FOTOPOSTUP Máte doma zvyšky sviečok? S nami si hravo vyrobíte novú za pár centov

Sviečka

Voňavú sviečku si dokážete jednoducho vyrobiť aj sami doma (Zdroj: GettyImages)

Ak sa pustíte do výroby domácich sviečok, zistíte, že ide vcelku o jednoduchý proces. Nezaberie veľa financií ani času. Na začiatok nepotrebujete žiadne špeciálne suroviny, formy či nástroje. Využite predovšetkým to, čo máte doma. Zostali vám staré sviečky a sklenené poháre z jogurtu či medu? Budú sa vám hodiť.

Ako začat?

Existuje mnoho druhov sviečok: niektoré sa odlievajú do formy, iné sa stáčajú, ďalšie zase tvarujú. V tomto návode sa bližšie pozrieme na výrobu vanilkovej sviečky odlievanej do skleneného pohárika. Jej výroba je nenáročná a ak budete mať všetky potrebné pomôcky doma, vyjde vás na len na niekoľko centov. Môžete na ňu pokojne použiť zvyšky sviečok vo vašej domácnosti. Výhodou je, že pri jej výrobe nepotrebujete farbu. Ak použijete parafín alebo zvyšky bledších odtieňov, hotová sviečka bude mať prirodzený charakter. Ak budete mať farebné zvyšky sviečok, zafarbia ju bez problémov samy.

Aby ste zabránili prípadným sklamaniam, odporúčame vám najskôr preštudovať si náš článok o tom, ako sa sviečky vyrábajú. Umožní vám rýchlo sa zorientovať v základných surovinách, pomôckach a pravidlách práce s voskom. Navyše tak ušetríte aj svoj čas, ktorý by ste stratili skúšaním a hľadaním dôležitých informácií o výrobe sviečok.


Mohlo by vás zaujať: Už žiadne komáre! Máme pre vás návod na prírodnú repelentnú sviečku


Potrebujeme

Výroba sviečky
(Zdroj: Plnielanu.sk/Vlaďa)
  • parafín (očistené zvyšky starých sviečok) – množstvo závisí od veľkosti nádoby na sviečku
  • vanilkovú vôňu alebo prírodnú esenciu (100 % silica)
  • knôt s podstavcom (môžete ho získať aj zo starej sviečky)
  • sklenený pohárik na sviečku
  • 2 drevené špachtle (na miešanie a upevnenie knôtu)
  • 2 hrnce
  • dosku na krájanie
  • papierové utierky
  • 1 ČL sušeného rumančeka kamilkového, prípadne špagát na ozdobu
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Plná skriňa vyžmolkovaných starých svetrov? Oživte ich jednoduchými trikmi, za pár minút získate nové kúsky!

Postup

Výroba sviečky
(Zdroj: Plnielanu.sk/Vlaďa)

1. Aby ste si zbytočne neušpinili pracovnú dosku, pripravte si najskôr pracovnú plochu. Položte na ňu lopárik a prikryte ho papierovou utierkou. Ostatné utierky si nechajte poruke na zotretie neželaných kvapôčok pri práci.

Výroba sviečky
(Zdroj: Plnielanu.sk/Vlaďa)

2. Prichystajte si dva hrnce: väčší naplňte vodou zhruba do 2/3 objemu a vodu priveďte do varu. Potom stíšte plameň a do vodného kúpeľa vložte menší hrniec s parafínom (zvyškami sviečok). Za občasného miešania sa vám do niekoľkých minút rozpustí.

Výroba sviečky
(Zdroj: Plnielanu.sk/Vlaďa)

3. Na dno skleného pohárika pripevnite knôt. Môžete to urobiť dvomi spôsobmi: buď jeho podstavec (pliešok) prilepíte pomocou sekundového lepidla, alebo ho jednoducho namočíte do rozpusteného parafínu a pomocou špachtle pritlačíte na dno pohárika.

Výroba sviečky
(Zdroj: Plnielanu.sk/Vlaďa)

4. Keď sa parafín úplne rozpustí, nasypte doň sušený kamilkový kvet a premiešajte.

Výroba sviečky
(Zdroj: Plnielanu.sk/Vlaďa)

5. Pridajte vanilkovú vôňu alebo esenciu a dobre pomiešajte. Vypnite zdroj tepla a hrniec vytiahnite z vodného kúpeľa.

Výroba sviečky
(Zdroj: Plnielanu.sk/Vlaďa)

6. Ešte pred nalievaním zafixujte knôt, aby zostal počas tuhnutia pekne v strede. Môžete ho oprieť o drevenú špachtľu (zachytiť medzi dve špachtle) alebo upevniť pomocou dreveného štipca na bielizeň. V žiadnom prípade ho však neťahajte, inak by sa mohol uvoľniť z podstavca. Potom už môžete veselo liať roztopený parafín do skleného pohárika.

Výroba sviečky
(Zdroj: Plnielanu.sk/Vlaďa)

7. Roztopenú zmes nenalievajte až po samý vrch, odložte si aj na neskoršie použitie.

Výroba sviečky
(Zdroj: Plnielanu.sk/Vlaďa)

8. Počas tuhnutia sa parafín (i niektoré druhy vosku) sťahujú, strácajú na svojom objeme. Sviečku je preto potrebné dolievať.

Výroba sviečky
(Zdroj: Plnielanu.sk/Vlaďa)

9. Keď sviečka trochu stuhne, môžete do pohárika doliať trochu ohriatej zmesi. Po opätovnom stuhnutí opakujte 2- až 3-krát podľa potreby, aby ste zabránili prepadnutiu stredu sviečky.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Milujete sviečky v interiéri? Zasvätíme vás do tajomstva ich výroby!
Výroba sviečky
(Zdroj: Plnielanu.sk/Vlaďa)

10. Teraz stačí len počkať pár hodín, kým sviečka celkom vytvrdne. Potom nožnicami skráťte knôt asi na pol centimetra, aby dobre horela. Hotovú voňavú sviečku môžete ozdobiť podľa vlastnej fantázie a tešiť sa z výsledkov vašej práce. Ak sa sviečku nechystáte hneď zapáliť, odložte ju na suché a chladné miesto.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame