Vyberte si váš vlastný 8. div sveta: Tieto miesta očaria aj vás!

ôsmy div sveta

redhunttravel.com

Planéta Zem v niektorých kútoch pripomína veľkolepé divadlo a vďaka tvárnej prírode jej obyvateľom doslova vyráža dych. Niektoré čarovné miesta sú známe viac, iné menej, no všetky majú spoločné jedno – život človeka a jeho kultúrno-spoločenské či umelecké cítenie dokážu značne obohatiť. Viete, ktoré monumentálne stavby a úchvatné lokality sa v súčasnosti naozaj oplatí vidieť?

Sedem divov ulahodí každému oku

Pojem Sedem divov sveta sa dlhé roky spájal s takzvaným starým svetom a vo veľkej miere išlo o pamiatky, ktoré sa do dnešných čias zachovať nepodarilo. Aj preto bolo pred približne piatimi rokmi zorganizované celosvetové hlasovanie za nových sedem divov sveta, ktoré by boli plnohodnotným ekvivalentom tých starovekých. Nachádza sa medzi nimi:

  • peruánske Machu Picchu,
  • Veľký čínsky múr,
  • socha Ježiša Krista v brazílskom meste Rio de Janeiro
  • skalné mesto Petra v Jordánsku
  • rímske Koloseum
  • mayské sídlo Chichen Itzá v mexickom Yucatáne
  • indické mauzóleum Tádžmahal

Mohlo by vás zaujímať: 10 magických miest: Treba ich vidieť aspoň raz za život


Magických miest je ďaleko viac

Keďže modrá planéta vo svojej podstate nie je až taká malá, skvostných miest na obdivovanie ponúka ďaleko viac ako sedem. Tie najokázalejšie cestovatelia a fotografi zvyknú častovať prívlastkom „ôsmy div sveta“. Pozrite si zopár najzaujímavejších adeptov, ktorí si tento titul naozaj zaslúžia:

Grand Canyon na severe štátu Arizona v USA

Kaňon dlhý 446 kilometrov, ktorý za milióny rokov vyformovala rieka Colorado. Ak by ste sa tento rok vybrali po jeho stopách, návšteve sa v júli a auguste radšej vyhnite. Stretnete sa nielen s davom turistov, ale tiež príliš vysokými teplotami. Ideálny je vraj začiatok mája, kedy na vás nádherná scenéria s bezoblačnou oblohou na vás zanechá neopakovateľný dojem.

Kráter Ngorongoro v Tanzánii

Ide o prastarý vyhasnutý vulkán s úctyhodnou rozlohou 260 km². Nie náhodou bolo toto chránené územie v roku 1979 zapísané do Svetového prírodného dedičstva a neskôr aj do kultúrneho dedičstva UNESCO. Vyskytuje sa tu totiž najvyššia koncentrácia voľne žijúcich afrických zvierat. Odhaduje sa, že v najväčšej neporušenej sopečnej kaldere na svete svoj domov našlo 25 – 30 tisíc jedincov.

Angkor Vat na severozápade Kambodže

Rozsiahly chrámový komplex z druhej polovice 12. storočia. Jeho ozubené veže v tvare lotosových kvetov sú hlavnou turistickou atrakciou krajiny a pre samotných Kambodžanov majú taký obrovský význam, že ich zakomponovali aj do svojej vlajky.

Novozélandský Milford Sound

Nedotknutá panenská príroda, majestátne hory, priezračná voda, mohutné vodopády. To všetko sa vám naskytne ako na dlani pri návšteve najznámejšieho fjordu na Novom Zélande dlhého 17 kilometrov. Ten vznikol zaplavením ľadovcového údolia a na niektorých miestach dosahuje hĺbku až 300 metrov. Krajšie miesto na kajakovanie si len ťažko predstaviť.

Lalibela v Etiópii

Mesto preslávené svojimi monolitickými chrámami. Celkovo 13 kostolov je rozdelených do troch skupín, pričom zahŕňajú aj najväčší monolitický chrám na svete. Stavby vytesané do kameňa vám už pri prvom pohľade zaručene vyrazia dych. Poctivá práca ľudských rúk má totiž v týchto monumentoch takpovediac nevyčísliteľnú hodnotu.

Levia skala na Srí lanke

Nedobytná skalnatá hora Sigiriya takisto od roku 1982 patrí pod ochranné krídla organizácie UNESCO. Dejiny tohto unikátu siahajú až do piateho storočia pred našim letopočtom. Okrem sídla panovníka boli jeho priestory v istom období využívané aj ako budhistický kláštor. Z tohto dôvodu stavba veľkú časť svojho pôvodného lesku stratila. Zdobila ju totiž freska asi piatich stovák sporo odetých krások. Tá sa však s pochopením mníchov nestretla.

Mysteriózne sochy na Veľkonočnom ostrove

Jedno z najväčších lákadiel čilského územia predstavujú stovky sôch zo sopečného popola, ktoré sú voľne rozptýlené na území s rozlohou 180 km². Zvyčajne sú viditeľné len hlavy s podivnými turbanmi, podľa všetkého však 6-12 metrov vysoké sochy majú aj telá, ktoré nánosy ukryli pod zemou. Megalitické diela zo sopečných vyvrelín domorodci nazývali moai.

Ktoré miesto sa páči vám? Navrhli by ste nejaké iné? Vyjadrite sa v diskusii nižšie.

Zdroj: redhunttravel.com, redhunttravel.com, Johnny
Odporúčame