Jeseň je skvelá na výsadbu ovocných stromčekov a drevín: Čo by ste mali vedieť skôr, než sa do toho pustíte?

Pozor na to, nie každý druh je na jesenné sadenie vhodný (Zdroj: Freepik/freepik)

Leto utieklo ako voda, a je tu jeseň. Hoci chladnejšie počasie láka sadnúť si s teplým čajom niekam ku kozubu, práce na záhrade nie sú ani zďaleka na konci. Začiatok novembra je ideálny čas na výsadbu ovocných stromov a kríkov. Výhodou je, že sa stihnú skvelo uchytiť. Pomocou našich tipov sa vám to určite podarí!

Aké druhy zvoliť?

Najideálnejšími sú ovocné stromček a kríky, ktoré sa stihnú do jari poriadne zakoreniť. Najčastejšie sa robí výsadba jabloní, hrušiek, sliviek, čerešní a višní. Z kríkov sa zasa odporúča v predstihu vysadiť napríklad maliny, černice, egreše či ríbezle.

Pozor na to, nie každý druh je na jesenné sadenie vhodný. Vyvarovať by ste sa mali napríklad broskyni či marhuli, ktoré je lepšie sadiť na jar.  Tieto dreviny totiž plytko korenia a sú náchylné na to, aby ich poškodil či zničil mráz. Zásadné je, aby mala takáto drevina to správne miesto, a to kvalitnú pôdu.

Na čo myslieť dopredu?

Nech už idete sadiť čokoľvek z vyššie spomenutého, je dobré, aby ste namočili deň vopred do vody. Urobte tak kvôli tomu, aby ste z nich vyplavili prípadné nečistoty, a taktiež sa lepšie zakorenia. Odporúčame sadiť odrastené dreviny, ktoré si svojpomocne pripravíte, alebo zakúpite. Určite neskúšajte sadiť samotné kôstky ovocia.

Vyberajte s rozumom

Myslite na to, že každá drevina potrebuje niečo iné. Pri nákupe sa nezabudnite spýtať na informácie o tom, do akej výšky a šírky stromček vyrastie. To, akú veľkosť má pri nákupe, nehrá žiadnu rolu.

Tvar finálneho stromu vyberajte podľa svojej záhrady – menšie záhradky uvítajú drobné odrody, veľké plochy skvelo príjmu vyššie ovocné dreviny.

Vysádzame krok za krokom

  • Vykopte jamu a dno do zhruba polovice naplníte zeminou zmiešanou s kompostom.
  • Na navrstvenú zeminu sa postaví stromček a rovnomerne sa rozložia korene. Nezabudnite ani na poriadnu oporu pre rastlinku.
  • Za občasného potriasania stromčekom zasypávajte korene zeminou. Keď je zaplnená polovica jamy, stromček sa jemne prišliapne a postupne sa pridáva zemina.
  • Okolo kmeňa by sa zospodu mala nahrnúť zemina do výšky asi 30 cm.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ježko v záhrade: Viete, čím ho nakŕmiť a ako mu pomôcť pred zimou?

Starostlivosť

Na zaliatie nezabudnite hneď, ako stromček zasadíte. Je tiež dobré priviazať stromček k opore, nemal by vyzerať, ako keby visel. Zalievať by sa malo až do mrazu, a to pravidelne. Každý zasadený ovocný strom má zvýšené nároky na zalievanie, ak je pôda okolo tvrdá a zatrávnená, nedokáže dobre zachytiť dažďovú vodu.

 

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame