Aj malá záhrada vie byť nádherná: S našimi trikmi dokážete hotové zázraky!

Posedenie v záhrade

Príjemné posedenie a pohľad na utešene kvitnúce rastliny sú tým pravým balzamom pre dušu (Zdroj: GettyImages)

Príjemné posedenie a pohľad na utešene kvitnúce rastliny sú tým pravým balzamom pre dušu. Netreba mať k dispozícii stovky metrov štvorcových, zázraky sa dokážu udiať aj v menších záhradách. Ak ste sa rozhodli zveľadiť tú svoju, nechajte sa inšpirovať nasledujúcimi tipmi.

Miesto trávnika rozmanité záhony

Trávnik má svoje stabilné miesto v mnohých záhradách, no ak chceme, aby bol pekný a bez nedostatkov, vyžaduje pravidelnú starostlivosť a investíciu do záhradných strojov. Nenechajte svoju predstavivosť spútať katalógovými šablónami. Aj keď sa zelená tráva okolo oblých chodníkov pekne vyníma, vyskúšajte namiesto nej pôdopokryvné trvalky. Urobia radosť svojou rozmanitosťou, kvitnutím a starostlivosť o ne nevyžaduje kosačku ani zastrihávač.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa GardenHouse (@gardenpasionista)


Mohlo by vás zaujať: Ako si poradiť s burinou v záhonoch a na záhrade? Ide to rýchlo, žiadna chémia!


Svetlé prvky

Najmä v mestských častiach sa za rodinnými domami nachádzajú menšie záhradky učupené medzi stenami okolitých budov. Už jeden dominantný strom môže na celú plochu vrhnúť tieň a nižšie rastliny trpia nedostatkom svetla. Práve tu sa však zo zdanlivej nevýhody dá vyťažiť mnoho. Pri novej výsadbe sa sústreďte na kry so svetlými alebo panašovanými listami. Opatrne s bordovými alebo tmavofialovými kvetmi.

Dávku svetla do záhrady vnesú biele, žlté, broskyňové a ružové lupienky. Pohľad na nevzhľadné steny môžete vyriešiť čiastočným prekrytím, kedy využijete svetlé pergoly alebo imitáciu bieleho vintage plotu. Nezabudnite ani na vonkajšiu girlandu so žiarovkami, ktorá sa postará o výnimočnú večernú atmosféru.

Druhá šanca starým nádobám

Tiež sa občas pristihnete pri tom, že by ste rastliny najradšej popresúvali na iné miesta a zmenili tak celkový vzhľad záhrady? Využite všetky staré nádoby, ktoré nájdete na povale či v pivnici. Staré sudy, fúriky, drôtené koše, vedrá a krhle môžu pri vhodnej úprave dlhé roky poslúžiť ako ideálny kvetináč. Ich retro vzhľad im dodáva na atraktivite a vašej záhrade vtlačí pečať jedinečnosti. Ak sa vám zunuje pohľad na aktuálnu zostavu, vyskladajte si iné kombinácie.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Martina Sackmann (@fundstueck_no13)

Nechajte steny rozkvitnúť

Vertikálne záhrady patria k trendom posledných rokov. Na niekoľkých metroch štvorcových sa pri vhodných podmienkach stena mení na zelenú oázu. Máte v záhrade múrik, z ktorého pravidelne vytrhávate burinu? Nechajte silu prírody pracovať vo váš prospech! Vyhliadnite si trvalky, ktoré sú nenáročné na množstvo a kvalitu pôdy a nevadí im ani občasné preschnutie. Vložte do škár semienka a počkajte, či si aj v prípade okrasných rastlín život svoju cestu nájde.


Mohlo by vás zaujať: Domáce paradajky, reďkovka alebo šalát priamo z balkóna: Aha, aké je to ľahké!


Pestovanie bez starostí

Aj v menšej záhrade je priestor na plnohodnotné zbieranie úrody. Ak ste sa dlhé roky odkladali pestovanie vlastnej jarnej zeleniny, paradajok či papriky, stavte na vyvýšené záhony, ktoré harmonicky zapadnú do záhradného prostredia. Sú úhľadné, pekné na pohľad a rovnomerne rozložené. V ich bezprostrednom okolí nerastie burina, ale zvyčajne pomedzi ne vedie upravený chodník.

Prvé týždne môžete dokonca priesady chrániť prekrytím, podobne ako v pareniskách. Plodiny, ktoré sú pestované v takto upravených záhonoch, sú menej náchylné na škodcov a choroby. Určite tiež oceníte, že ich vyvýšené umiestnenie je šetrné ku kĺbom a chrbtici.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Lise Ekdahl Matti (@lise.matti)


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame