Zadok a stehná v ohrození: Čo skutočne zaberá na celulitídu?

Celulitída

thinkstockphotos.com

Ak aj vás trápi celulitída a hanbíte sa vyzliecť do plaviek už niekoľkú letnú sezónu po sebe, je na čase skoncovať s ňou, alebo aspoň výrazne zmierniť jej príznaky. Zistite, čo všetko ju spôsobuje, ako sa jej môžete zbaviť a ako zabrániť jej návratu.

Krok 1: Zistite, čo ju spôsobuje

V prvom rade hrá úlohu pohlavie – ženy sú na celulitídu oveľa náchylnejšie ako muži. Existuje však aj viacero ďalších faktorov, ktoré môžeme ovplyvniť:

  • zlá strava,
  • pomalý metabolizmus,
  • nedostatok pohybu,
  • hormonálne zmeny,
  • dehydratácia,
  • nadmerné množstvo tuku.

Mohlo by vás zaujímať: Hladšia pokožka bez hrbolčekov: Rozprúďte lymfu a dajte celulitíde zbohom


Krok 2: Začnite upravením jedálnička

Ak viete, že v júli idete na dovolenku, o svoju postavu sa musíte začať starať už v zime. Prvým krokom k úspechu je, že do svojho jedálnička zakomponujte vhodné potraviny:

Losos – je zdravá ryba bohatá na antioxidanty, ktoré rozkladajú tukové bunky v celulitíde. Omega-3 mastné kyseliny, zas znižujú chuť do jedla, zápaly a opravujú a posilňujú kožné tkanivá a vlákna. Vďaka nim sa zlepšuje cirkuláciu krvi.

Slnečnicové semienka – výborný zdroj vitamínu E, zinku a draslíka. Semiačka obsahujú taktiež dôležitý vitamín B6, ktorý pomáha metabolizovať proteíny. Tie posilňujú a napájajú spojivové tkanivá. Sú aj prirodzeným diuretikom, ktoré odstraňuje prebytočnú vodu a nadúvanie, ktoré celulitídu ešte zhoršujú.

Chilli papričky – urýchľujú metabolizmus, vaše telo vďaka nim efektívne spaľuje kalórie, zlepšujú tiež prietok krvi, vyplavujú toxíny a znižujú usadeniny tukov čím zabraňujú pomarančovému vzhľadu pokožky.

Čučoriedky – zlepšujú tvorbu kolagénu a vytvárajú nové kožné tkanivá, čím sa zlepšuje tón a štruktúra pokožky. Ale to nie je všetko. Tieto tmavé bobule obsahujú aj antioxidanty, ktoré rozkladajú tuky pripojené k spojivovému tkanivu, čo umožňuje pokožke udržať tuk pod ňou a nevytvárať hrudky.

Čaj – stavte na na prečisťujúce druhy, napríklad žihľavu, mätu alebo púpavu. Jednotlivé druhy striedajte, alebo si zakúpte namiešanú zmes vhodnú na tento účel.

Krok 3: Nezabudnite na masáž

Začneme tými najmenej náročným zásahom, ktorým je masáž. Odjakživa ospevovaná a využívaná pri problémoch s celulitídou. Masáž problémových oblastí zvýši prietok krvi. Výsledkom sú lepšie vyzerajúce boky aj zadok. Skúste popri masážach použiť aj kozmetické produkty, špeciálne určené na tento problém. Existujú rôzne krémy, gély a séra, ktoré pomáhajú bojovať s celulitídou. Mnohé z nich sú určené na podporu odbúravania tukov, pretože obsahujú kofeín, aminofylín či teofylín. Niektoré ženy vychvaľujú retinolový krém. Jeho používanie po dobu šiestich mesiacov môže zjemniť vašu pokožku a znížiť jej oranžový odlupujúci vzhľad.


Mohlo by vás zaujímať: Celulitída na stehnách nepoteší nikoho: Obmedzte ju na minimum


Krok 4: Hýbte sa

Ak máte celulitídu vďaka nadváhe, ideálne by bolo začať aj cvičiť. Pozor! Nie však hocičo. Jedzte menej a pridajte kardio cvičenia a silové tréningy. Dvíhanie činiek je pre vás ako stvorené, napríklad mŕtvy ťah. Cvičte najmenej dva-tri dni v týždni. Zamerajte sa na nohy, boky a zadnú časť. Telo potrebujete vytvarovať a spevniť. Silné a definované svaly pod tenkou vrstvou tuku spravia vašu pokožku hebkejšiu a menej hrudkovitú.

Krok 5: Laser

Ak máte pocit, že vám predchádzajúce kroky napriek poctivej snahe nepomáhajú, môžete skúsiť účinky modernej kozmetickej medicíny. Laserové ošetrenie, taktiež nazývané aj rádiofrekvenčné, odstraňuje celulitídu na dlhší čas. Liečba zvyčajne spája do jedného masáž, liposukciu a svetelnú terapiu. Môže sa používať na zmenšenie tuku, zníženie spojivového tkaniva, zvýšenie rastu kolagénu alebo zvýšenie toku krvi. Výsledky sú viditeľné minimálne šesť mesiacov. Pri výbere sa poraďte s odborníkom pripravte sa však, že cena kompletného ošetrenia sa môže vyšplhať na stovky eur.


Máte skúsenosti s celulitídou? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame