Zákerná rakovina krčka maternice: Možno ste v ohrození aj vy

láska

sxc.hu

Patrí k najčastejším nádorovým ochoreniam žien vo vekovom rozmedzí 44 až 55 rokov. Zákernosť spočíva v tom, že prichádza potichu a jej obeť zvyčajne ani len netuší, že s ňou niečo nie je v poriadku. Reč je o rakovine krčka maternice, na ktorú aj v našich končinách ročne zomierajú stovky dám v produktívnom veku. Viete, aké sú jej rizikové faktory a čoho by ste sa mali vyvarovať?

Je známa už tisícročia

Aj keď počet diagnostikovaných žien s rakovinou krčka maternice výrazne stúpol až v poslednom dvadsaťročí, toto ochorenie je ľudstvu známe už dlhý čas. Ako prvý ho opísal grécky lekár Hippocrates ktorý ho v roku 400 p.n.l. označil za nevyliečiteľné. Odvtedy však, našťastie, veda a výskum pokročil, vďaka čomu sú včasné štádia rakoviny krčka maternice relatívne dobre liečiteľné. Hlavný dôraz sa pritom stále kladie na prevenciu.

Daň za milostné hrátky?

V prípade, že patríte do skupiny žien s pravidelnou menštruáciu a aktívnym sexuálnym životom, mali by ste zvýšiť pozornosť. Karcinóm cervixu (krčka maternice) totiž priamo súvisí s ochoreniami prenášanými výhradne cestou pohlavného styku. Riziko je tým vyššie, čím častejšie žena strieda svojich sexuálnych partnerov. Okrem promiskuity však k ochoreniu prispieva aj viacnásobné tehotenstvo (viac než 5). Do okruhu nebezpečných faktorov sa zaraďuje tiež fajčenie, vaginálne infekcie, herpes genitalis, vírus HIV, lieky oslabujúce imunitný systém, či nedostatok vitamínu C.


Mohlo by vás zaujať: Dôležité probiotiká: Takto pôsobia na vaše telo a tu ich nájdete


Varovné signály prichádzajú neskoro

Ako už bolo spomenuté v úvode, tento typ rakoviny sa rozvíja bez povšimnutia. Rané štádiá totiž nesprevádzajú nijaké bolesti či ťažkosti. Zmeny si tak dotyčná dáma zvyčajne všimne, až keď je neskoro. K príznakom karcinómu krčka maternice patrí:

  • silné menštruačné krvácanie
  • krvácanie mimo cyklu
  • bolesť počas sexuálneho zážitku
  • zapáchajúci výtok vodnatej konzistencie
  • bolesti podbruška
  • bolesti v oblasti panvy

Škodca menom papilomavírus

Priama súvislosť medzi vznikom rakoviny cervixu a ľudskými papilomavírusmi sa datuje už od roku 1976. Vakcinácia však dostala zelenú až o tri desaťročia neskôr, kedy sa zároveň spustila mohutná kampaň. Vedci tvrdia, že očkovanie je z hľadiska ochrany pred vznikom tejto zákernej choroby najúčinnejšie. Najväčší zmysel má však pre vaše deti či vnúčatá – teda dievčatá, ktoré ešte nedostali menštruáciu a nezačali sexuálne žiť. Ďalšou nevýhodou je, že ide o finančne náročnú záležitosť. Navyše, u žien, ktoré vedú pohlavný život dlhšie je šanca ochrany podstate nižšia. Aj samotní gynekológovia sa tak v názoroch na vakcíny pre zrelé dámy doslova rozchádzajú.


Mohlo by vás zaujať: Zázračná sóda bikarbóna: Pomáha pri trávení aj proti bolesti hrdla!


Existuje účinná prevencia?

Áno, a jej dosiahnutie nie je vôbec zložité. Alfou a omegou je pravidelná gynekologická prehliadka. Tá by mala prebehnúť minimálne raz do roka so sterom na PAP test. Ide o vyšetrenie, ktoré slúži na včasné odhalenie abnormálnych zmien práve na krčku maternice.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame