Odpovedá výživová poradkyňa: Ktoré potraviny spomalia starnutie?

žena

Ktoré potraviny spomalia starnutie? (Zdroj: GettyImages)

Dobrý deň, mám po päťdesiatke. Snažím sa zdravo a striedmo jesť. Rada by som do jedálnička zaradila potraviny alebo výživové doplnky, ktoré spomalia starnutie pokožky a vôbec celkové starnutie. Poradíte mi, ktoré za to naozaj stoja?

Ďakujem, Klára


Pekný deň, Klára,

ďakujem za Vašu otázku. Píšete, že sa stravujete zdravo, tak je pravdepodobné, že viaceré z anti-aging potravín sa už vo vašom jedálničku nachádzajú. Pri ich konzumácii stačí mať na mysli dôležité pravidlo – čím pestrejšiu škálu týchto potravín zvolíte, tým lepšie, pretože do organizmu dodáte paletu rôznych živín, najmä antioxidantov. Ak k tomu všetkému pridáte pravidelný pohyb, veľa vody, dostatok spánku a pozitívne myslenie, výsledky sa dostavia a všimne si ich aj vaše okolie.

Poďme si teda predstaviť aspoň niektoré potraviny spomaľujúce starnutiu organizmu, a teda aj vznik vrások. Významnú prevenciu v boji proti chronickým ochoreniam, ako sú rakovina kardiovaskulárne choroby, Alzheimerova či Parkinsonova choroba, zohrávajú orechy. Nachádzajú sa v nich polynenasýtené i mononenasýtené mastné kyseliny spájané s nižším rizikom srdcových ochorení a cukrovky druhého typu. Ak v jedálničku preferujete lokálne potraviny, určite sú skvelou voľbou vlašské orechy, lieskovce či gaštany. Avšak pokojne si doprajte rôzne druhy. V rámci vyváženého jedálnička to môžu byť  1 – 2 hrste orechov denne.

Ďalšou skvelou potravinou proti starnutiu sú tučné ryby, ktoré sú v jedálničkoch Slovákov nedostatočne zastúpené. Pritom by mali byť na našom stole aspoň dva razy týždenne. Hoci sladkovodné ryby nedisponujú až takým významným obsahom nutričných látok, napríklad v porovnaní s lososom (100 g voľne žijúceho lososa obsahuje 2586 mg omega-3 tukov a pstruh iba 717, niektorých minerálov či stopových prvkov), sú dobrou voľbou – pochádzajú z našich vôd a vieme si ich zohnať čerstvé.

Z ovocia by som rada vyzdvihla bobuľové, najmä čučoriedky. Samozrejme, dosýta by sme sa ich mali najesť hlavne počas letnej sezóny. Medzi anti-aging ovocím nesmie chýbať avokádo bohaté na mononenasýtené mastné kyseliny, antioxidanty, mnohé vitamíny, minerály i stopové prvky. Okrem toho, že pravidelná konzumácia avokáda zlepšuje zdravie srdca, znižuje riziko metabolického syndrómu, podporuje zdravie očí, pokožky a vlasov, má aj významné protirakovinové účinky, podporuje trávenie, zlepšuje náladu a chráni pred inzulínovou rezistenciou a cukrovkou.

Spomenúť môžeme aj ananás bohatý na mangán, ktorý aktivuje enzým prolidáza podieľajúci sa na vzniku aminokyseliny prolín a následne kolagénu. Zo sušeného ovocia sú skvelé slivky (ak ich kupujete, vyhnite sa tým s obsahom konzervačných látok a pridaného cukru). Nemôžem vynechať ani horkú čokoládu (čokoláda s obsahom kakaa minimálne 70 percent). Kvalitná horká čokoláda, ako súčasť zdravého, pestrého a vyváženého jedálnička, môže významným spôsobom spomaliť starnutie organizmu.

Medzi koreninami a bylinkami by okrem iných nemala chýbať kurkuma – kurkumín zabraňuje skracovaniu telomér, ktoré sú považované za hlavnú príčinu starnutia a degeneratívnych ochorení. Bojovníkom proti starnutiu je aj koriander. Skvelá je i škorica, čili papričky, petržlenová vňať, šafran i zázvor.

V anti-aging jedálničku má nezastupiteľné miesto extra panenský olivový olej či prepustené maslo. Z nápojov sú bojovníkmi proti starnutiu zelený čaj a aj červené víno bohaté na resveratrol (pijeme ho však s mierou). Čo sa týka doplnkov výživy, za zváženie určite stojí kolagén, omega-3 nenasýtené mastné kyseliny, koenzým Q10 či koreň maca.

Milá Klára, vybrala som iba niekoľko potravín, ktoré majú veľký potenciál spomaliť starnutie organizmu. Verím, že medzi nimi nájdete aj také, ktoré v najbližšom období pribudnú do vášho jedálnička.

Veľa zdravia a pozitívnej energie prajem,

Mirka


Na vaše otázky odpovedá Mgr. Miroslava Suchárová, ktorá sa problematike výživy venovala roky ako novinárka. Počas tohto obdobia sa stretla s rôznymi výživovými smermi, názormi a odporúčaniami, a preto sa rozhodla pre „upratanie“ a rozšírenie svojich vedomostí formou výživových kurzov. Výrazne ju ovplyvnil seminár u známeho českého odborníka, Mgr. Martina Jelínka. Vďaka nemu sa, okrem iného, naučila v rámci stravy uplatňovať holistický prístup, teda pri tvorbe jedálnych lístkov zohľadňovať nielen príjem kalórií, makroživín a zdravotný stav človeka, ale napríklad aj krvnú skupinu, acidobázické pôsobenie či termický efekt potravín. Svoje otázky jej môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk.


Chcete čítať viac takýchto článkov? Sledujte nás aj na Facebooku!

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame