Čaj: Nápoj, ktorý nielen zahreje, ale prinesie vám aj mnoho zdravotných výhod

Staršia pani so šálkou

Minerály a vitamíny zohrávajú v našom tele dôležitú úlohu a práve vďaka čaju si niektoré z nich môžete doplniť. (Zdroj: Freepik/karlyukav)

Ak v chladnejšom období radi siahate po šálke čaju, mali by ste vedieť o rôznych zdravotných výhodách, ktoré vám tento teplý nápoj prináša.

Antioxidačná podpora

Antioxidanty sú rozhodujúce pre stavbu a ochranu vašich kostí. Obzvlášť bohaté čaje na antioxidanty sú biele, ibištekové a rooibosové čaje. Biely čaj je tiež spájaný s prevenciou rakoviny, pretože obsahuje katechíny, triedu antioxidantov spomaľujúcich vývoj a rast rakovinových buniek. Okrem iného sa používa na znižovanie krvného tlaku a má antibakteriálne a antivírusové vlastnosti. Ibištekový čaj je dobrý pre zdravie vašich kostí a tiež pomáha znižovať krvný tlak. Čaj rooibos obsahuje antioxidanty podporujúce kardiovaskulárne zdravie. Harmančekový čaj je dobrý pri relaxácii a zaspávaní, pretože obsahuje silný antioxidant známy ako apigenín, ktorý má sedatívny účinok. Podobne ako rooibos, aj čaj z harmančeka pomáha udržiavať hladiny kortizolu a pomáha tak chrániť pred škodlivými účinkami tohto stresového hormónu. Okrem toho sa používa pri znižovaní horúčky, upokojení svalov a znižovaní krvného tlaku. Treba vedieť, že ak máte alergiu na ambróziu alebo sedmokrásky, alebo užívate lieky na riedenie krvi, mali by ste sa pred pitím harmančekového čaju poradiť so svojím lekárom.

Zdroj minerálov a vitamínov

Minerály a vitamíny zohrávajú v našom tele dôležitú úlohu a práve vďaka čaju si niektoré z nich môžete doplniť. Už spomínaný rooibos obsahuje mnoho potrebných minerálov, akými sú horčík, vápnik, železo a zinok. Púpavový čaj vyrobený z koreňov a listov púpavy je skvelým zdrojom vitamínov C, D, horčíka, zinku, draslíka a všetkých dôležitých alkalizujúcich minerálov.

Posilnenie imunity

Pre posilnenie imunity je dobrý harmančekový čaj. Harmanček má antibakteriálne vlastnosti, ktoré môžu pomôcť odvrátiť choroby a udržať váš imunitný systém v dobrom stave.

Detoxikácia

Pre prevenciu a zastavenie osteoporózy by ste mali vaši telo udržiavať očistené od škodlivých toxínov. Pomôcť vám v tom môžu niektoré z čajov, ktoré obsahujú zlúčeniny očisťujúce vašu pečeň, napríklad púpavový čaj. Ak však užívate antikoagulačné lieky alebo máte alergiu na ambróziu, mali by ste sa pred jeho použitím poradiť so svojím lekárom. Podobne ako harmanček, aj púpava obsahuje zlúčeniny na riedenie krvi nazývané kumaríny, ktoré by vám v tomto prípade mohli uškodiť. Ďalšou dobrou voľbou je pestrec mariánsky, pretože obsahuje silymarín prospievajúci pri ochrane a oprave pečeňových buniek. Taktiež znižuje zápal v pečeni.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk, seniornews.com
Odporúčame