Vyrobte si domáci bylinkový olej: Využijete ho v teplej aj studenej príprave jedla a ešte aj ušetríte!

domáci bylinkový olej

Domáci bylinkový olej nahradí kupované verzie a je lacnejší (Zdroj: Unsplash/Dimitri Karastelev)

Leto praje bylinkám a pokiaľ v týchto dňoch zbierate bohatú úrodu, skúste si s nami vyrobiť domáci bylinkový olej. Je len na vás, akú konkrétnu čerstvú bylinku zvolíte alebo použijete mix rôznych druhov. Vždy získate olej s intenzívnou chuťou a vôňou byliniek. Hotový olej môžete použiť v teplej aj studenej kuchyni a zvýrazníte ním chuť zeleniny alebo mäsa. Ideálne sa hodí aj do marinád alebo zálievok. Poďte si ho s nami pripraviť.

Univerzálny domáci bylinkový olej

Na jeho výrobu budete potrebovať 30 gramov čerstvých byliniek a 250 mililitrov oleja. Ideálny je olivový, ale môžete použiť aj iné druhy olejov, ako napríklad slnečnicový alebo repkový. Čím kvalitnejší olej zvolíte, tým kvalitnejší bylinkový olej získate. K bylinkám môžete tiež pridať strúčik cesnaku, kúsok citrónovej kôry alebo chilli papričku.

Čo sa týka výberu byliniek, môžete zvoliť bazalku, tymián, rozmarín, saturejku, majorán, oregáno alebo pažítku. Vyberte si jednu bylinku alebo si skombinujte vlastnú zmes. Hotový olej preceďte cez sitko alebo plátno a potom prelejte do sterilizovaných fľašiek. Skladujte na chladnom a tmavom mieste. Vydrží niekoľko týždňov (do 2 mesiacov), ale pravdepodobne nebudete mať problém s jeho spotrebovaním.

nakrájané čerstvé bylinky na drevenej doske
Na dochutenie môžete k bylinkám pridať aj cesnak, citrón alebo koreniny (Zdroj: Pexels/alleksana)

3 metódy výroby bylinkového oleja

Každá z týchto metód sa líši, ale výsledok bude rovnaký.

  • Solárna metóda vyžaduje sklený pohár, do ktorého dáte vybraný druh oleja a byliniek. Uzavrieme ho a odložíte na slnečné miesto (napríklad okenný parapet), kde bude 4 až 6 týždňov. Občasne pohár jemne pretrasiete tak, aby ste nerozbili bylinky na malé kúsky. Názov solárna znamená, že teplo zo slnečných lúčov pomáha bylinkám preniesť chuť a vôňu do oleja.
  • Zahrievacia metóda predstavuje pomalé zahrievanie oleja s bylinkami pri nízkej teplote, maximálne do 40 až 50 ºC, čiže nejde o varenie. Do hrnca nalejte vodu a vložte druhú nádobu s olejom a bylinkami. Takto pomaličky zahrievajte aspoň 2 až 3 hodiny. Čím dlhšie sa olej zahrieva, tým lepší výsledok možno očakávať. Priebežne sledujte, aby v hrnci nechýbala voda.
  • Metóda za studena je absolútne nenáročná, akurát trvá najdlhšie spomedzi týchto troch metód. Nádobu s olejom a bylinkami uzavrite a umiestnite na chladné a tmavé miesto. Nechajte odpočívať 1 až 2 mesiace a občas olej skontrolujte a pretraste. Potom stačí len precediť.


Vyskúšali ste si už vyrobiť vlastný bylinkový olej?

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, bioekologika
Odporúčame