Vzťah iba zo zvyku: Kto by taký chcel?

Muž

thinkstockphotos.com

Vzťahy nie sú matematická rovnica a aj ten najharmonickejší môže občas tak trochu zaškrípať. To je celkom prirodzené. Dôležitejšie je, či a ako sa s takouto situáciou vysporiadate.

Milujeme ešte svojho partnera, alebo sa z lásky stal už len zvyk? Hranica medzi týmito citmi je niekedy veľmi tenká. Páry, ktoré spolu žijú zo zvyku, upadajú do akejsi šedi života, žijú tak trochu ako keby boli rozsadení, ale napriek tomu zostávajú sedieť vedľa seba. Ich život sa stáva rutinou. Iné páry majú živší vzťah. Môžu tiež prejsť obdobím mrzutosti, ale sú si toho vedomé a darí sa im zachovať si vzájomnú lásku.

Nad kvalitou vzťahu treba premýšľať

Ak partneri začnú o svojom vzťahu premýšľať, ukazuje to nepochybne na jeho istú slabosť, ale zároveň to je veľmi zdravé, uvádza psychoanalytička Florence Lautrédouová. Mozog je priateľom lásky. Keď premýšľame, uvedomujeme si, do akej miery je vzťah opotrebovaný, a ukazujeme snahu obnoviť ho. Túto otázku si kladú všetky páry, či už ich spoločný život trvá tri mesiace alebo 15 rokov. Prvé milostné vzplanutie je preč, vzťah páru je ako elektrokardiogram, so svojimi výškami i hĺbkami. Niektoré zvyklosti páru spôsobujú radosť, to rituály, ktoré majú akúsi posvätnú hodnotu preto, že patrí len a len páru a posilňujú vzájomný vzťah, hovorí Florence Lautrédouová. Partneri sú vzájomne zodpovední. Ten z partnerov, ktorý dodržiava obvyklé rituály, nepôsobí dojmom nepredvídateľnosti, ale niekedy mu chýba nezávislosť.

 


Mohlo by vás zaujať: Chcete šťastný vzťah aj po rokoch? Ponúkame vám päť tipov, ako na to


Ako sa prejavuje kríza?

Faktorov, ktoré nás majú varovať, je mnoho. Predovšetkým to je takmer depresívny stav jedného z oboch partnerov, ktorý má pocit, že svet okolo neho je jednotvárny a menej zaujímavý. Potom je to skutočnosť, že jeden z partnerov mizne zo zorného poľa druhého. Nezhody medzi priateľmi a vnútri páru, ktorý sa stáva neharmonickým, tiež príznačné. A dokonca v niektorých extrémnych prípadoch vyvoláva zvyk akúsi alergiu, keď jeden z partnerov neznáša pach či dych toho druhého. Nehovoriac o sexuálnom živote, ktorý vymizol. Neprítomnosť ľudských vzťahov nutne vyvoláva ukončenie i vzťahov sexuálnych.

Pri partnerstve zo zvyku treba mať jasný model

Je teda možné s niekým zostávať zo zvyku? Iste, ale za tej podmienky, že existuje jasná dohoda. Pár sa napríklad rozhodne prijať čoraz bežnejší model, keď sa jeden z oboch partnerov, väčšinou muž, venuje prednostne svojmu zamestnaniu, športu či záľubám a druhý partner, najčastejšie žena, sa uchýli k starostlivosti o rodinu.


Mohlo by vás zaujať: Útočí na váš vzťah rutina? Zasiahnite, kým je čas a udržte si šťastie


Ak chcete veci zmeniť, konajte

Ako máme reagovať, keď zistíme, že naše partnerstvo upadlo do zvyku? Predovšetkým si to treba priznať. Potom je dôležité konať a nezabúdať, že absencia reakcií vytvára status quo. Potom je potrebné zistiť, či to je naša vina, klásť si otázku, či je všetko v poriadku v našom živote a najmä v zamestnaní. Ak má problém príčinu v partneroch, je nutné to tomu druhému povedať. Ten namietne: Stretol si niekoho? Na to je potrebné odpovedať: Doteraz ešte nie. Pokračovanie sa môže odohrávať u terapeuta alebo medzi partnermi, ktorí sa snažia nájsť spoločnú pôdu. Pripravte sa, že táto cesta nemusí byť jednoduchá a jeden z vás alebo obaja sa možu chvíľami cítiť smutní či „v nepráve“. Snažte sa výčitky formulovať jemne. Ak ste naopak vy v defenzíve, skúste sa odosobniť a predstavte si, že sa situácia týka niekoho iného. Majú názory vašej polovičky niečo do seba? Vždy je najlepšie zamyslieť sa nad svojím vzťahom „kruto úprimne“ a prípadne niečo zmeniť, ako by mal postupne úplne upadnúť.


Máte skúsenosti so vzťahom zo zvyku? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, Čtk, Le Figaro
Odporúčame