Vyhnite sa infarktu: Dodržujte týchto 5 pravidiel

Pani

thinkstockphotos.com

Ak si čoraz viac uvedomujete, že sa málo hýbete, fajčíte a nestravujete sa práve zdravo, je na čase veci zmeniť. Našťastie, nikdy nie je príliš neskoro. Začnite zdravo žiť už dnes a nový životný štýl vám môže pomôcť znížiť riziko infarktu. My vám radi poradíme ako a čo treba urobiť, aby ste boli ešte dlhé roky zdravý ako ryba.

1. Sledujte si krvný tlak

Vysoký krvný tlak, nazývaný aj hypertenzia, je tichý zabijak, pretože ho vôbec nemusíte spozorovať. Nebadane však prináša problémy vnútorných systémov a orgánov. Zvýšený tlak spôsobuje fajčenie, málo pohybu, nadmerné solenie, stres, ale môžu zaň aj dedičné gény. Čím vyšší je, tým väčšie je riziko infarktu.

Náš tip: Zaobstarajte si tlakomer a pravidelne si tlak sledujte. Zaberie vám to len chvíľu, a ak sa bude stávať príliš často, že je vyšší, aj keď ste v pokoji doma, určite vyhľadajte lekára. Ak máte vyšší tlak len v ambulancii, keď vám ho meria doktor, môže to byť spôsobené nervozitou z prostredia.

2. Pozor na zvýšený cholesterol

Zvýšený cholesterol zväčšuje nebezpečie infarktu a problémom je, že ho nijako nepociťujete. Vaše zdravie je vo vážnom ohrození. Opäť za to môže fajčenie, ale najmä strava – napríklad mastné a presolené jedlá. Zvýšte príjem vlákniny, ovocia a zeleniny.

Náš tip: Navštevujte pravidelne svojho lekára. Zo zákona máte právo na preventívne prehliadky každé dva roky. Nechajte si vziať krv a odmerať krvný tlak, aby ste si mohli byť istý, že je všetko v poriadku.


Mohlo by vás zaujímať: Straší vás infarkt či mozgová príhoda? Doprajte si tieto potraviny


3. Skoncujte s fajčením a alkoholom

Fajčenie riziko infarktu násobí. A aj keď si denne zapálite len jednu-dve cigaretky, stále si veľmi škodíte. Rovnako sa vyhýbajte zafajčeným miestam. Nielen cigarety, ale aj alkohol vo väčších množstvách telu neprospieva. Ideálne je ho obmedziť.

Náš tip: Ak s fajčením nezvládnete skoncovať sami, skúste vyhľadať odbornú pomoc.

4. Menej stresu

V dnešnej dobe žijeme pod veľkým tlakom a so stresom sa stretávame každý deň. No je na čase uvedomiť si, že naše vlastné zdravie a život je to najcennejšie, čo máme. Stres je spúšťačom rôznych ochorení, vrátane infarktu. Škodí nám fyzicky – zdraviu, pleti, vlasom, no tiež psychicky. Často stojí aj za rozpadom vzťahov.

Náš tip: Dlhodobý stres nepodceňujte a skoncujte s ním raz a navždy. Ventilujte sa napríklad športom či prechádzkami v prírode. Vhodné sú aj dychové cvičenia.


Mohlo by vás zaujímať: 20 bežných vecí, ktoré spôsobili smrť: Lyžička, deodorant či spodná bielizeň


5. Zázračné korenie?

Mnoho štúdií potvrdilo pozitívne účinky kapsaicínu, ktorý obsahujú čili papričky, na ľudské zdravie – okrem iného aj na optimálnu výšku tlaku. Pridávajú sa k nim aj čínski experti z Third Military Medical University, ktorí potvrdzujú, že dlhodobé jedenie čili papričiek môže znižovať krvný tlak.

Náš tip: Ak si nameriate vysoký tlak, posypte pomletým čilli svoj pokrm – a je jedno či ide o chlieb s klobásou alebo varené jedlo. Účinok by sa mal pomerne skoro dostaviť.

Ako infarkt spozorujete včas?

●     tlak v hrudi

●     bolesť za hrudnou kosťou

●     závraty

●     nevoľnosť

●     nadmerné potenie

●     dýchavičnosť

Ak tieto signály spozorujete na sebe (prípadne niekom inom), posaďte sa na zem a oprite si hlavu o stenu alebo stôl. Nepite, nejedzte a nefajčite. Okamžite privolajte záchranku, alebo ak je to možné, poproste niekoho, aby to urobil za vás. 


Máte skúsenosti s infarktom? Napíšte ich ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame