Vyhnite sa problémom s pamäťou: K bystrému mozgu si pomôžete vhodnou stravou

Žena

freedigitalphotos.net

Horšia pamäť prichádza s vyšším vekom u každého. Neviete si spomenúť na celkom bežné veci, niekedy celé minúty hľadáte okuliare, ktoré máte na hlave. Ide o sprievodný prejav starnutia organizmu, no dá sa s ním účinne bojovať. Jedným zo spôsobov sú rôzne cvičenia pre lepšiu pamäť, iným zas vítaná zmena jedálneho lístka, či doplnky výživy.

Čo by ste mali uprednostniť?

Na pamäť priaznivo vplýva viacero látok. Ide hlavne o vitamíny B, C a E. Dôležité je aj magnézium, železo, draslík, fosfor a zinok. Na raňajky si dajte radšej celozrnné pečivo ako to klasické, vyrobené z bielej múky. Veľmi prospešná je aj čerstvá zelenina a ovocie.


Tiež by vás mohlo zaujať: Dobrú pamäť máte vo svojich rukách: Ako si ju udržať čo najdlhšie?


Prímorská strava ideálna pre mozog

Naša kuchyňa je známa mastnými jedlami a mäsami z červeného mäsa. Nič z toho našej pamäti nepomáha, preto by sme mali za inšpiráciou siahnuť inam. A to do Stredomoria. Stredomorské národy ako Taliani, Chorváti či Gréci, majú jednu z tých najlepších a najzdravších kuchýň. Na správnu funkciu mozgu by naša energia mala pochádzať z 25% tukov, 30-45% zo sacharidov a 25-35% z chudých bielkovín. Práve stredomorské národy majú tento pomer mimoriadne vyvážený. Ich strava obsahuje tuky hlavne zo zložiek ako orechy či olivový olej. Chudé bielkoviny majú zabezpečené príjmom kuracieho a morčacieho mäsa, rovnako aj z rýb a veľmi prospešných morských plodov. Prímorské národy sú známe aj konzumáciou veľkého množstva ovocia a zeleniny, prípadne nízkotučných syrov a jogurtov.

Nezabudnite na omega-3 mastné kyseliny

Dôležité sú aj ospevované omega-3 mastné kyseliny. Tie sa nachádzajú najmä v čistom rybom oleji, prípadne aj v sardinkách. Denne sa odporúča ich príjem na úrovni minimálne 1000 mg.

Na pamäť dobre vplývajú aj antioxidanty. Doplníte si ich pitím kvalitného zeleného čaju, sardinkami, pstruhmi, lososmi, kalerábom, či dokonca aj kakaovým práškom.


Tiež by vás mohlo zaujať: Žite dlhšie a žite naplno: Vyhnite sa siedmim veciam, ktoré vás zabíjajú!


Medzi jedlami si spravte pauzu

Prestávka medzi jedlami je podľa odborníkov pre správnu činnosť mozgu tiež veľmi dôležitá. Rozdiel medzi prvým a posledným jedlom počas dňa by mal byť 12 hodín. Telo bude mať dosť času na trávenie a vďaka tomuto rytmu sa naučíte nechodiť spať s plným bruchom.

Vhodné doplnky výživy

Aj tie pomerne úspešne pomáhajú lepšej pamäti. Nájdete ich v každej lekárni doslova za pár eur. Najúčinnejšie sú prípravky s extraktom guarany a ginko biloby. Odporúčaná denná dávka je 40 mg. Obľúbený je aj extrakt z klanoprašky čínskej, pri všetkých týchto doplnkoch sa odporúča brať ich v dopoludňajších hodinách. Dôvod? Večer by ste mohli mať prebytok energie a problémy so spaním. Všetky doplnky výživy sú mimoriadne vhodné pre ľudí intelektuálne pracujúcich, ale aj starších. Niektoré z nich dokonca dokážu údajne zmierniť príznaky Alzheimerovej choroby.


Tiež by vás mohlo zaujať: Problémy s pamäťou? Týchto 5 potravín je výbornou prevenciou proti Alzheimerovi


S čím by ste sa mali rozlúčiť?

Skoro so všetkým, čo je súčasťou typickej slovenskej kuchyne. Nie práve najlepšou voľbou sú jedlá mastné či vyprážané. Ani pečivo z bielej múky nie je ideálne, celozrnné je na tom oveľa lepšie. Na pamäť nepriaznivo vplýva aj nadmerná konzumácia kávy a čaju, pokiaľ ich však pijete s mierou, pamäti môžu pomôcť. Mali by ste zabudnúť aj na pravidelné pitie koly, energetických nápojov, či iných drinkov s obsahom kofeínu vo veľkých množstvách. A samozrejmosťou sú naše najpopulárnejšie návykové látky: alkohol a cigarety.

Ciest, ako si zlepšiť pamäť je mnoho. Nie sú náročné, stačí len chcieť. Nemusíte sa napchávať kilami orechov na to, aby ste si udržali pamäť sviežu, možností je viacero. A pokiaľ nechcete vymýšľať svoje vlastné recepty ako na to, presťahujte sa kdesi k moru. Tam zistíte, ako vyzerá skutočne zdravá a prospešná strava.


Beriete nejaké doplnky výživy na zlepšenie pamäte? Ktoré to sú a aké s nimi máte skúsenosti? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, David
Odporúčame