Poznáte BENEFITY čítania kníh? Stačí sa ponoriť do PRÍBEHOV a v mozgu sa začnú diať neuveriteľné veci!

benefity čítania a žena ležiaca na zemi s rozčítanou knihou

Knihy nás dokážu odpútať od každodenných starostí (Zdroj: Freepik/pvpproductions)

Marec už tradične vnímame nielen ako prvý jarný mesiac, ale aj ako „mesiac knihy“. Čítanie by však nemalo byť len sezónnou záležitosťou. Knihy sú oveľa viac než len zdroj príbehov. Sú kľúčom k lepšiemu porozumeniu sveta, kognitívnemu rozvoju aj mentálnej pohode. Aké sú benefity čítania a prečo by si mal každý nájsť čas na „svoju“ knihu?

Benefity čítania ako tréning pre mozog

Pravidelné čítanie funguje pre našu myseľ doslova ako posilňovňa. Aktivuje viaceré časti mozgu naraz. Od centra reči a porozumenia až po oblasti zodpovedné za predstavivosť a analytické myslenie. Štúdie ukazujú, že pravidelná čitateľská aktivita podporuje lepšiu pamäť, trénuje kognitívne schopnosti a celkovo má pozitívne účinky na naše mentálne zdravie. Jednoducho povedané, ak patríte ku knihomoľom, svojmu mozgu robíte veľkú službu.

Okrem toho, čítanie si vyžaduje našu pozornosť a sústredenie, čo je v dnešnom svete plnom rýchlych podnetov veľká výhoda. Keď sa ponoríme do knižných príbehov, trénujeme schopnosť dlhodobej koncentrácie a kritického myslenia. A to sa nám v bežnom živote hodí.

Empatia a hlbšie pochopenie sveta

Ak pravidelne čítame, knihy nám umožňujú vžiť sa do myslenia iných ľudí, pochopiť ich úmysel či motiváciu. Pri čítaní sa ponárame do príbehov postáv a spolu s nimi prežívame ich pocity, rozhodnutia alebo konflikty. Umožňuje nám to vidieť svet z iných perspektív, porozumieť rôznym emóciám a situáciám, čím sa prirodzene posilňuje aj naša schopnosť empatie.

Beletria nám napríklad pomáha rozvíjať emocionálnu inteligenciu a vnímavosť k druhým, zatiaľ čo literatúra faktu či životopisy nám ponúkajú cenné životné lekcie a pohľad do sveta ľudí s úplne odlišnými skúsenosťami alebo hodnotami, ktorí dosiahli výnimočné úspechy.

Na cenné benefity čítania, ako rozširovanie slovnej zásoby, udržiavanie mozgu v dobrej kondícii či zvyšovanie schopnosti empatie, poukazujú na sociálnej sieti aj odborníci z Ligy za duševné zdravie: „Pri čítaní sa aktivuje celý mozog, čo zlepšuje našu kreativitu a spôsob uvažovania. Čítanie tiež zvyšuje schopnosť empatie. Stotožnením sa s postavami sa učíme rozumieť pocitom a skúsenostiam iných, čo podporuje našu emocionálnu inteligenciu. Čítanie rovnako rozširuje slovnú zásobu. Každá prečítaná kniha zlepšuje schopnosť vyjadrovať sa, čo je užitočné v osobnom aj profesijnom živote.“ Pravidelné čítanie podľa nich trénuje mozog a pomáha udržiavať jeho vitalitu. „Čítanie stimuluje mozgové bunky, čím znižuje riziko kognitívnych problémov a podporuje mentálnu flexibilitu.“

rodičia čítajú knihu spolu s malou dcérkou
Čítanie podporuje duševnú pohodu (Zdroj: Freepik/freepik)

Benefity pravidelného čítania kníh v skratke

  1. Posilňuje mozog. Pri čítaní sa aktivuje niekoľko oblastí mozgu naraz, najmä tie, ktoré sú zodpovedné za jazyk, predstavivosť a analytické myslenie. Štúdie ukázali, že pravidelné čítanie môže pomôcť spomaliť úpadok kognitívnych funkcií a znižovať riziko demencie.
  2. Zlepšuje sústredenie a pamäť. Keď čítame, musíme si pamätať mená postáv, dejové línie a rôzne detaily, čo posilňuje pamäť. Naviac, v dnešnej dobe neustáleho rozptyľovania nám čítanie pomáha trénovať schopnosť sústrediť sa na jednu vec dlhší čas.
  3. Znižuje stres a podporuje duševnú pohodu. Dobrá kniha dokáže odpútať myseľ od každodenných starostí. Existujú výskumy, ktoré ukazujú, že už 30 minút čítania môže výrazne znížiť hladinu stresu a dokonca pomáha pri úzkostiach a depresii. Dokonca už aj len 6 minút čítania denne môže znížiť stres až o 68 %.
  4. Podporuje kreativitu a kritické myslenie. Najmä pri čítaní príbehov sa aktivuje naša predstavivosť a schopnosť vnímať rôzne perspektívy. To môže pomáhať pri riešení problémov aj v bežnom živote.
  5. Prirodzene zvyšuje slovnú zásobu. Pravidelným čítaním si nevedome osvojujeme nové slová, gramatické štruktúry a aj spôsoby vyjadrovania. Knihy (najmä kvalitná beletria, odborná literatúra či eseje) nás vystavujú bohatšiemu jazyku, než aký bežne používame v každodennej komunikácii. To sa neskôr prejavuje v plynulejšom vyjadrovaní a presnejšom formulovaní myšlienok.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako sa zamilovať do osoby, ktorú vidíte v zrkadle? Tipy na aktivity, ktoré prispejú k SEBALÁSKE a zmenia vám celý život

Každý si môže nájsť svoju knihu

Nie každý musí byť knihomoľ, no každý si môže nájsť knihu, ktorá ho osloví. Či už ide o pútavé príbehy, odbornú literatúru, životopisy alebo dobrodružné romány, dôležité je nájsť si niečo, čo nás baví a obohacuje. Marec je skvelou príležitosťou na to, aby sme si pripomenuli, prečo je čítanie dôležité. Nielenže rozširuje obzory, ale pomáha nám lepšie sa vyjadrovať, vnímať svet okolo seba a zároveň prináša chvíle pohody. Tak akú knihu si otvoríte tento mesiac vy?


Máte svoje obľúbené knihy, ku ktorým sa pravidelne radi vraciate?

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk, TASR
Odporúčame