Vyšetrenia u lekárov môžu byť stresujúce: Na čo sa oplatí pri nich spomenúť?

Doktor

gettyimages

Chystáte sa navštíviť svojho lekára a nie ste si istí, ako z vyšetrenia vyťažiť čo najviac? Poradíme vám, na čo by ste nemali zabudnúť.

Otázky sú základom komunikácie s vašim lekárom. Nečakajte, kým sa doktor spýta na špecifický problém alebo symptóm. Ak niečomu nerozumiete, spýtajte sa na význam cudzieho slova a nechajte si vysvetliť všetko, čo vám nie je jasné.

Oboznámte sa s potrebnými testami 

Skôr než podstúpite špeciálne vyšetrenie alebo test, spýtajte sa lekára, prečo je tento krok dôležitý, ako prebehne a čo ukáže. Opýtajte sa, ako sa na test pripraviť. Máte prísť na lačno, alebo budete musieť poskytnúť vzorku moču? Zistite tiež, ako dlho budete čakať na výsledky testu a akou formou na ne budete upozornení.

Otázky ohľadom testov:

  • Prečo sa test vykonáva?
  • Aké kroky zahŕňa test? Ako by som sa mal pripraviť?
  • Existujú nejaké nebezpečenstvá alebo vedľajšie účinky?
  • Ako dlho bude trvať, kým získate výsledky?
  • Čo budeme vedieť po teste?

Keď sú výsledky pripravené, uistite sa, že vám lekár vysvetlí, čo znamenajú. Možno budete chcieť požiadať lekára o písomnú kópiu výsledkov testu. Ak test vykoná špecialista, požiadajte o zaslanie výsledkov vášmu primárnemu lekárovi.


Mohlo by vás zaujímať: Máte paniku z návštevy lekára? Možno trpíte syndrómom bieleho plášťa


Zistite čo najviac o svojej diagnóze

Diagnostika identifikuje vašu chorobu alebo fyzický problém. Lekár urobí diagnózu založenú na príznakoch, ktoré prežívate a na výsledkoch laboratórnej práce a iných testov.

Ak chápete svoj vlastný zdravotný stav, môžete lepšie rozhodovať o liečbe. Ak viete, čo môžete očakávať, zvládnete svoju situáciu jednoduchšie.

Otázky ohľadom diagnózy:

  • Čo môže spôsobiť túto chorobu?
  • Ako sa táto choroba lieči? Aký bude mať vplyv na môj život?
  • Ako sa môžem dozvedieť viac o svojej chorobe?
  • Aké zmeny mám vo svojom živote vykonať, aby bolo liečenie efektívne?

Mohlo by vás zaujímať: Nech nie sú lieky vašou prvou voľbou


Zoznámte sa s liekmi, ktoré vám lekár predpíše

Ak vám boli predpísané lieky, uistite sa, že poznáte presný názov a dôvod, prečo vám bol liek predpísaný. Požiadajte lekára o presné inštrukcie, ako liek užívať a čo od neho môžete očakávať. Skôr ako začnete užívať akékoľvek voľnopredajné lieky, poraďte sa s lekárom.

Náš tip: Pokiaľ užívate iné lieky, uistite sa, že lekár vie, ktoré to sú, aby mohol predísť škodlivým liekovým kontraindikáciám.

V prípade, že liek neúčinkuje alebo vám spôsobuje iné problémy, informujte o tom lekára čo najskôr. Predtým, než liek prestanete brať, komunikujte o svojich ťažkostiach a preberte iné možnosti liečby.

Náš tip: Robte si počas vyšetrenia poznámky. Ak navštevujete viacerých lekárov, budete mať lepší prehľad v tom, aké inštrukcie vám jednotlivý odborníci dali.


Aké skúsenosti s vyšetreniami u lekára máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Stanislava
Odporúčame