Vysoké účty za teplo? S našimi tipmi ušetríte

Radiátor

plnielanu.sk

Kto by nepoznal ten príjemný pocit, keď sa uzimení a premrznutí vrátime do teplého a vyhriateho bytu. Aby nás ale pri účte za vykurovanie nepríjemne nezamrazilo, ponúkame niekoľko rád, ako kúriť, a nepreplácať.

Samozrejme, najvýznamnejší podiel majú opatrenia, ktoré by mal zabezpečiť správca domu. Ide napríklad o zateplenie obvodu plášťa budovy, zateplenie strechy, či vyregulovanie domových teplovodov. V ďalšom bode sú to ale nepochybne domácnosti, ktoré môžu ušetriť za energiu priamo vo svojich bytoch.

Aby nám nič neuniklo

Najlepšie je vymeniť staré okná za nové, lepšie tesniace. Nie každý si však môže takúto výmenu za plastové okná dovoliť. V takom prípade pomôže aspoň utesnenie okien izolačnými penami alebo tesniacou páskou. To platí obzvlášť aj pre vchodové dvere, kde správnym utesnením a zabránením prievanu zamedzíme úniku tepla von. V období zimných mesiacov môžeme použiť a zavesiť pred dvere aj hrubší záves.


Mohlo by vás tiež zaujať: Platíte priveľa za energie? Možno robíte tieto chyby!


Triky starých materí

Ak máte doma hliníkovú fóliu, vložte ju do medzery medzi radiátorom a stenou. Hliníková fólia poslúži na odrazenie tepla späť do miestnosti.

Na dĺžke záleží

Taktiež dbajte aj na dĺžku záclon a závesov, ktoré v byte máte. Ideálna je ich dĺžka po parapetnú dosku, respektíve tak, aby nezakrývali radiátor. Ak radiátor zakrývajú, teplo sa nemôže dobre rozšíriť do bytu. Závesy a rolety zatiahnite najlepšie hneď po zotmení.

Idete na dovolenku? Radiátory nevypínajte

Ak sa chystáte v zime na dovolenku, kúrenie v prázdnom byte nevypínajte. Je lacnejšie udržiavať v izbách minimálnu teplotu, ako vykúriť po návrate celkom studené priestory. Ideálne je udržiavať počas vašej neprítomnosti teplotu na 15-16 ˚C.


Mohlo by vás tiež zaujať: Platíte veľa za benzín? Takto ušetríte!


Správne vetranie

Vetrajte nárazovo, pár krát za deň krátko, ale intenzívne. Ide vám predsa o výmenu vydýchaného vzduchu. Pri dlhodobom vetraní dochádza k ochladzovaniu miestností a stien. Počas vetrania sa odporúča otočiť termostatické ventily na minimum, aby sa predišlo zbytočnému okamžitému zvýšeniu výkonu radiátora.

Kúrte, ale neprekurujte

Počas dňa, keď v byte nie sme, alebo v nočných hodinách, môžeme nastaviť teplotu v  miestnostiach na nižšiu hodnotu. Zníženie teploty v byte už o jeden stupeň Celzia znamená úsporu približne 5%. Ak znížime teplotu za dané obdobie o 2 stupne, ušetríme za vykurovanie až 10% z nákladov a tak ďalej.

A aké sú ideálne teploty v jednotlivých miestnostiach?

  • jedáleň, obývačka, pracovňa, detská izba: 20 – 22 ˚C  
  • spálňa: 18 – 20 ˚C  
  • kuchyňa: 20 ˚C  
  • kúpeľňa: 22 – 24 ˚C  
  • WC: 20 ˚C  
  • predsieň, chodba: 15 ˚C  
Zdroj: plnielanu.sk, plnielanu.sk, Karol
Odporúčame