Pokoj a ohľaduplnosť pre tých zraniteľných: V blízkosti nemocníc a útulkov by mohol byť zákaz používania delobuchov a petárd

vystrašený biely pes pod dekou

Špeciálna zábavná pyrotechnika má najviac negatívnych vplyvov na organizmus ľudí, zvierat aj prírodu (Zdroj: Freepik/smrm1977)

V blízkosti nemocníc, domovov dôchodcov, psychiatrií, útulkov, zoo, či fariem by mohol byť zákaz používania pyrotechniky kategórie F2 a F3. Ide o napríklad o petardy, delobuchy či rímske sviece. Dohodla sa na tom pracovná skupina pre oblasť veterinárnej starostlivosti a ochrany zvierat. Aktuálne pracuje na návrhu zákona, ktorý by chcela predložiť na septembrovú schôdzu parlamentu. Pre TASR to uviedla spoluzakladateľka a hovorkyňa pracovnej skupiny Lenka Kmeťová.

Realizácia pomocou zákazu predaja

Predaj zábavnej pyrotechniky, okrem kategórie F1, by sa mal zakázať v obchodných prevádzkach. Išlo by o predajne, v ktorých je východ možný len cez jednosmerné výstupné pokladne a ich celková predajná plocha je väčšia ako 150 metrov štvorcových, vysvetlila Kmeťová. Dodala, že pracovná skupina má o tom ešte rokovať s ministerstvom hospodárstva a Slovenskou alianciou moderného obchodu.

Škodlivé nielen pre ľudský organizmus

Pracovná skupina sa zhodla na zákaze predaja a používania pyrotechniky kategórii F2 a F3. „Špeciálne tých s najväčšou akustickou a vizuálnou silou, najmä patriace ku skupine takzvaných dum bum zábavnej pyrotechniky, ktoré majú najviac negatívnych vplyvov na organizmus ľudí, zvierat, prírodu, majetok,“ priblížila Kmeťová. Návrhom by sa podľa hovorkyne malo sprísniť používanie pyrotechniky v národných parkoch a chránených územiach.

Možné sankcie za nerešpektovanie

Slovenská asociácia pyrotechnických firiem (SAPF) tiež navrhla, aby boli ľudia po použití pyrotechniky povinní po sebe upratať. Použitý a vychladnutý výrobok vyhodili do zbernej nádoby. „V prípade zlyhania pyrotechnického výrobku je používateľ povinný postupovať v zmysle návodu na likvidáciu uvedenom na výrobku,“ poznamenala Kmeťová. Doplnila, že tento návrh sa ešte musí zladiť s predpismi Únie miest Slovenska a Združením miest a obcí Slovenska.

„Súčasťou návrhu novely zákona budú aj návrhy na postihy za nerešpektovanie zákazu predaja a používania zábavnej pyrotechniky, ktoré spadajú pod ďalšiu legislatívnu úpravu, ale musia ísť ruka v ruke, aby bola zabezpečená vymožiteľnosť novely zákona v praxi,“ uviedla Kmeťová.Odporúčame