Voňavé a efektívne: Domáce čistiace prostriedky sa oplatí vyskúšať

Čistenie

thinkstockphotos.com

Máte citlivú pokožku a manipulácia s chemikáliami vám spôsobuje nepríjemné problémy? Alebo ste jednoducho moderný typ a radi skúšate nové veci? Nech je už vaša motivácia akákoľvek, vyskúšajte niektorý z nasledujúcich skvelých a najmä účinných doma vyrobených prostriedkov.

Antibakteriálny čistič toaliet

Budete potrebovať ¼ až ½ šálky bieleho octu, 2 polievkové lyžice jedlej sódy, niekoľko kvapiek esenciálneho oleja s vašou obľúbenou vôňou, fľašu s rozprašovačom, vodu na doliatie. Ocot nalejte do fľaše, pridajte jedlú sódu, esenciálny olej a fľašu následne doplňte vodou doplna. Uzatvorte rozprašovacím štupľom a poriadne pretrepte. Pred použitím nechajte nerozpustené čiastočky usadiť. Tento čistič je vynikajúcim prostriedkom pri umývaní toaliet najmä vďaka jeho antibakteriálnym účinkom. Vhodný je však aj do kuchyne či kúpeľne.

  • Prečo funguje?

Biely ocot má schopnosť odolať mastnote a špine, pomáha odstrániť zažrané škvrny a rozkladá pachy. Nemusíte sa obávať výraznej vône. Po tom, čo ocot dôkladne vyschne, typický zápach sa vytratí.

Niektoré esenciálne oleje, napríklad tea-tree alebo eukalyptus, okrem toho, že krásne voňajú, majú aj antimikrobiálne vlastnosti. To znamená, že pomáhajú ničiť mikroorganizmy, ktoré sú pôvodcami rôznych ochorení.

Jedlá sóda má, podobne ako ocot, schopnosť odstrániť škvrny a zároveň je aj antibakteriálnym prostriedkom.


Mohlo by vás zaujať: Zatočte s vodným kameňom raz a navždy: Lacno a účinne aj bez chémie!


Grapefruitový univerzálny prostriedok

Na prípravu tohto ovocného čistiaceho prostriedku budete potrebovať jeden veľký očistený grapefruit, sedemdecový sklenený pohár, 2 šálky bieleho octu, extrakt z grapefruitových jadierok alebo tea-tree olej, vodu a uzatvárateľnú fľašu s rozprašovačom.

Dôkladne odrežte z kôry všetky časti dužiny, aby po naložení do octového kúpeľa nedošlo k plesneniu tejto kôry. Umiestnite šupky do skleneného pohára a zalejte octom. Zakryte nádobu vekom a uložte asi na týždeň na tmavé a chladné miesto. Ocot pomaly začne meniť farbu a vôňu. Precedený ocot potom vlejte do fľaše s rozprašovačom, dolejte vodou a pridajte asi šesť kvapiek oleja tea-tree (alebo extrakt z grapefruitových jadierok – ten dokonca rozpúšťa špinu lepšie). Zmes poriadne pretrepte. Takto pripravený prostriedok môžete používať takmer na každý povrch, keďže ocot je vo všeobecnosti celkom šetrný. Najlepšie poslúži na kuchynské linky, drezy, vane, podlahy alebo nábytok. Prípravok nie je vhodný len na mramorové povrchy.

  • Prečo funguje?

Namáčanie citrusových šupiek údajne pomáha extrahovať látku zvanú limonén, ktorá je prirodzeným a silným rozpúšťadlom. Neexistujú však priame vedecké dôkazy a pravdepodobne by ste na takúto reakciu potrebovali skôr chemické laboratórium, pravdou však je, že citrusové plody naozaj túto látku obsahujú. Rovnako pravdou je aj to, že čoraz častejšie sa používa ako rozpúšťadlo olejov alebo náterov.


Mohlo by vás zaujať: Neviete vyčistiť špinu v kúpeľni či kuchyni? Skúste tieto overené rady!


Levanduľové leštidlo na okná

Na jeho prípravu budete potrebovať 3 šálky vody, 2 polievkové lyžice čistého liehu, ¼ šálky bieleho octu, 5 kvapiek levanduľového esenciálneho oleja (prípadne inej obľúbenej vôňe), ½ polievkovej  lyžice tekutého kastílskeho mydla, lievik a fľašu s rozprašovačom.

V dobre vetranej miestnosti nalejte vodu, čistý lieh, ocot a esenciálny olej pomocou lievika do fľaše. Zmes poriadne pretrpte tak, aby sa prísady spojili. Následne pridajte mydlo a znovu pretrepte. Tekutinu nasprejujte na okná a vyleštite novinami.

  • Prečo funguje?

Lieh sa už dávno používa pri výrobe prostriedkov na umývanie okien. Je to pre jeho dezinfekčné účinky a schopnosť rozpúšťať mastnoty.

Medzi zložky kastílskeho mydla patrí aj rastlinný glycerín, ktorý sa tiež využíva ako alternatíva k alkoholu. V kombinácií s inými ingredienciami sa používa sa na čistenie toaliet, drezov, riadu, dlážky či kobercov.


Mohlo by vás zaujať: Vyleštite drevené povrchy domácimi prostriedkami: Poradíme vám, ako na to


Aké účinné domáce čistiace prostriedky používate vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame