Zabezpečte svoj domov pred dovolenkou: Na čo by ste určite nemali zabudnúť?

Zlodej

thinkstockphotos.com

S prichádzajúcim letom sa väčšina ľudí pripravuje na dovolenku či už v zahraničí alebo v tuzemsku. Slnečné lúče priam lákajú na oddych a relax. Okrem podstatných vecí, ktoré si budete baliť na cestu do kufra, myslite aj na zabezpečenie a ochranu vášho domova. Dni voľna a prázdnin priam lákajú potencionálnych zlodejov, aby si zgustli na príbytkoch mnohých neopatrných a od domu vzdialených dovolenkárov.

Kontrola príbytku aspoň 1-2x za týždeň

Pred odchodom na dovolenku si vopred skúste dohodnúť s priateľmi alebo príbuznými, aby aspoň raz-dvakrát za týždeň skontrolovali váš byt či dom. Niekedy môže ísť o maličkosti, ktoré však môžu byť podstatným faktorom v prípade nepríjemnej udalosti ako je prasknuté potrubie či krádež. Môžu tiež vyvetrať, poliať kvety a podobne.

Využívajte elektrické spínacie zariadenia

Tieto zariadenia fungujú na jednoduchom, ale pritom účinnom princípe. Vo vami stanovenom čase rozsvietia v príbytku svetlo, zapne rádio či televízor a budia dojem, že je vždy niekto doma. Pre zlodejov to môže pôsobiť odpudzujúco a neisto, preto sa takýmto domácnostiam budú skôr vyhýbať.

Vyberanie pošty a zastreté žalúzie

I tento detail mnoho napovie o tom, že práve nie ste doma a potencionálnym zlodejom dáva perfektnú príležitosť na to, aby sa váš domov stal predmetom ich záujmu. Ak odchádzate na dlhšie zabezpečte si, aby vám mal kto pravidelne vyberať poštu a letáky. Tiež nezaťahujte všetky žalúzie na tmavo. Týmto “gestom” prípadným zlodejom nahráte do kariet – veď kto by mal niekoľko dní v kuse zatiahnuté žalúzie bez toho, aby ich odostrel? Len ten kto nie je doma….


Mohlo by vás zaujať: Ochráňte svoj domov pred neželanou návštevou: Ktorý alarm je ten pravý?


Pozor na odkazovač

Pred cestou mimo domu si na odkazovač určite nenahrávajte odkazy typu “sme na dovolenke, prídeme o týždeň…” Takáto nevinná správa môže byť spúšťačom pre bytových zlodejov, ktorí sondujú či je niekto doma. Na odkazovači si nechajte bežný odkaz, ktorý nebude prezrádzať nič o vašich plánoch a aktivitách.

Statusy na Facebooku a sociálnych sieťach

Ak sú sociálne siete vaším koníčkom a radi pridávate komentáre o tom čo robíte a kam sa chystáte, dobre si zvážte či sa pochválite s tým, že idete na dovolenku. Nikdy neviete, kto si môže prečítať, že práve nebudete doma a túto skvelú príležitosť môže využiť na to, aby vás okradol. Dobré je upovedomiť aj tínedžerov na prípadné dôsledky “nevinných statusov”. Ak sociálnym sieťam naozaj neviete odolať, rozhodne zobrazovanie statusov o aktuálnej dovolenke nastavte len pre blízkych priateľov, ktorým veríte. V ideálnom prípade však dajte vedieť, že nebudete doma počas niekoľkých dní len rodine a najbližším ľuďom. Ak sa potrebujete pochváliť s tým, že ste boli na dovolenke, tak to urobte bezpečne, keď už budete doma.

Zalievanie kvetín

Aj počas vášho oddychu budú vaše kvety potrebovať starostlivosť a pravidelnú zálievku. Ak nemáte k dispozícii suseda či ochotných príbuzných, vhodnou alternatívou môže byť jednoduchý trik – nastavenie tenkej hadičky z kvetináča rastliny do väčšej nádoby s vodou. Rastlina si tak bude brať potrebné množstvo vody, bez toho aby ju fyzicky niekto musel zaliať. Je však nutné zabezpečiť dostatok vody, ktorá bude primeraná dobe vašej neprítomnosti. Ďalšou možnosťou sú samozavlažovacie kvetináče.


Mohlo by vás zaujať: Vchodové dvere majú byť pekné, ale aj bezpečné: Na čo sa zamerať pri ich výbere?


Kam s domácimi zvieratami?

Áno, aj s týmto problémom sa budete musieť vysporiadať v prípade, že vášho domáceho miláčika nemôžete vziať s vami na dovolenku. Okrem blízkych je možnosť využiť aj hotely pre domáce zvieratá, ktoré sú určené na podobné situácie. Ceny sú závislé od druhu zvieraťa a celkovej dĺžky pobytu. O vaše zvieratko tak môže byť postarané počas celej doby vašej neprítomnosti. Okrem stravy by každý dobrý hotel mal poskytovať venčenie niekoľkokrát za deň, kúpanie a česanie srsti. Ak chcete zvoliť lacnejšiu alternatívu, vyskúšať môžete aj študentskú výpomoc. Treba však zvážiť, komu zviera zveríte do rúk a či má dobré referencie so starostlivosťou.

Dôležité zásady, ktoré musíte urobiť tesne pred odchodom na dovolenku

●        vypnite plyn, vodu

●        vypnite všetky elektrické spotrebiče

●        pozatvárajte všetky okná nadoraz

●        skontrolujte zatvorenie dverí a okien v pivniciach aj v podkroví

●        vchodové dvere zamknite na 2x a uistite sa, že sú správne zatvorené

●        cenné veci si poriadne uschovajte, prípadne vložte do trezoru

●        nenechávajte si väčšie množstvo peňazí doma, vložte ich radšej do banky

●        kľúče od domu nenechávajte na bežných miestach ako je schránka, kvetináč, rohožka

Aj drobnosti môžu prispieť k tomu, aby ste po dovolenke našli svoj domov v rovnakom stave, v akom ste ho zanechali pred odchodom…


Vykradli vás už niekedy? Čo vám zlodeji ukradli? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame