Vyšší plat v čase krízy? Za pokus to určite stojí!

peniaze

SXC

Naivná požiadavka či reálna šanca? Aj keď situácia na trhu práce je v dnešnej dobe pomerne nepriaznivá, nie všetky spoločnosti sa zmietajú v problémoch. Ak patríte k zamestnancom firmy, ktorá prosperuje, s pýtaním vyššieho platu nemusíte otáľať. Poradíme vám, ako svoj zámer môžete docieliť.

Najprv si všetko dobre zvážte

Nie je nič horšie, ako zamestnanec, ktorého ego pripomína nafúknutý balón a jeho predstavy o pracovných výkonoch ďaleko presahujú realitu. Na druhej strane, len vďaka samotnej usilovnosti vaša výplata neporastie. Inými slovami, ak sami neprídete s konkrétnym návrhom, peňazí navyše sa tak rýchlo nedočkáte. Celoplošné dvíhanie platov síce kedysi patrilo k štandardom, dnes však firmy odmeny svojich zamestnancov väčšinou riešia individuálne. Aj preto si svoje doterajšie pôsobenie vo firme dobre zrekapitulujte a snažte sa nájsť čo najviac presvedčivých argumentov na fakt, že si vyššie ohodnotenie naozaj zaslúžite. Privysokú splátku hypotéky či iné osobné dôvody nechajte bokom, tie nezavážia. Dôležitý je váš prínos pre vývoj spoločnosti a vaše ambície do budúcnosti.

Týchto chýb sa vyvarujte

Ak ste sa už rozhodli, že na výplatnej páske chcete vidieť vyššiu sumu ako doteraz, začnite sa na stretnutie so šéfom pripravovať. Hrajte však fér a neuchyľujte sa k týmto omylom začiatočníka:

Nepochlebujte: Nie je nič nápadnejšie, ako pričasté komplimenty. Je pritom jedno, či sa snažíte pochváliť zovňajšok alebo pracovný úspech. Takzvaní „pätolízači“ sú nielen priehľadní, ale navyše aj mimoriadne neobľúbení.

Neosočujte: Aj keď na svojich kolegov možno máte svojský názor, nikdy ich prácu v prítomnosti šéfa neznevažujte. Aspoň teda nie okato či prehnane. Budete pôsobiť dojmom, že donášate a hráte sa na mudrlanta.

Vyhnite sa ultimátu: Vyhrážky o tom, že za dverami na vás čaká množstvo lákavejších ponúk, strpí len máloktorý zamestnávateľ. Myšlienka, že firmu bez váhania opustíte, vás nevykreslí v najlepšom svetle. V najhoršom prípade vás z kancelárie rovno vypoklonkujú.

Nekonajte unáhlene: Chúlostivé debaty, akou žiadosť o zvýšenie platu rozhodne je, si vyžadujú správny čas aj miesto. Peniaze navyše si nikdy nepýtajte len tak „medzi rečou“, pri obede či na chodbe. Dohodnite si stretnutie vopred a v prípade potreby si pripravte aj poznámky.

Aká taktika je teda tá správna?

Neznie to síce potešujúco, ale túto odpoveď zrejme nepozná nikto. Čitateľ Jozef si svoje zvýšenie platu presadil korektným rozhovorom: „Bol som priamy, úprimný, vecný a dobre som sa na tento osobný lobbing pripravil. Šéfku som upozornil dva dni dopredu, vďaka čomu naše sedenie prebehlo formou rokovania. Myslím, že s výsledkom sme boli obaja spokojní.“ Kľúčom je vraj zdravá sebareflexia a asertivita. Nájsť v sebe práve túto kombináciu dá však často poriadne zabrať.

Zdroj: SXC, sxc, Johnny
Odporúčame