Vymeňte bežné sviečky za prírodné: Prospejete tým nielen svojmu zdraviu!

Prírodné sviečky majú množstvo pozitívnych vlastností (Zdroj: Freepik/pvproductions)

V obchodoch natrafíte na množstvo druhov sviečok. Najmä tie farebné, ktoré sú dostupné za nižšiu cenu, sú veľmi obľúbené. Najčastejšie sa však vyrábajú z parafínu, ktorý nie je dobrý ani pre naše životné prostredie, ani pre naše zdravie. V našom článku sa dozviete, prečo sa oplatí investovať do prírodných sviečok.

Šetrnosť k prírode a krásna vôňa

Prírodné sviečky sa vyrábajú z včelieho, kokosového alebo sójového vosku. Vďaka tomu sú nielen menej toxické pre naše zdravie, ale aj pre životné prostredie. Sviečky z rastlinných materiálov sú vyrobené z udržateľných materiálov. Navyše horia čistejšie a dlhšie ako bežné sviečky. Ich vyššia cena sa preto vyplatí, pretože ich nebudete musieť tak často vymieňať.

Kvalitné prírodné sviečky obsahujú prirodzené vonné zložky alebo esenciálne oleje. Vôňa sviečky je veľmi dôležitá, pretože môže ovplyvniť našu náladu a pocit pohody. Terapeutické účinky rastlinných a kvetinových vôní už určite pozná každý a možno ste ich vyskúšali aj vy.

Keď si zapálite prírodnú sviečku, všimnete si, že jej vôňa je menej intenzívna, než akú šíria syntetické sviečky. Je to preto, že prírodné vône nie sú koncentrované v rovnakej miere ako tie umelé. Stále však dokážu zútulniť váš domov príjemnou arómou, ktorá vás povzbudí. Vychutnáte si tak aromaterapiu bez škodlivých chemikálií.

Čo hľadať v zložení?

Pri výbere kvalitnej sviečky z prírodného materiálu si dajte záležať na zložení. Pokiaľ natrafíte na slovíčko parafín, rozhodne nejde o prírodný produkt. Parafín je vyrobený z ropy a do ovzdušia šíri škodlivé toxíny. Hľadajte na etikete sójový, rastlinný alebo včelí vosk. Včelí vosk navyše horí skoro úplne bez sadzí.

Knôt sviečky by nemal obsahovať olovo. Pri spaľovaní takéhoto knôtu uniká do ovzdušia prášok, ktorý negatívne ovplyvňuje zdravie. Uistite sa preto, že kupujete bezolovnatý výrobok, ktorý obsahuje napríklad knôt z bavlny.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Chýba vám železo? Aké sú prejavy nedostatku železa a ako ho efektívne doplniť z potravín?
Sviečky zo včelieho vosku budú aj krásnou dekoráciou (Zdroj: Freepik/user10945107)

Zdroje vône sú dôležité

Zdroje vône bývajú niekedy zradné. Na ich tvorbu sa bežne používajú chemikálie, z ktorých väčšinu tvoria syntetické látky získané z ropy. Tie obsahujú karcinogény a neprospievajú nášmu zdraviu. V čisto prírodnej sviečke by mali byť použité vysokokvalitné esenciálne oleje.

Nie všetky syntetické vône však treba zatracovať. Množstvo umelých vonných zložiek býva založených na ich rastlinných náprotivkoch. Tieto vône sú rovnako bezpečné ako prírodne získavané vône. Veľká časť z ich molekúl je chemicky identická s ich prírodnými verziami. V takomto prípade by preto malo byť na sviečke uvedené, že je netoxická.

Vyrobte si prírodnú sviečku doma

Prírodné sviečky si ľahko vyrobíte aj doma. Stačí si zaobstarať rastlinný alebo včelí vosk. Každý druh vosku však má svoje typické vlastnosti a preto výsledok nebude úplne rovnaký. Pridať si do nich môžete svoju obľúbenú vôňu v podobe kvalitného esenciálneho oleja.

Včelí vosk viaže vône najlepšie a pri horení produkuje negatívne ióny, ktoré pomáhajú čistiť vzduch. Sójový vosk horí pomaly, čiže vám bude sviečka robiť radosť dlhšie. Sviečky z kokosového vosku zvyknú byť mäkšie. Do vosku môžete pridať aj himalájsku soľ, ktorá zvýrazní vôňu sviečky, prečistí vzduch a vytvorí upokojujúci efekt.


Všímate si pri kúpe zloženie sviečok?

Zdroj: plnielanu.sk, crestcandles.com
Odporúčame