Rozkvitnuté kvietky v zime? Čemerica najviac vynikne ako vianočná dekorácia, keď však mrzne, toto nerobte!

čemerica

Čemerica patrí k obľúbeným kvitnúcim rastlinám adventného obdobia (Zdroj: GettyImages)

Väčšina rastlín má počas zimy obdobie vegetačného pokoja a aby sme ich videli kvitnúť v plnej kráse, musíme si počkať do jari či leta. Jednou z mála výnimiek je však čemerica. Nádherná záhradná trvalka kvitne na začiatku zimy a neprekážajú jej ani mrazy a sneh.

Čemerice sú vďačné a dlhoveké okrasné rastliny. Upútajú krehko pôsobiacim kvetom aj bohatým olistením. Predávajú sa väčšinou na začiatku kvitnutia, a to v kvetinárstvach, záhradníctvach aj hobby marketoch. V ponuke býva viacero druhov, ktoré sa odlišujú najmä veľkosťou a množstvom kvetov.

Hodí sa aj na Vianoce

Čemerica čierna (Helleborus niger) patrí k obľúbeným kvitnúcim rastlinám adventného obdobia a dlho bola jediným druhom, ktorý sa u nás dal zohnať. Rozkvitá ako prvá a dnes je ponúkaná v rôznych veľkostiach. V niektorých lokalitách býva označovaná aj ako vianočná alebo snežná ruža.

Charakteristické sú pre ňu veľké snehobiele kvety s nápadnou korunou žltých tyčiniek v strede. Čemerica čierna môže byť peknou sviatočnou dekoráciou na stôl. Rastliny v črepníku z predvianočného nákupu však môžete umiestniť aj do okien či vyzdobiť nimi terasu alebo balkón.


Mohlo by vás zaujať: Zabudnutý poklad našich babičiek balzamita: Na tráviace problémy aj zlatú žilu


Zálievka a ošetrovanie

Aby vám rastlina prinášala radosť čo najdlhšie, treba ju postaviť na svetlé a chránené miesto. Čím viac bude miesto tienené, tým menej kvetov bude mať. Svetlo však neznamená priame slnko, čemerica má totiž rada chlad. Aj preto jej nebude svedčať ani prekúrený interiér. Naopak, dariť sa jej bude v zasklenej predsieni či terase.

Zalievanie by malo byť striedme, vždy až po tom, čo substrát preschne. Pozor, nikdy čemericu nezalievajte počas mrazivých dní, a používajte výhradne studenú, najlepšie odstátu vodu. Odkvitnuté kvety a žltnúce a poškodené listy pravidelne odstraňujte.

Do záhrady na jar

Čemericu môžete vysadiť aj do záhrady, na to je však ideálne obdobie až na jar. Záhon treba vybrať v polotieni, najlepšie pod korunou listnatého stromu. Rastliny tak budú chránené pred priamym slnkom. Potrebná je priepustná pôda, keďže počas jesene si čemerica vyžaduje trochu viac vlahy. Myslite aj na dostatok priestoru, rastliny sa totiž postupne rozrastajú do šírky a vytvárajú efektný trs. Čemericu môžete kombinovať s cibuľovinami. Miesto, ktoré jej v záhrade vyberiete, by ste však už nemali meniť – ak totiž túto rastlinu budete často presádzať, bude kvitnúť málo alebo prestane úplne.

Náš tip: Pozor, čemerice sú jedovaté rastliny, preto myslite na to, že by k nim nemali mať prístup deti. Pri práci s nimi používajte rukavice.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame