Odpovedá výživová poradkyňa: Rýchle a zdravé recepty na jedlá, ktoré chutia dobre aj na druhý deň?

Varenie

Zdravá strava a pohyb sú základom dobrej kondície (Zdroj: Gettyimages)

Pekný deň,

chcem poradiť o výžive. Mám 163 cm a 56 kíl. Chcem zhodiť takých 6 kíl. Problém je v tom, že mám sedavú robotu a keď prídem domov, čaká ma ešte fakturácia (máme s manželom živnosť). Jedlo varím doma. Cez internet som si kúpila knižky s receptami na zdravé rýchlovky. Ale neviem tam nájsť jedlá, ktoré sa prihrievajú. Všetko je chutné a dobré, pokiaľ to robím hneď a hneď sa to aj zje. No môj prípad to nemôže byť. Poradíte, čo variť, aby to bolo dobré aj na druhý deň?

Ďakujem,

Vaša čitateľka


Nová kniha Igora Bukovského je bestseller: (Za)chráňte svoje črevo, pečeň, žlčník aj pankreas!


Milá čitateľka,

hneď na úvod by som Vás chcela vysloviť obdiv za to, že i napriek nedostatku času sa snažíte variť doma a navyše zdravo. Mnoho žien na Vašom mieste by zvolilo ľahšiu cestu stravovania sa v reštauráciách alebo by preferovali polotovary. Ešte skôr, ako prejdeme k samotnému vareniu, by som sa rada vyjadrila k Vašej hmotnosti a snahe schudnúť.

Podľa toho, čo píšete, sa zrejme stravujete zdravo, avšak vo vašom životnom štýle absentuje pohyb. Nejdem Vám odporúčať chodenie do fitcentra, beh niekoľkokrát do týždňa či skupinové cvičenia, ale bolo by fajn pokúsiť sa prepašovať viac pohybu do bežného života. Preferujte schody pred výťahom, niekoľkokrát do týždňa nechajte auto doma a choďte po vlastných. Dajte si tlačiareň na druhú stranu miestnosti a prejdite sa po vytlačené papiere častejšie a podobne. Nepozerajte sa na to, ako na stratu času. Skôr naopak.

Pri chôdzi na čerstvom vzduchu sa snažte vypnúť, vnímať okolie, zhlboka dýchať a uvidíte, že práca Vám potom pôjde rýchlejšie, čiže v konečnom dôsledku sa čas investovaný do pohybu niekoľkonásobne vráti. To, že pri svižnej chôdzi spálite aj nejaké tie kalórie, pripomínať zrejme nemusím.

Ako variť tak, aby ste v kuchyni strávili čo najmenej času a jedlá boli zdravé a chutné? Knižky, ktoré spomínate, mám doma a aj z nich pravidelne čerpám. Súhlasím s tým, že mnohé z týchto receptov sú vhodné na okamžitú konzumáciu, pretože tak najlepšie chutia. Možno Vás inšpirujem tým, ako to funguje u nás doma. Som matkou takmer trojročnej dcérky, ktorej sa snažím maximálne venovať a takisto sa usilujem variť zdravo. Popritom ešte po večeroch pracujem, čiže času tiež nie je nazvyš.

Postupujem tak, že vždy si urobím týždenný plán, čo budem variť. Chýbajúce suroviny zahrnieme do týždenného nákupu. Potom sa nemusím zdržovať zbytočným nakupovaním, priebežne dokúpim iba to, čo treba, napríklad počas prechádzky s dcérkou. Aj to je ušetrený čas. Varím buď na jeden alebo dva dni, podľa situácie a plánov, ktoré na daný týždeň máme.

Verím, že aj Vám sa dajú jedlá a varenie prispôsobiť pracovnému vyťaženiu. Niektorý deň môžete navariť iba na jeden deň, počas náročnejších období navaríte na dva dni. Napríklad nejaké jedlá s mäsom, ktoré v chladničke vydržia do druhého dňa a na chuti im to neuberie.

Dcérka i manžel majú veľmi radi pokrmy, ktoré pozostávajú z troch kategórií potravín a zvyčajne sú na dva dni:

  • zelenina (tekvica, cuketa, brokolica, karfiol, cvikla…),
  • strukoviny (šošovica, fazuľa, cícer, hrach, bôb…),
  • obilniny/pseudoobilniny (pohánka, pšeno, quinoa, amarant, jačmenné krúpy, bulgur, kuskus…).

U nás je veľmi obľúbená kombinácia hokkaido tekvice, pšena a červenej šošovice. Ako na prípravu? Na kocky nakrájané hokkaido dám do woku s malým množstvom vody a strúčikom očisteného cesnaku. Keď je tekvica skoro mäkká, pridám uvarenú červenú šošovicu a nakoniec pšeno pripravené podľa návodu. Množstvá používam odoka. Všetko spolu prehrejem vo woku, po odstavení pridám maslo a bylinky podľa chuti. Kto chce, tak na tanieri si jedlo dochutí ešte olivovým olejom, parmezánom (pecorinom alebo lahôdkovým droždím).

Podobne môžete skombinovať, napríklad cviklu (uvarte si ju deň vopred) s pohánkou a mungo fazuľou, alebo inými surovinami. Ak sa veľmi ponáhľate, vyskúšajte variant bez strukovín, napríklad bulgur s cuketou a cesnakom, ktoré môžete podávať s tofu.

Ak jedlo takéhoto typu uvaríte dvakrát týždenne, máte obedy na štyri dni. Zvyšné dni sa môžete inšpirovať spomínanými knižkami a navariť na jeden deň, alebo staviť na mäsové pokrmy na dva dni (kuracie mäso na prírodno so zeleninou a naturálnom ryžou…).

Milá čitateľka, verím, že som Vás aspoň trochu inšpirovala a želám veľa pozitívnej energie do zdravého varenia i pracovných povinností.

Mirka

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Miroslava Suchárová, ktorá sa problematike výživy venovala roky ako novinárka. Počas tohto obdobia sa stretla s rôznymi výživovými smermi, názormi a odporúčaniami, a preto sa rozhodla pre „upratanie“ a rozšírenie svojich vedomostí formou výživových kurzov. Výrazne ju ovplyvnil seminár u známeho českého odborníka, Mgr. Martina Jelínka. Vďaka nemu sa, okrem iného, naučila v rámci stravy uplatňovať holistický prístup, teda pri tvorbe jedálnych lístkov zohľadňovať nielen príjem kalórií, makroživín a zdravotný stav človeka, ale napríklad aj krvnú skupinu, acidobázické pôsobenie či termický efekt potravín. Svoje otázky jej môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk.


Chcete čítať viac takýchto článkov? Sledujte nás aj na Facebooku!

 

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame