Zaváranie uhoriek: Máme pre vás overené rady a komplet postup na jednom mieste

Zavárané uhorky

Leto je obdobím zaváranín a džemov, inšpirujte sa našimi tipmi pre chrumkavé uhorky (Zdroj: GettyImages)

Tiež sa už doma pripravujete na zaváranie uhoriek? Táto tradičná letná aktivita sa deje nielen na slovenskom vidieku, ale aj v panelákových kuchyniach. Ak však nemáte so zaváraním uhoriek ešte veľké skúsenosti, oplatí sa mať po ruke niekoľko dobrých rád. Aké uhorky vybrať na zaváranie? Ako ich ukladať do pohárov a správne sterilizovať?

Aké uhorky sú na zaváranie najvhodnejšie?

Začnime tým najdôležitejším. Či už u vás pristála debna s 20 kg uhoriek od známych, alebo postupne oberáte uhorky zo záhrady do misky, je dôležité vyselektovať uhorky podľa veľkosti. Na zaváranie sú najvhodnejšie uhorky nakladačky s veľkosťou od 5 12 cm. Je to síce ešte pomerne široký rozptyl, no rôzne veľkosti sa dajú zdarne využiť na husté plnenie zaváracích pohárov.

Pri zaváraní do 7 dcl pohárov vyberáme uhorky s dĺžkou 7 – 10 cm, na vyplnenie medzipriestorov menšie uhorky dlhé cca 5 – 6 cm. Pri zaváraní do litrových pohárov už siahneme aj po väčších uhorkách s dĺžkou 11 – 12 cm. Najlepšie zavárané uhorky sú však tie, ktoré dobre padnú do ruky, dajú sa zjesť na niekoľko hryzov, ich dužina je kompaktná a nemajú ešte príliš výrazné zrnká. Naším favoritom sú preto uhorky veľké približne 8 cm, ktoré netreba ani prekrajovať.

Vždy však zavárame iba uhorky úplne zdravé – bez náznakov nahryzenia od škodcov, hniloby, také, ktoré nie sú nadmerne mäkké či uvädnuté.

Ďalšie ingrediencie a pomôcky na zaváranie uhoriek

Okrem uhoriek si vopred pripravíme aj ďalšie ingrediencie na zaváranie uhoriek. Už tradične sa používa mrkva, cibuľa, kôpor, zelerové listy, horčičné semienka, pre výraznejšiu pikantnosť aj čierne celé korenie, feferónky a chren.

Mrkvu očistíme a nakrájame na pár milimetrové kolieska. Očistenú cibuľu prepolíme na polovicu a nakrájame na hrubšie polmesiačiky. Čerstvý kôpor a zelerovú vňať prepláchneme pod vodou a natrháme na časti. Tieto ingrediencie uhorky výnimočne dochutia a aromatizujú. Odporúčame si ich pripraviť ešte pred plnením pohárov, aby ste si ušetrili čas a práca išla pekne od ruky.

Milovníci pikantného pridávajú pomedzi uhorky aj jednu feferónku alebo plátok čerstvého chrenu. Doplnkové prísady by mali pokryť dno pohára, netreba to s ich množstvom preháňať, pretože hlavné slovo majú mať uhorky. Koniec koncov, existujú recepty na sterilizované uhorky, kde sa okrem nálevu a uhoriek do pohárov už nič iné nepridáva.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Recept na dnes: Vyskúšajte ríbezľový džem lenivej ženy - netreba ho ani variť!

Z jednej várky zavárania tak môžu vzniknúť rozlične dochutené poháre. Poháre označíme štítkom, aby sme ani po niekoľkých mesiacoch nestratili prehľad a budúci rok vedeli, ktorá kombinácia chuťovo najviac ulahodila.

Príprava, ktorá šetrí čas

Pri zaváraní uhoriek sa občas stretne celá rodina a každému sa ujde dôležitá úloha. Jednou z nich je aj príprava pohárov na zaváranie. Odporúča sa používať poháre rovnakého objemu (najobľúbenejšie sú „sedemdecáky“), aby sme pri sterilizácii nemuseli žiadne poháre vyberať skôr alebo naopak, nechávať ich v horúcej vode dlhšie. V rovnako veľkých pohároch sa totiž uhorky pripravia za rovnaký čas.

Navyše, poháre musia byť bez poškodenia s dobre padnúcimi viečkami. Na ich očistenie použijeme horúcu vodu so saponátom, v umývačke riadu zvolíme program s teplotou aspoň 60 °C.


Mohlo by vás zaujať: Zaváranie pre začiatočníkov: Naučíme vás 3 rôzne spôsoby a prezradíme aj zopár overených tipov!


Ako pripraviť sladko-kyslý nálev na uhorky?

K predprípravam patrí tiež varenie sladko-kyslého nálevu na uhorky, ktorý musí medzičasom vychladnúť na izbovú teplotu. Najskôr však trochu matematiky, aby sme si podľa kilogramov uhoriek vedeli pripraviť poháre a množstvo nálevu. Do jedného zaváracieho poháru s objemom 7 dcl sa zmestí približne 450 g uhoriek a 230 ml sladkokyslého nálevu. Z 10 kg uhoriek tak zavaríme orientačne 22 pohárov a spotrebujeme 5 litrov nálevu.

Nálev na uhorky s nakladačom

Najčastejšie sa pri príprave nálevov používajú hotové nakladače na zeleninu, ktoré obsahujú zmes dochucovacích korenín, soľ a často aj konzervačnú látku (dostupné v obchodoch v regáloch s koreninami). Na ich obale je uvedený postup na prípravu. V rôznych pomeroch sa miešajú s vodou, octom a cukrom.

Nálev na uhorky bez nakladača

Ak chceme zavárať uhorky bez hotového nakladača, základný nálev si poľahky pripravíme aj doma. Budeme tak mať plnú kontrolu nad zložením a nemusíme sa zamýšľať nad prítomnosťou konzervantov a iných éčok.

Potrebujeme

  • 3 litre vody
  • 1 liter vínneho octu
  • 350 až 400 g kryštálového cukru
  • 100 g soli

Postup

  1. Všetky ingrediencie dáme do jedného hrnca a povaríme, kým sa nerozpustí cukor. Základný nálev necháme vychladnúť.
  2. Na dochutenie uhoriek potom na dno pohárov pridáme mrkvu, bobkový list, kôpor, celé čierne korenie, horčičné semienka, cesnak a zelerovú vňať.

Takto bude čistenie uhoriek jednoduchšie!

Uhorky potrebujú dôkladné očistenie od zeme a jemne pŕhlivých chĺpkov. Nejde to však vždy podľa predstáv. Niektorým ľuďom totiž kontakt s uhorkami spôsobuje mierne svrbenie a začervenenie kože, najmä na rukách.

Na urýchlenie a zjednodušenie čistenia uhoriek ich ponoríme na niekoľko hodín do lavóra so studenou vodou. Špina sa odmočí a chĺpky zmäknú. Malou kefkou alebo novou kuchynskou hubkou uhorky jednu za druhou starostlivo očistíme. Miesto, odkiaľ vyrastá stopka nožíkom zľahka vylúpneme.


Mohlo by vás zaujať: VIDEOTIP Ako zavárate kvašáky vy? Takto ich pripravíte po rusky a bez chleba


Ako uhorky nakladať do zaváracích pohárov?

Je dôležité ukladať po pohárov uhorky natesno, avšak nie ich úplne postláčať a deformovať. Každá uhorka by mala mať v pohári svoje plnohodnotné miesto a doslova zapadnúť do partie.

  • Najskôr dáme na dno pohára vrstvu zeleniny a korenín, ktorú zľahka utlačíme a zarovnáme. Na výšku by nemala zabrať viac ako 1 až 1,5 cm.
  • Potom prichádza na rad ukladanie uhoriek „na stojáka“. Snažíme sa vyberať rovnako veľké uhorky s dĺžkou okolo 8 až 10 cm. Uložíme ich po obvode pohára aj do stredu. Medzery medzi nimi vyplníme štíhlejšími a menšími uhorkami.
  • Približne dve tretiny pohára sú takýmto spôsobom už zaplnené. Pokračujeme teda s vrstvou „na ležiaka“ a vkladáme poležiačky do pohára menšie uhorky, s dĺžkou cca 5 cm.
  • Uhorky ukladáme do výšky približne 2 cm od okraja pohára. Je totiž dôležité, aby bola každá uhorka úplne prekrytá nálevom, takže potrebujeme menšiu rezervu.
  • Do pohára naplneného uhorkami dolejeme naberačkou vhodné množstvo nálevu. Dbáme na to, aby nálev vyplnil všetky medzery. Pohárom preto občas potrasieme. Nálev by mal siahať približne 1 cm od okraja.
  • Poháre vzduchotesne uzatvoríme vhodnými viečkami a utiahneme.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Olga Suvakova (@oolgushaa)

Sterilizácia uhoriek – ako dlho, v čom a čo s nimi ďalej?

Uhorky naukladané v zaváracích pohároch teraz čakajú na kľúčový moment, ktorý rozhodne o tom, či budú aj po mesiacoch chutné a správne chrumkavé alebo príliš zmäknú a každý ich bude obchádzať. Na sterilizáciu uhoriek existuje množstvo postupov a názorov. Niekto je verný zaváraniu uhoriek vo veľkom hrnci, iný si obľúbil zaváranie uhoriek v rúre či dokonca v mikrovlnke, ktoré je však vhodné iba pre zaváranie v malom množstve.

  • Zaváranie uhoriek vo veľkom hrnci: Na dno hrnca dáme utierku a poháre uložíme vedľa seba tak, aby sa nedotýkali stenami a predišli sme riziku ich prasknutia. Prilejeme do hrnca studenú vodu do cca ⅔ výšky pohárov. Začneme zohrievať. Po dosiahnutí teploty 8 °C sterilizujeme uhorky v zaváracích pohároch 15 minút – 20 minút. Toto platí pre poháre s uhorkami s objemom do 1 litra.
  • Zaváranie uhoriek v rúre: Na plech rozložíme látkovú utierku a poukladáme poháre tak, aby sa navzájom nedotýkali. Je vhodné plniť plech už priamo uložený v rúre, keďže s každým pohárom oťažieva. Dolejeme do plechu 2 až 3 cm vody. Zapneme rúru na 200 °C a v momente dosiahnutia bodu varu v pohároch (nálev okolo uhoriek bublinkuje), sterilizujeme 5 – 7 minút.

V oboch prípadoch ešte horúce poháre opatrne vyberieme a hore dnom uložíme na pripravené utierky vychladnúť. Pozorujeme, či z niektorých pohárov neuniká vzduch (bublinkové retiazky v pohári, tiché syčanie). Vychladnuté sterilizované uhorky odložíme do komory, na suché a tmavšie miesto. S otvorením prvého pohára počkáme aspoň mesiac, aby sa uhorky chuťovo pekne nažili.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame