Sú muži väčšie citlivky? Táto štúdia potvrdila rozdiel pohlaví vo vnímaní bolesti, výsledok vás prekvapí

Ženy sú spoločnosťou vnímané skôr ako krehké a drobné stvorenia (Zdroj: Freepik/gpointstudio)

O rozdielnom vnímaní bolesti mužmi a ženami sa diskutuje už od nepamäti. Nech už sa prikláňate ku ktorémukoľvek názoru, máme pre vás veľké odhalenie. Vedci sa totiž zaoberali touto problematikou a zistili naozaj zaujímavé info, ktoré vás možno šokuje. Alebo len potvrdí, že ste si tipli správne…

Rozdiel v telesnej stavbe?

Ženy sú spoločnosťou vnímané skôr ako krehké a drobné stvorenia, aj napriek tomu, že sa usilujú, aby boli považované za rovnocenné s mužmi. Ak sa na stavbu ľudského tela pozrieme z medicínskeho hľadiska, naše telá sú prakticky zhodné. Potvrdilo to aj viacero výskumov, ktoré sa v tejto oblasti uskutočnili.

Najnovšia štúdia túto informáciu len potvrdzuje. Odborníci totiž až teraz pochopili, že mohutnejšia stavba tela nikomu nezaručí lepšiu znášanlivosť fyzickej bolesti. Tá sa totiž v ženských a mužských telách diametrálne odlišuje a môže za to už taká banalita, akou je molekulárna úroveň.

Delenie podľa úrovne bolesti

Odborníci sa počas výskumu venovali skúmaniu receptorov bolestí u myší, opíc a ľudí. Snažili sa zistiť, do akej miery sa u oboch pohlaví rôznych druhov aktivujú hormonálne molekuly, ktoré sú zodpovedné za vnímanie bolesti. „Naše dáta nás priviedli k fascinujúcemu záveru. Zistili sme, že nociceptory, teda receptory bolesti, pri rôznych živočíšnych druhoch možno klasifikovať ako ženské a mužské,“ vyhlásil autor spomínanej štúdie.

„Na vine“ je známy hormón prolaktín. Ten sa pri samiciach všetkých troch testovaných druhov preukázal ako príčina zvyšovania citlivosti neurónov v takzvaných dorzálnych koreňových ganglií, ktoré sa nachádzajú výlučne v ženskej chrbtici. Pre ženy tak môže byť istý druh bolesti neznesiteľný, pričom muži si s ním poradia bez problémov.

Odlišné vnímanie

S vnímaním bolesti to funguje ale aj naopak. Niektoré receptory bolesti u mužov sú odolnejšími, než tie v ženskom tele. U mužov má na svedomí tento jav takzvaný neurotransmiter orexin B. „Doteraz sme všetci predpokladali, že bolesť vzniká u mužov a žien rovnako. Pacientovo pohlavie nie je väčšinou považované v liečbe bolesti ako faktor. Medicína, ktorá je priamo určená pre isté pohlavie, a teda cieli priamo na mechanizmy podporujúce bolesť žien alebo mužov, by mohla mať lepšiu účinnosť. Tento výskum je obrovským krokom vpred,“ uviedol vedúci výskumného tím v tlačovej správe.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame