Trápia vás hlboké vrásky? Namiesto krémov navštívte lekára, môžu odhaliť vážne ochorenie

Vrásky môžu odhaliť vážne ochorenie (Zdroj: GettyImages)

Mnohé ženy sa s nimi nevedia vyrovnať, iným problém nerobia. Vrásky sú bežnou súčasťou starnutia u všetkých ľudí. Pozrite sa na seba do zrkadla a porozprávajte sa o tom s lekárom: Veľa hlbokých vrások na čele môže totiž súvisieť s vyšším nebezpečenstvom vzniku kardiovaskulárnych chorôb.

Tvár odrazí čas, aj zdravie srdca

Výskum predstavený na kongrese Európskej spoločnosti pre kardiológiu v bavorskom Mníchove ponúka jasnú odpoveď: Existuje tesná súvislosť medzi známkou toho, ako plynie čas a zdravotným stavom srdca.

Štúdiu realizoval tím Yolandy Esquirolovej z Univerzity Paul Sabatier vo francúzskom Toulouse. Vedci sledovali 3 221 zdravých dobrovoľníkov, ktorí mali v čase začatia výskumu tridsaťdva, štyridsaťdva, päťdesiatdva a šesťdesiatdva rokov. Vrásky na čele boli definované u každej osoby zvlášť, a to ich počtom aj hĺbkou.

Dostali bodové označenie podľa toho, ako boli hlboké, alebo či boli vôbec prítomné. Číslom tri boli označené početné a hlboké vrásky, nulou potom hladká koža. Všetci dobrovoľníci boli sledovaní po dobu 20 rokov.

Viac vrások rovná sa vyššie riziko

Za túto dobu 7 percent dobrovoľníkov zomrelo. Tých, ktorí nemali vrásky, bolo z tohto počtu len 2,1 percenta. U osôb s početnými a hlbokými vráskami označenými číslom tri dosahovala úmrtnosť 15,2 percenta. U tých, ktorí mali vrásky označenej prvým stupňom, to bolo 6,6 percenta.

Špecificky išlo o úmrtia na kardiovaskulárne choroby, a to nezávisle od toho, ako boli tieto osoby staré, akého boli pohlavia, aká bola ich kultúrna úroveň, či fajčili, či mali vysoký krvný tlak, či mali cukrovku alebo narušený metabolizmus tukov.

Hrozí aj infarkt

Vrásky sú ale len jedným z mnohých aspektov tváre, ktoré môžu poskytnúť informácie o zdraví srdca. Pred nejakým časom štúdia Kodanskej univerzity ukázala, že ten, kto má najmenej tri známky, ako je

  • výrazná plešivosť
  • kúty
  • vrásky na ušných lalôčikoch
  • alebo tuk uložený na očných viečkach

je vystavený o 39 percent vyššiemu riziku vzniku srdcovej choroby a o 57 percent vyššiemu riziku infarktu než tí, ktorí také znaky nemajú. Štúdia sa začala v 70. rokoch minulého storočia na vzorke 11 000 osôb starších ako štyridsať rokov.

Aj ďalšie známky ukazujú, ako môže byť dôkladná analýza tváre dôležitá v súvislosti so zdravím. A nejde len o farbu pleti. Napríklad, môžu byť zaznamenané známky tesne súvisiace s rizikovými faktormi, ako je vysoký cholesterol (ukladanie tuku v kruhu okolo rohovky) či mimický výraz úzkosti, ktorý je typickou známkou stresu.

Zdroj: ČTK
Odporúčame