Všetko o včelom žihadle: Obsahuje jed alebo liek?

Včela na prste

Včela na prste (Zdroj: GettyImages)

Obrana proti nepriateľom, čo má silné liečivé účinky. Včelí jed, alebo apitoxín, totiž na každého pôsobí inak. U niekoho vyvolá alergickú reakciu, no iní sa tešia jeho zdravotným účinkom.

Včelí jed je výlučok jedových žliaz včely medonosnej. Ide o číru, svetložltú, silne aromatickú a pálivú tekutinu, ktorá má štipľavý zápach a horkú chuť. Včely ho začínajú produkovať hneď po vyliahnutí. Koľko ho však vyprodukujú, závisí od ročného obdobia. Čerstvý včelí jed obsahuje 30 – 50% suchých látok, preto sa celá hmota veľmi rýchlo vysuší. A práve takýto vyschnutý jed je možné potom použiť na výrobu prípravkov, ktoré sú nevyhnutné na lekárske účely.

V porovnaní s minulosťou sa zmenil zber

Medzi prvých ľudí, ktorí spozorovali liečivé účinky, boli samozrejme včelári. Uvedomili si, že sú voči jedu imúnni. Práve oni potom začali používať jed ako liek. A hoci včelie uštipnutia využívali už starovekí lekári, stále však nie sú ich účinky medzi ľuďmi veľmi známe.

V minulosti sa tento jed získaval rôznymi metódami, ktoré boli spojené so stratou žihadla a tým aj úhynom včiel. Neskôr sa tieto metódy vymenili za prepracovanejšie a to tak, že včela vstrekuje svoj jed do špeciálnej podložky, a tak nehynie.

Zloženie jedu nie je úplne známe

Včelí jed je zložitou zmesou rôznych chemických látok, jeho presné zloženie však nie je stále úplne známe. Obsahuje látky podobné tuku, magnézium, meď, bielkoviny, melitín a mikroelementy. Včela pri bodnutí vypustí približne 0,012 mg jedu. Aby sa vniknutiu jedu do tela predišlo, musí sa vpichnuté žihadlo čím skôr vytiahnuť. Na náš organizmus je vplyv včelieho jedu je dosť rôznorodý. Záleží na dávke, mieste vpichu i na citlivosti daného organizmu. Niektorí ľudia poštípanie včelou nezvládajú a imunitná odpoveď ich organizmu je príliš silná a môže ohroziť život. Väčšinou však ľudia reagujú na poštípanie iba sčervenaním a miernym opuchom v mieste vpichu.


Mohlo by vás zaujať: Obdobie štipancov je tu: Poraďte si s nimi rýchlo a účinne!


Čo robiť pri poštípaní?

Základom je žihadlo vytiahnuť čo najskôr. Netreba  ho však vyberať dvomi prstami, pretože tak vytlačíme jed do tela. Tým sa zväčší pôsobenie uštipnutia. Treba ho odstrániť tak, aby ste nestlačili jedový vačok. Preto ho radšej vyškriabte nechtom, ostrým predmetom či ostrým nožom. Miesto bodnutia udržiavajte čisté, aby nedošlo k infekcii.

Ak ide o bežnú nie príliš výraznú reakciu, nie je potrebné vyhľadávať špeciálnu liečbu. Vtedy stačí ľadový či octový obklad, ktoré jeho účinky zmiernia. V prípade alergickej reakcie urýchlene podajte antihistaminiká a privolajte záchranku.

Liečivé účinky

Včelí jed sa používa najmä vo forme mastí, injekcií a takisto aj bezprostredných injekciívčelích žihadiel. Práve žihadlá sú považované za tie najúčinnejšie. Priame pichnutie sa najčastejšie aplikuje na končatiny chorého. Takto sa lieči artritída, reumatické zápaly, krvné zrazeniny, astma a choroby spojené s vysokým krvným tlakom.


Mohlo by vás zaujať: Zázrak menom med: Pre lepší spánok, mladistvý vzhľad pleti aj proti kašľu


Čo ešte údajne dokáže?

  • pomáha liečiť niektoré kožné choroby
  • protizápalový účinok
  • znižuje zrážanlivosť krvi – pomáha predísť infarktu a embólií
  • pomáha pri liečbe migrény
  • má stimulujúci vplyv na systém hypofýzy
  • pôsobí na mozgové cievy a znižuje tlak
  • pomáha pri ochoreniach periférnej nervovej sústavy
  • v malých dávkach má povzbudzujúci účinok na srdce
  • má anestetické účinky – je približne 15-krát silnejší ako anestetiká vo forme liekov
  • pomáha pri očných zápalových ochoreniach

Užívanie nechajte na lekárovi

Liečbu včelím jedom rozhodne vložte do rúk odborníkom. Váš lekár zváži, či je takýto typ liečby pre vás vôbec vhodný.

Zdroj: plnielanu.sk, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame