Vyhnite sa chrípke podľa rád starých mám!

chrípka

photl.com

Kedysi si ľudia museli vystačiť len s prírodou – žiadne protichrípkové sety z lekární, len to, čo každý našiel v kuchyni, či v komore. A čuduj sa svete, chorobnosť bola napriek tomu nižšia. Čo takto skúsiť siahnuť po trikoch našich starých mám. Nemáte čo stratiť a možno zistíte, že to ide aj bez protichrípkového balíčka, za ktorý v lekárni môžete nechať aj vyše 50 eur.

Céčko je základ
A v zime ním rozhodne netreba šetriť. Takže každé ráno si do pohára vytlačte 2 citróny, pridajte lyžičku medu a zalejte vlažnou vodou. Najlepšie je piť túto pochúťku nalačno. Začnite už na jeseň a vydržte až do jari.

Repový med

Čierna repa nie je pre mnohých nijakou pochúťkou, ale naozaj obsahuje látky, ktoré štartujú imunitný systém. V kombinácii s medom by nemal byť problém si na nej zamaškrtiť. Takže nakrájajte repu, zalejte zopár lyžičkami medu a nechajte cez noc odstáť. Repa pustí šťavu a medicína je hotová. Užíva sa 5 krát za deň.

Kapusta podľa chrípkového gusta

Zmiešajte 500 g kyslej kapusty, 2 mrkvy, 2 jablká, lyžicu strúhaného chrenu a 1 kyslú smotanu. Táto kombinácia vám môže prísť na prvý pohľad šialená, ale práve toto držalo našich starých rodičov zdravých počas tuhých zím. Môžete pridať aj cesnak a cibuľu. Hoci nejde o úplne najvhodnejšie menu pre pracujúcich ľudí, aspoň cez víkendy si ho môžete pokojne zaradiť do jedálnička.

…keď vás to už skolilo, poradíme, ako sa zbaviť teploty!

Staré dobré zábaly

Iste sa u každého doma nájde nejaká stará plienka alebo aspoň staré bavlnené tričko. Čokoľvek nájdete namočte do pol litra vody so 6 lyžicami octu. Zábaly sa dávajú podľa výdrže chorého – najlepšie je chladiť priamo hruď a chrbát. No pri vyšších teplotách to môže byť nepríjemné a tak sa odporúča chladiť radšej predlaktia, chodidlá a kolená. Zábaly vymieňajte hneď ako sa oteplia, hoci aj každých 5 minút.

„Ľadová“ sprcha

Je o niečo odvážnejším bojovým umením, ale o to účinnejším. Nemusíte sa sprchovať ľadovou vodou, stačí vlažná, ktorá vám dokáže stiahnuť teplotu aj o 2 stupne. Postupujte pomaly, od nôh až k hlave. Samozrejme, že po sprche je dobré sa okamžite zabaliť do pripravenej teplej postele. Postup treba podľa potreby zopakovať aj 3 – 5 krát.

Chladenie zvnútra

Ak si netrúfate ani na jednu z vyššie uvedených metód, zostáva ešte jedna. Každú polhodinu vypiť pohár vlažnej vody. Síce bude pre vás vďaka tomu nemožné chorobu „vyležať“, no zato sa jej zbavíte inak. Voda vás schladí a prečistí váš organizmus od nahromadených choroboplodných zárodkov.

Zdroj: photl.com, Pippa
Odporúčame