Má objem motora 42 cm3, dvojtaktový motor, 25-centimetrový záber noža a držadlo do tvaru T. Tohto benzínového pomocníka zoženiete do 200 eur.

Ešte lacnejšie viete zohnať Demon RQ580 – M83106. Ide o vcelku výkonný, aj keď len 1,4-kilowatový krovinorez. Potešia však solídne otáčky hlavy a pomerne bohaté príslušenstvo. Za cenu 120 eur pôjde o rozumnú alternatívu väčšiny hľadajúcich.

Úplným štandardnom v kategórii benzínových krovinorezov je určite FIELDMANN FZS 4004 B. Má nastaviteľný popruh, ergonomicky tvarovanú rukoväť, 1,4 kW výkon a dvojtaktový motor. Váži 7,5 kilogramu. Čo však poteší najviac, je cena – kúpite ho už za 100 eur.

Zdroj: plnielanu.sk, covybrat.sk, testmagazin.sk
Odporúčame