Zaváranie pre začiatočníkov: Skústie tieto 3 overené spôsoby, zaručene sa vám podaria

Zaváranie pre začiatočníkov

Zaváranie pre začiatočníkov (Zdroj: GettyImages)

Čo si v lete zavaríte, v zime akoby ste našli. Stačí totiž otočiť viečkom a v okamihu máte na stole voňavú úrodu z vlastnej záhradky. Ak ste doteraz nezavárali, môžete sa do toho smelo pustiť. Nie je to žiadna veľká veda. Na záver máme aj pár overených rád, ktoré zaručene pomôžu.

Vyberajte čisté ovocie bez kazov

Bez ohľadu na to, čo sa chystáte robiť, vyberajte ovocie kvalitné a dostatočne zrelé, nie však prezreté. Mimoriadne dôležité je, aby ovocie nebolo nahnité. Niekto by si mohol myslieť, že stačí plesnivú časť vyrezať, no nie je to tak – takéto ovocie je už napadnuté a má nepriaznivé účinky.

Jablká a hrušky: Starostlivo ich umyjeme, olúpeme, zbavíme jadrovníkov, zvyškov okvetia a stonky. Môžeme pokrájať na kúsky. Aby nezhnedli, dáme ich do vody s kyselinou citrónovou alebo octom.
Broskyne: Umyjeme, rozpolíme ich a zbavíme kôstky. Šupku pokiaľ možno ponecháme, pretože je zdrojom cenných látok a vitamínov.
Marhule: Po umytí ich necháme odkvapkať a zbavíme kôstky. Do kompótu je vhodné jednu alebo dve kôstky pridať, dodá mu to lepšiu chuť.
Slivky: Umyjeme a starostlivo osušíme. Môžeme ich nechať v celku, alebo rozpoliť a zbaviť kôstky. Ak recept vyžaduje olúpané slivky, plody zbavíme šupiek sparením horúcou vodou, rýchlym ochladením a ošúpaním.
Čerešne a višne: Umyjeme a odstránime stonky a kôstky.
Maliny: Umývame opatrne, aby sa nepomiagali, a len zľahka, aby nestratili šťavu.
Ríbezle: Preplachujeme v studenej vode a až potom zbavíme stoniek.
Čučoriedky: Preberieme a prepláchneme pod tečúcou vodou.


Mohlo by vás zaujať: Sušené, sterilizované či mrazené: Zásobte sa ovocím na celú zimu


Zaváranie v hrnci

Existuje veľa rôznych možností zavárania. Najjednoduchšie je využiť zavárací hrniec, kam sa poháre jednoducho naskladajú a zalejú vodou. Vďaka teplomeru máte prehľad o teplote. Manipulácia so zaváracím hrncom je bezpečná a výhodou je, že si v ňom môžete pripraviť aj polievku, guláš či zemiaky.

Namiesto zaváracieho hrnca môžete použiť aj bežný väčší hrniec a zavárať na plynovom sporáku, indukčnej doske či sklokeramike. Do hrnca si dajte zaviečkované poháre, teplú vodu a priveďte do varu. Pozor, poháre sa nesmú vzájomne dotýkať, pretože by mohli popraskať.

Zaváranie v rúre

Na plech poukladajte uzavreté poháre tak, aby bola medzi nimi aspoň centimetrová medzera. Plech umiestnite do spodnej časti rúry a nalejte doň teplú vodu do výšky 1,5 cm. Rúru treba predhriať na 200 až 220 °C. Doba sterilizácie sa odvíja od tvrdosti plodov a je približne 15 až 20 minút.

Zaváranie v mikrovlnke

Na zaváranie je možné využiť aj mikrovlnnú rúru. Plody naukladajte do čistých suchých pohárov, zalejte cukrovým roztokom (pod viečkom treba nechať aspoň dvojcentimetrovú medzeru), zavrite a dajte do mikrovlnky. Čas zavárania závisí od tvrdosti plodov aj od výkonu mikrovlnnej rúry. Pri výkone 850 W treba pri jednom pohári rátať približne s 5 minútami, pri výkone 700 W je to asi 6 minút.


Mohlo by vás zaujať: Objavte umenie zavárania: 20 tipov, s ktorými sa podarí na jednotku


8 užitočných tipov na záver

Overené babské rady, vďaka ktorým sa zaváranie vždy podarí:

Poháre pred začiatkom zavárania dôkladne vypláchnite čistou horúcou vodou. Dôležité je odstrániť všetky prípadné zvyšky saponátu, pretože ten by mohol spôsobiť zrednutie zaváraniny.
Viečka je vhodné dať do hrnca s vodou a povariť asi 5 minút. Potom stačí vodu zliať a viečka na poháre naskrutkovať ešte vlhké.
Aby poháre pri napĺňaní horúcou zmesou nepopraskali, dopredu ich nahrejte v mierne vyhriatej rúre.
Aby viečko pevne držalo a kompót sa nepokazil, poháre so zaváraninou obráťte hore dnom.
Zistiť, či je džem alebo marmeláda hustá tak akurát, možno kvapnutím zmesi na studený tanierik. Kvapka by sa mala dať posunúť. Ak je zmes príliš riedka, pridáme lyžičku kyseliny citrónovej alebo želírovací cukor.
Pred pridaním cukru odoberieme zvrchu penu. Je to zrazená bielkovina z ovocnej družiny a zaváraninu by zakalila a skrátila jej trvanlivosť. Aby sa pena vôbec nevytvárala, môžeme vnútro nádoby potrieť glycerínom.
Zaváranie bez cukru. K sladkému ovociu stačí namiesto cukru treba pridať štipku soli, tá z neho „vytiahne“ sladkosť a zároveň pôsobí ako konzervant.
Kombinovanie chutí je vítané. Marhule a broskyne sú napríklad skvelé s vanilkou, hrušky s rumom a zázvorom a jablká s javorovým sirupom.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame