Apríl je mesiac, keď záhrada ožíva naplno – príroda sa prebúdza, stromy pučia a záhony volajú po starostlivosti. Po zime je najvyšší čas pustiť sa do prác, ktoré pripravia pôdu, rastliny aj trávnik na sezónu plnú rastu a kvetov. Slnečné dni striedajú nečakané prehánky, a preto nie je na škodu ani mať pre aprílové záhradné práce premyslený plán tak, aby ste využili každú vhodnú chvíľu na prácu vonku.
Či už ide o prvé výsevy, presádzanie alebo ochranu pred jarnými mrazmi, apríl je ideálny čas na to, aby sme záhrade dali pevný základ do ďalších mesiacov. Správna starostlivosť v tomto období sa vám odmení zdravými rastlinami a bohatou úrodou. Čomu by ste mali venovať pozornosť práve teraz?
V článku sa dočítate:
- Ktoré sú základné aprílové záhradné práce?
- Čo v apríli robiť s kvetmi a bylinkami?
- Čo v apríli robiť so zeleninou a ovocím?
- Akú starostlivosť potrebuje v apríli trávnik či jazierko?
Základné aprílové záhradné práce
Aprílové záhradné práce sa zameriavajú na naštartovanie života v záhrade. Po dlhej a neúnavnej zime sa záhrada prebúdza aj sama a prirodzene, ale s našou pomocou to pôjde organizovanejšie. To, že sú rastliny suché a treba ich ostrihať, sa dá vidieť na prvý pohľad. Dôležité je určiť správny termín rezu a potom ho aj vhodným spôsobom vykonať.
Jarné mesiace patria cibuľovinám. To sú jedny z prvých jarných kvetov, vďaka ktorým sa záhrady rozžiaria mnohými farbami. Po odkvitnutí však aj ony potrebujú správnu starostlivosť. Ako sa postarať o aprílovú záhradu, aby ste si jej krásu a úžitok mohli vychutnávať ešte dlhý čas?
Jar je obdobím, kedy treba zo záhrady odstrániť všetko suché, zničené, treba očistiť záhony a pripraviť nové výsevné a výsadbové plochy. O slovo sa už prihlási aj trávnik, ktorý po výrazne teplejších dňoch rastie, niekedy aj doslova, ako po daždi. No a keď si už budete myslieť, že ste všetko pripravili, nezabudnite na hnojenie alebo na ochranu pred očakávanými výkyvmi počasia, ktoré vedia v tomto čase napáchať výraznú škodu. Ešte stále v tomto období pretrváva vysoké riziko výskytu mrazov.
Apríl v kvetinovej a bylinkovej záhrade
- Vysejte odolné letničky ako nechtík alebo černuška a dvojročné rastliny, ako sú napríklad sirôtky, nezábudky alebo sedmokrásky. Nie sú náročné na pestovanie a niektoré z nich majú dokonca aj priaznivé účinky na zdravie človeka.
- Chráňte nové výhonky a listy pred škodcami. Špeciálne slizniaky dokážu zlikvidovať takmer celú novú výsadbu.
- Odstraňujte odkvitnuté kvety jarných cibuľovín. Snažte sa o pravidelné strihanie suchých kvetov, pretože tie berú energiu rastline a ona sa snaží vytvárať semienka.
- Zasejte hrachor a vytvorte mu dostatočný oporný systém. Po ňom sa bude krásne šplhať a zabezpečí mu to zdravý rast a bohaté kvitnutie. Ideálna pôda je bohatá na vápnik.
- Vyčistite trvalkové záhony a začnite s prihnojovaním trvaliek. Použite kompost alebo viaczložkové hnojivo.
- Nové listy ruží ochráňte pred chorobami. Postrek fungicídom zabezpečí ochranu pred plesňami, hrdzou a čiernou škvrnitosťou listov.
- Zamerajte sa na delenie trsov odolných trvaliek. Hosty, astry, ľalie rozdeľte a podporte ich rozmnožovanie.
- Do záhradného jazierka môžete pridať vodné rastliny. Lekná zasaďte do plastových košov so špeciálnou zeminou a kosatce sú vhodné skôr na okraj, kde poskytujú úkryt živočíchom.
- Pustite sa do rezu hortenzií. Ak to nedovolilo počasie a strih ste neurobili v marci, apríl je ideálny mesiac. Je to dôležité pre udržanie kompaktného tvaru.
- Ošetrite prezimované bylinky a pustite sa do zakladania nových záhonov s bylinkami. Môžete ich sadiť do voľnej pôdy, majoránom či bazalkou však radšej počkajte do mája.

Apríl v zeleninovej a ovocnej záhrade
- Sledujte a chráňte zakvitnuté ovocné stromy. Krehké kvety sú obzvlášť vysoko citlivé na mráz, ktorý môže zničiť celú budúcu úrodu.
- Ku koncu mesiaca prerieďte malé plody broskýň a marhúľ. Ak ich je veľa tesne vedľa seba, nebudú mať dostatok priestoru na rast a dozrievanie.
- Na ovocných stenách ohýbajte a vyväzujte výhony. Zároveň ukončite výsadbu ovocných stromčekov a kríkov.
- Vysievajte listové šaláty v menších dávkach. Väčšina z nich sa zberá do 30 až 50 dní po výseve a pravidelným dosádzaním si zabezpečíte nepretržitú úrodu počas celej sezóny.
- Začnite s výsevom mangoldu, cvikle, cukety, uhoriek, kríčkovej aj tyčovej fazule. K menej často pestovaným druhom môžete zaradiť cícer. Začiatkom mesiaca vysejte aj kôpor.
- Pokračujte vo výsadbe cesnaku, šalotky a cibule každých pár týždňov. Predĺži sa tým obdobie zberu.
- Na vyplnenie medzier medzi zberom úrody, vysievajte reďkvičky. Patria k rýchlo rastúcim plodinám, ktorých vegetačné obdobie trvá približne mesiac.
- Presaďte sadenice paradajok na záhony alebo do nádob. Pridajte k nim podpery a vyviažte ich, aby sa nepolámali.
- Pravidelne odstraňujte burinu a prevzdušňujte pôdu. Taktiež sa treba zbaviť suchých a odkvitnutých listov, kvetov a iných častí rastlín, aby sa na nich nevytvorila pleseň.
- Naštartujte pravidelné hnojenie všetkých rastlín. Použite vhodné hnojivá, ak ste to doteraz neurobili v marci.

Aprílové práce zamerajte aj na trávnik v záhrade
Trávnik sa už po prvých jarných dňoch dostatočne prebral k životu a bude potrebovať vhodnú starostlivosť. Po zime na ňom bývajú miesta, ktoré treba opraviť, odstrániť a vysiať novým osivom. Treba ho zvoliť podľa miesta a podmienok, iné sa odporúča do tieňa a iné na slnečné miesto. Kvalitná zmes je základom bohatého a sýto-zeleného trávnika. Odrastený trávnik bude vyžadovať vertikutáciu, pri ktorej sa odstráni stará tráva, burina, mach a vytvorí sa vzdušný priestor pre nové a zdravé trávové steblá. Tento spôsob pomáha koreňom zlepšiť prívod vody a aj hnojiva.
Skontrolujte a ošetrite vodné prvky
Ak máte záhradné jazierko, aprílové záhradné práce zamerajte aj na starostlivosť oň. Vložte do vody vrece s jačmennou slamou, aby ste zabránili tvorbe rias a udržali vodu čistú. Jačmenná slama pôsobí ako biologická prevencia rastu rias v jazierku, neodstráni už rozmnožené riasy. Počas rozkladu sa slama bez akýchkoľvek postrekov v jazierku zmení na peroxid vodíka, ktorý pôsobí preventívne proti tvorbe rias a zostáva efektívny dlhý čas. Takisto by ste mali kontrolovať jazierkové filtre a čerpadlá, vyčistiť ich a v prípade potreby vymeniť.
Nezabúdajte ani na živočíchy a podporte biodiverzitu
Na jar ožívajú záhrady nielen pučiacimi a kvitnúcimi rastlinami, ale aj životom voľne žijúcich záhradných obyvateľov. Skontrolujte a očistite kŕmidlá, vtáčie búdky, naplňte vodou fontánky a napájadlá. Hoci ste s koncom zimy pravdepodobne plánovali ukončiť prikrmovanie, pravidelne dopĺňajte vtáčie krmivo. Počas jarných týždňov vychovávajú potomstvo a majú zvýšené nároky na stravu.
Nepodceňujte výkyvy aprílového počasia
Apríl je mesiacom, kedy sa naplno začína záhradná sezóna a na každého záhradkára čaká množstvo práce. Nezabudnite však, že počasie je v tomto mesiaci ešte premenlivejšie, než zvyčajne. Chladné noci, mrazy a silný vietor môžu pokojne o niekoľko hodín vystriedať intenzívne slnečné lúče a mimoriadne vysoké teploty, sprevádzané už aj silnými búrkami. Jednoducho, je to zábavný a vzrušujúci mesiac, ktorý pripraví nejedno prekvapenie.
Zdieľať na