Máte radi československé rozprávky? Kostýmy z nich môžete obdivovať v atmosfére známeho hradu

Trenčiansky hrad

Trenčín chce pretvoriť železničný most (Zdroj: sk.wikipedia.org/Peter Zelizňák)

Skoro štyridsať nádherných kostýmov z legendárnych československých rozprávok môžete obdivovať v atmosfére Trenčianskeho hradu. Výstavu usporiadalo Trenčianske múzeum v Trenčíne v spolupráci s pražským Barrandov Studiom. Informovala o tom hovorkyňa Trenčianskeho múzea v Trenčíne Katarína Špačková.

Na výstave môžete zároveň vidieť nábytok a rekvizity, ktoré sa použili pri nakrúcaní rozprávok. Vystavené sú aj pozoruhodné zbierkové predmety z depozitárov Trenčianskeho múzea vrátane doteraz nevystavených predmetov.

Ide o jedinečnú možnosť uvidieť na vlastné oči kostýmy, ktoré vo filmoch nosili ikonickí herci ako Libuše Šafránková, Jan Werich, Helena Vondráčková, Jiří Lábus či Helena Růžičková. Medzi kostýmami nechýbajú originálne šaty Princeznej so zlatou hviezdou, Večernice a Saxany, ani odevy kráľa Kazisveta, cisára Rudolfa II. a jeho Sirael či Arabely a Rumburaka.

„Celkovo sú vystavené kostýmy z rozprávok Arabela, Tři oříšky pro Popelku, Princezna se zlatou hvězdou, Císařův pekař – Pekařův císař, Šíleně smutná princezna, O Princezně Jasněnce a létajícím ševci, Dívka na koštěti, S čerty nejsou žerty, Z pekla štěstí a Princ a Večernice, ale aj krídla zostrojené podľa nákresu Leonarda da Vinciho, ktoré boli použité v rozprávke O princezně Jasněnce a létajícím ševci,“ uviedol riaditeľ Trenčianskeho múzea v Trenčíne Peter Martinisko.

Podľa jeho slov majú najstaršie kostýmy už viac ako 70 rokov a boli vytvorené pre rozprávku Cisárov pekár – Pekárov cisár. Najdrahšie kostýmy z pohľadu obstarávacej ceny sú z rozprávky Z pekla šťastie. Hodnota niektorých z týchto vzácnych kostýmov je rádovo v tisíckach eur.

Pre verejnosť je výstava v kasárni Trenčianskeho hradu sprístupnená od 15. decembra a potrvá až do 29. januára.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame