Často vás rozčúlia aj maličkosti? Dajte hnevu zelenú a vyťažte z neho to dobré, takto sa vám to podarí!

Diskusia matky s dcérou

Agresívna reakcia nebýva v rozhovoroch tým najvhodnejším spôsobom komunikácie (Zdroj: GettyImages)

Nehneváme sa kvôli faktom samotným, ale kvôli našej interpretácii. Mnohokrát sa to môže otočiť proti nám a celú situáciu zhoršiť. Časté potláčanie hnevu nám ubližuje, stávame sa zatrpknutí, frustrovaní alebo prepadneme depresii. Pokiaľ sa ľahko rozrušíte, a to aj pri najbanálnejších veciach, stavte na naše rady.

Je to prirodzená emócia

Nahnevať sa na niečo, čo zasahuje do našej sebaúcty, ignoruje naše práva a vyvoláva v nás nespravodlivosť, je normálne. Hoci by sme ho chceli mať stále pod kontrolou, to, čo považujeme v živote za dôležité, nejde vždy podľa našich predstáv. Vtedy sa vieme nazlostiť, aby sa nám uľavilo.

Na uhle pohľadu záleží

Zamyslite sa nad tým, ako vnímate hnev. Je to pre vás negatívna emócia, ktorej sa musíte zbaviť? Alebo je pre vás nástrojom, pomocou ktorého dosahujete pozitívne zmeny? Hnev sám o sebe nie je zlý. Rozhodujúce je to, ako ho využívate – konštruktívne alebo deštruktívne.

Keď sa hneváme, zvyčajne strácame veľa energie. Ak je však správne nasmerovaná, môže nás posunúť vpred. Naše zmysly sú pri hneve využívané na maximum a často reagujeme rýchlejšie. Čiže aj situáciu, problém či úlohu môžeme vyriešiť oveľa skôr než zvyčajne. Ak začnete hnev vnímať ako zdroj energie, môžete ho použiť v situáciách, kedy pociťujete strach alebo stres. Môže sa stať vašou hnacou silou, povzbudiť vás k vytrvalosti a inšpirovať ku kreativite.


Mohlo by vás zaujať: Bojujete s častým hnevom? Zvoľte správnu stratégiu a vyhráte nad ním


Premôžte vlastné obavy

Za hnevom sa môže skrývať situácia, s ktorou si neviete dať rady a máte z nej obavy. Vždy si najskôr položte otázku, čo je skutočným dôvodom vašej zlosti? Hnev býva prezlečený strach – strach z neznámeho, neúspechu, hanby či pocitu menejcennosti. Uvedomte si, že všetci občas robíme chyby, no práve na nich sa učíme. Ak odhalíte skutočnú príčinu vášho hnevu a priznáte si obavy, môžete sa im ľahko postaviť. Zmenší sa tým vplyv, ktorý na vás má a mal by aj na neskoršie rozhodovanie.

Použite ho na kreativitu a rozhodovanie

Hnev vám môže pomôcť pri rozhodovaní, zdolávaní prekážok a budovaní odvahy. Keď ho premeníte v niečo kreatívne, nájdete východisko aj zdanlivo neriešiteľnej situácie. Podľa štúdie z roku 2010 nám dokáže hnev iných osôb, napríklad našich kolegov, dodať potrebnú motiváciu k práci. Navyše môže zvýšiť našu kreativitu a inšpirovať nás k tvorivým riešeniam problémov. Samozrejme, nie každý človek dokáže reagovať na hnev takýmto spôsobom. Ide najmä o cieľavedomých a vysoko motivovaných ľudí, ktorí vedia hnev využiť k zvýšenej produktivite a kreativite.


Mohlo by vás zaujať: Neudržíte nervy na uzde? Naučte sa svoj hnev kontrolovať


Zmeňte negatívne na pozitívne

Mnohí ľudia sami postupne prišli na to, ako z hnevu vyťažiť. Negatívnu skúsenosť premenili na niečo pozitívne. Skúste to aj vy! Napíšte o tom báseň, príbeh, zložte pieseň, namaľujte obraz, vytvorte niečo pekné z prírodných či umelých materiálov alebo si svoje pocity súvisiace s hnevom zapíšte do denníka. Choďte si zabehať, zacvičte si na čerstvom vzduchu alebo sa venujte práci v záhrade. Získate tak veľa energie, posilníte telo a zároveň prídete na nové, pozitívne myšlienky.

Dostaňte ostatných na svoju stranu

Hnev má veľkú moc pritiahnuť ostatných na vašu stranu. Namiesto toho, aby ste sa nechali emóciami ovládať, spojte sa s druhými pre spoločný cieľ. Takýmto spôsobom môžete vyriešiť situáciu, ktorá ho zapríčinila, a pohnúť sa dopredu ako tím.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame