Vlastnosti, ktoré by mal mať každý dobrý partner: Pochválite sa nimi aj vy?

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Partnerské vzťahy sú dynamické a ustavične sa rozvíjajú. Menia sa a odrážajú všetky okolnosti aj komplikácie bežného života. Predstavujú akúsi rovnicu, kde to, čo sa deje „mne“ a čo sa deje „tebe“, vo výsledku ovplyvňuje „nás“. Ak sa chcete stať lepšími partnermi, vašou úlohou je prevziať zodpovednosť za svoje konanie a správanie. Zdravý vzťah potrebuje snahu oboch. O puto, ktoré je medzi vami sa treba sústavne starať.

Obaja prispievajú rovnako

Žiadny vzťah dvoch ľudí nie je perfektný po celú dobu. Je mylné očakávať, že sa bude rozvíjať a opravovať sám. Ide o spojenie, ktoré musí fungovať vo viacerých rovinách je romantické, fyzické a prirodzene plné emócií. Cieľom je cítiť sa vo dvojici lepšie ako osamote, mať vo svojej polovičke oporu, byť chápaný, rešpektovaný a jednoducho byť sám sebou a milovaný bez výhrad.

Dobrý partner by mal mať tieto kvality:

• Počúva vaše názory a myšlienky.
• Rešpektuje rozdielnosti. Nesnaží sa vás zmeniť na svoj obraz.
• Dokážete sa s ním bez ostychu porozprávať o tom, čo vás trápi. Neobávate sa, že vás odsúdi.
• Umožňuje vám rozvíjať a udržiavať vzťahy s rodinou a priateľmi. Rád a ochotne sa začlení medzi ľudí, ktorí sú vám blízki.
• Prejavuje radosť z vašich úspechov a nešetrí chválou.
• Vie sa s vami otvorene porozprávať o sexe a svojich túžbach.


Mohlo by vás zaujať: Ako si udržať dlhodobý a kvalitný vzťah: Pracovať na ňom musia obaja!


Pasujú na vášho partnera? Viete pri pohľade kritickým očkom zhodnotiť, či tieto kvality ponúkate svojej polovičke aj vy? Pokiaľ to nie je úplne ružové, nevešajte hlavu. Máme pre vás skvelé tipy, ako váš vzťah opäť naštartovať k lepším zajtrajškom:

1. Milujte sami seba

Ak chcete, aby vás niekto skutočne miloval, musíte mať najskôr radi seba samého. Buďte k sebe milí a zhovievaví. Dokážete sa tak lepšie vyrovnať s vlastnými nedokonalosťami a zlyhaním. Nadobudnete sebadôveru, vďaka ktorej lepšie spracujete nedokonalosti svojho partnera.

2. Vyjadrujte vďačnosť

Zaraďte medzi svoje každodenné rituály vďaku za maličkosti. Nič nie je horšie, ako keď partner cíti, že jeho snaha je neviditeľná. Oceňte urobené domáce práce, práce okolo domu, dobrú večeru, rozhovor so záujmom, malé nenápadné prejavy starostlivosti. S rastúcou vďačnosťou rastie aj pocit šťastia a životnej spokojnosti.

3. Buďte pokorní

Takýto ľudia dokážu ovládať svoje ego. Nesnažia sa za každú cenu presadiť svoj názor, ani nepotrebujú vo vzťahu vládnuť. Ich pokora a zmierlivé vystupovanie je magnetom aj pre iných a často patria medzi ľudí, ktorých spoločnosť prijíma s rešpektom a dôverou. S tým prichádza aj vnútorná zrelosť a nesebeckosť, ktoré sú pre upevnenie vzťahu skutočne mocnými nástrojmi.


Mohlo by vás zaujať: Keď vo vzťahu chýba iskra: Stačí dodržať 8 vecí a budete zaľúbení ako na prvom rande


4. Odpúšťajte

Koľkokrát ste už túžili po tom, aby vám bolo odpustené? Alebo aby ste sa v očiach partnera neprepadli pod čiernu zem? Robiť chyby je prirodzené a ani pri maximálnej kontrole nemáte istotu, že sa vždy všetko vydarí. Majte odvahu viesť otvorenú komunikáciu, ktorá vám môže pomôcť pochopiť „chybné“ konanie partnera.

5. Vyhnite sa súdeniu

V dlhodobých vzťahoch sme najviac zraniteľní, pretože partneri o nás vedia množstvo tajomstiev, s ktorými sme sa v rámci budovania vzťahu rozhodli zdôveriť. Namiesto toho, aby ste boli najhorším kritikom vášho partnera a vyťahovali celý zoznam prehreškov, buďte chápaví a empatickí. Vypočujte si jeho názor a pohľad bez toho, aby ste ho predčasne odsúdili.

6. Povzbudzujte sa navzájom

Zažili ste v detstve podporu od rodičov alebo učiteľov? Mali ste pocit, že vám zrazu narástli krídla a boli ste niekoľkonásobne silnejší a odhodlanejší? Ak vidíte, že váš partner ide vo svojom živote správnym smerom, bude prvým v rade, kto bude kričať „Ty to dokážeš!“ Rovnako tak, ak nastanú problémy či zhoršenie zdravotného stavu, pokúste sa byť oporou jeden pre druhého. V dobrom vzťahu sa totiž radosť násobí a starosti delia.


Ktoré vlastnosti si najviac na svojom partnerovi cenníte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Lucia
Odporúčame