Astronóm Juraj Tóth o nadchádzajúcej konjunkcii planét: Prečo sú najmä estetickým zážitkom a kedy ich môžete vidieť?

mesiac

Na ktoré úkazy na oblohe sa môžete tešiť? (Zdroj: Freepik/savvapanf)

Takzvaná Betlehemská hviezda je úkaz, ktorý bude pozorovateľný 1. a 2. marca v skorých večerných hodinách. Na oblohe sa „na dotyk“ priblížia planéty Venuša a Jupiter.

Ide o najjasnejšie telesá na oblohe

„Konjunkcia Venuše a Jupitera, tesné uhlové priblíženie dvoch najjasnejších planét na nočnej oblohe, nastane 2. marca skoro ráno, ale to budú obe telesá od nás nepozorovateľné – budú v tom čase pod obzorom. Preto najlepšie pozorovacie podmienky zo Slovenska budú 1. marca alebo 2. marca večer nad juhozápadným obzorom. Planéty sa ocitnú blízko seba a budú nápadné svojou jasnosťou,“ povedal astronóm Juraj Tóth z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. Venuša a Jupiter sú najjasnejšími telesami na nočnej oblohe.

Jupiter má zdanlivú veľkosť – 1,9 magnitúda (mag – stupnica, pri ktorej platí nepriama úmera, teda čím vyššie číslo, tým menej jasný je objekt). Skôr počas zimy bol viditeľný večer aj v nočných hodinách, v tomto období zachádza za obzor po 20. hodine. Jupiter je tvorený prevažne plynom a má 92 mesiacov. Znova sa na rannej oblohe objaví začiatkom leta, potom bude opäť vychádzať v neskorších večerných hodinách.

Ide skôr o estetický zážitok z pozorovania

Venuša je vnútorná planéta. To znamená, že má obežnú dráhu k Slnku bližšie, než Zem. Nikdy ju preto nevidíme počas noci, vždy len ako Zorničku – ak vychádza pred východom Slnka –, alebo ako Večernicu, ak žiari na oblohe za súmraku. Venuša v týchto týždňoch zapadá okolo 20. hodiny večer a dovtedy žiari nad západným obzorom s jasnosťou – 3,9 mag. Jej svetlo môže byť také silné, že v tmavom prostredí vrhá tiene.

Obe planéty sa k sebe zdanlivo približujú už teraz. V s skutočnosti sú od seba vzdialené stámilióny kilometrov a ich konjunkcia je takmer zákrytom.
„Podobné konjunkcie nebeských telies sú pomerne bežné. Napríklad aj pred pár dňami 22. februára sme mali možnosť vidieť na večernej oblohe spoločne Venušu, kosáčik Mesiaca a Jupiter,“ vysvetlil astronóm.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Knižný tip: Kto rozsvecuje hviezdy? Príbeh, rozpovedaný pri rodinnom krbe a kúzlo minulosti, ktoré ožíva

„Konkrétne Venuša a Jupiter mávajú konjunkcie v sériách každých 24 rokov, kde v priemere približne každý rok by sa teoreticky mali vzájomne priblížiť na oblohe. Ale nie vždy sú priaznivé pozorovacie podmienky, často sú obe telesá blízko Slnka, alebo príliš nízko nad obzorom,“ doplnil a dodal, že konjunkcie sú dnes skôr estetickým zážitkom nielen pre obyčajných ľudí, ale aj pre astronómov a pre astrofotografov. V minulosti sa im však prisudzovala magická moc.

Ďalší podobný jav nastane až o dva roky 

„Napríklad aj taký múdry a významný astronóm ako Kepler si myslel, že konjunkcie vedú k vzniku nových hviezd. Tak to pozoroval aj pri konjunkcii v roku 1604 a úplne náhodne sa na tej časti oblohy o pár dní objavila supernova. Toto je príklad, ako sa cez chyby a omyly posúvame v našom poznaní sveta a vesmíru. Toto je veda a kto z ľudí tvrdí, že má vždy pravdu a nikdy sa nepomýli, je ako prvý podozrivý,“ dodáva odborník.

Konjunkcia planét Jupiter a Saturn sedem rokov pred naším letopočtom mohla viesť k vzniku povesti o Betlehemskej hviezde. Rovnako nastala výrazná konjunkcia Jupitera a Venuše dva roky pred Kristom. Tá súčasná bude pozorovateľná 1. či 2. marca podvečer krátko po západe Slnka, len čo stmavne obloha. Predpoveď počasia na sledovanie je tiež priaznivá. Ďalšia príležitosť na pozorovanie tohto javu nastane opäť až v auguste 2025 v ranných hodinách.

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame