Vtáčia búdka vo vašej záhrade: Skrášli a priláka nových osadníkov

Vtáčia búdka

SITA

Určite mnohí z nás v zime drobné spevavce prikrmujeme. Ak však chceme, aby u nás zostali po celý rok, mali by sme im ponúknuť aj bývanie. Väčšina týchto drobcov totiž hniezdi v dutinách stromov a staré stromy žiaľ ubúdajú veľmi rýchlo. Našťastie vtáky sa uspokoja i s náhradou – zavesenými búdkami.

Každá vtáčia búdka musí zodpovedať spôsobu života a zvykom vtákov. Treba ich vyvesiť čo najskôr, lebo niektoré druhy sa po novom hniezdisku obzerajú už na jeseň. Treba dbať na to, aby búdka nebola príliš zatienená vetvami. Vletový otvor by mal smerovať na východ alebo juhovýchod. Dôležitá je aj výška zavesenia – pre drobné vtáctvo je ideálna 2 – 6 metrov nad zemou. Búdky by mali byťod seba vzdialené  minimálne 20m, aby nedochádzalo  k sporom medzi pármi, ktoré hľadajú potravu pre mláďatá.

Okrúhly domov

Ak chceme, aby sa naša búdka stala pre vtáky bezpečným domovom, mali by sme sa pri jej výrobe držať osvedčených pravidiel. Najvhodnejším materiálom na výrobu búdky je drevo. Prirodzený vzhľad majú klátikové búdky a výborná je guľatina  z mäkkého dreva. Treba z nej odrezať potrebnú dĺžku,  dlátom vyrobiť dutinu na požadovanú veľkosť, vyvŕtať otvor a zastrešiť ju doskou. Najprácnejšie pri výrobe búdky z polienka, je vyrezať z dosky okrúhle dno tak, aby sa dalo vsunúť odspodu. Dno búdok totiž nikdy nepribíjame zospodu, ale vsunieme ho dovnútra a pribijeme zboku. Takto zabránime vtekaniu vody na dno búdky.


Tiež by vás mohlo zaujať: Nájdite „toho pravého“: Pes presne pre vás!


Jednoduchosť z dosák

Oveľa jednoduchšia je výroba búdky z dosák. Mali by mať hrúbku 2 – 3 cm, čím sa zabezpečí dostatočná tepelno-izolačná vlastnosť búdky. Dosky majú byť z vnútornej strany neopracované, aby sa po drsnejších vnútorných stenách mohli mláďatá ľahšie dostať von.Pri každej búdke, by sme mali myslieť aj na to, aby sa jej dutina dala po skončení hniezdenia vyčistiť. Základný rozmer pre drobné spevavce je plocha 12 x 14 cm a výška 25 – 30 cm. Vletový otvor umiestnime 2-3 centimetre pod striešku. Aj veľkosť otvoru môže vymedziť vtáčí druh. Otvor s priemerom 2,8 až 3 cm zabezpečí, že v búdke môžu zahniezdiť len najmenšie druhy sýkoriek a nebudú vytlačené napr. vrabcami domovými.

Nečakaní nájomníci

Niekedy búdku obsadí aj nečakaný hosť. Veverička, plch, kuna, netopier, či včely, osy alebo sršne. Všetci títo „nájomníci“ sú súčasťou našej rozmanitej prírody, a preto ich z búdok nevyháňajme. V prípade ohrozenia zdravia, radšej premiestnime búdku i s jej obyvateľmi.


Tiež by vás mohlo zaujať: Záhradkárčenie dnešných dní: Ide o radosť, nie o peniaze


Lákavé napájadlá

Možnosť napiť sa a okúpať v horúcich a suchých letných mesiacoch má pre vtáky veľký význam. V lokalitách, v ktorých je ľahko prístupná voda veľmi vzdialená, môže napájadlo pozitívne ovplyvniť aj úspešnosť hniezdenia. Často postačí aj plytká 5 až 10 cm hlboká nádoba s plochým okrajom naplnená čerstvou vodou. Napájadlo potom umiestnime na pokojné miesto tak, aby sa k nemu nedostali mačky. Napájačku stačí už len pravidelne čistiť a dopĺňať čerstvou vodou. Pri pozorovaní majú napájadlá oproti kŕmidlám jednu veľkú výhodu. Môžeme pri nich vidieť oveľa väčší počet druhov ako v zime. Dokonca aj veľmi plaché druhy ktoré inak žijú skryto, neodolajú lákavej príležitosti sa  napiť a okúpať.

Zdroj: SITA, SITA, drevofantazia.sk, Sylvester Bird Box, Janka
Odporúčame