Vykročte do nového dňa s elánom: Rozcvičte sa hneď ráno v posteli

rozcvička

thinkstock.com

Ťažko sa vám vstáva a vaše nohy a ruky sú ako z kameňa? Ak takéto pocity zažívate takmer každé ráno, je načase zaviesť do svojej rutiny aspoň krátku rozcvičku. Pomôže vám pretiahnuť jednotlivé končatiny a určite sa vám po nej do nového dňa vykročí ľahšie aj s lepšou náladou. Ako na to?

Osteopat Célestin Sertelet ponúka niekoľko cvikov, ktoré môžete urobiť, keď zazvoní budík. A pritom môžete zostať pekne v posteli.

Členky ako prvé

Najprv urobíme krúžky, ktorými budeme aktivovať členky. S rukami pozdĺž tela začnite pomaly krúžiť, najskôr päť krúžkov v smere hodinových ručičiek, potom v protismere, s pravým členkom, potom to isté s ľavým členkom. Ponaťahujete si tak väzy a šľachy, ktoré sú namáhané najmä nosením obuvi s podpätkom.


Tiež by vás mohlo zaujať: Top cvičenia pre ľudí nad 50: Zachovajte si pevné zdravie aj peknú postavu!


Uvoľnite zadok a panvu

Stále v ľahu skrčte pravú nohu. Vaša päta zostáva na matraci blízko pravej časti zadku. Dajte pravú ruku na koleno a urobte stehnom päť veľkých kruhov v smere hodinových ručičiek a v protismere. Cvičte pomaly a kruhy robte čo najväčšie. Opakujte s ľavou nohou. Cvičením uvoľňujete zadok a nepriamo panvu.

Pretiahnite sa

S chrbtom pritisnutým k matracu skrčte ľavé koleno ako pri predchádzajúcom cviku. Uchopte ho pravou rukou a tlačte vpravo, ako keby ste ho chceli pritisnúť k matracu. Chrbát musí zostať rovný. Napnite ľavú pažu na matrac a pretiahnite päsť, pričom dlaň smeruje von. Urobte päť nádychov a pri každom výdychu tlak pravou rukou prehĺbte. Nesmie vás pritom nič bolieť. Opakujte cvičenie s pravým kolenom.


Tiež by vás mohlo zaujať: Pevné a vypracované brucho môžete mať aj vy: Pomôžu vám tieto cviky


Čo na stehná?

Posaďte sa na lôžku s napätými nohami a snažte sa dotknúť rukami špičiek nôh. Päťkrát sa nadýchnite a s každým výdychom sa snažte ešte viac priblížiť k nohám. Musíte cítiť tlak v zadnej časti stehien, nepríjemný, ale účinný!

Natiahnite chrbát

Nakoniec vstaňte z postele a ponaťahujte si chrbát. Vaše ruky sa najprv snažia dotknúť špičiek nôh a hlava je úplne uvoľnená. Pomaly, stavec po stavci, narovnávajte chrbát. Zároveň zdvihnite ruky nad hlavu a natiahnite sa do výšky. Skrúťte chrbát dozadu. Opakujte päťkrát.


Snažíte sa ráno ponaťahovať stuhnuté svalstvo? Aké cviky na to používate vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstock.com, thinkstockphotos.com, Zora, Le Figaro, ČTK
Odporúčame