Vlastníte vädnúce rastliny, ktoré sa nedarí zachrániť? Tu je dôvod, prečo by ste ich mali ihneď odstrániť z interiéru!

Izbové kvety na poličkách

Rastliny v interiéri majú okrem estetickej funkcie aj praktické využitie (Zdroj: GettyImages)

Každý zažil ten pocit, keď chorá izbová rastlina jednoducho nereaguje na snahy o jej záchranu. Nová štúdia zistila, že zatiaľ čo bujné, zdravé rastliny nás robia šťastnejšími a uvoľnenejšími, tie hynúce môžu mať na nás ešte horší vplyv, ako žiadne. Chorľavé rastliny by preto mali byť odstránené z domovov a kancelárií, aby sa zabránilo šíreniu zlej nálady.

Štúdia publikovaná v časopise Building and Environment skúmala typy rastlín, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou posilňujú psychickú a celkovú pohodu ľudí. Dospela k záveru, že ľudia najlepšie reagujú na bujné, zelené rastliny so zaobleným, hustým porastom.

Hodnotili bežne dostupné izbové rastliny

Účastníci boli požiadaní, aby posúdili vzhľad, krásu či zaujímavosť série rôznych bežných izbových rastlín, napríklad kaktusu, fikusu, papradí či svokrinho jazyka. Mali sa vyjadriť aj k tomu, do akej miery si myslia, že dané rastliny zlepšujú kvalitu vzduchu v interiéri.

Zanedbaná palma použitá v štúdii bola naopak najmenej atraktívna, najmenej preferovaná rastlina a účastníci si mysleli, že jej vzhľad je nezdravý a depresívny. „Toto dôležité zistenie ukazuje, že v záujme celkovej pohody ľudí by mali byť choré alebo odumreté rastliny odstránené z interiérov,“ uzavreli autori. Nezdravá palma bola v priemere 1,5-krát depresívnejšia ako zdravé rastliny použité v štúdii.

Zlepšovanie ovzdušia je mýtus

Zdravá a bujná palma bola naopak populárna, pretože si ju účastníci spájali s prázdninami a šťastnými spomienkami. Predchádzajúce štúdie zistili, že jednotlivé rastliny majú minimálny praktický vplyv na odstraňovanie nánosu oxidu uhličitého či iných škodlivín, ktoré sa uvoľňujú do ovzdušia v domácnosti.

Aj napriek tomu si však ľudia mysleli, že zdravšie rastliny viac zlepšia kvalitu ovzdušia a že krajšie rastliny zlepšujú psychickú pohodu, zatiaľ čo nezdravé rastliny môžu zvýšiť úroveň stresu a vyvolať pocit, že kvalita ovzdušia je zlá. Najobľúbenejšími odrodami boli brečtan, fikus a palmy, naopak kaktus bol na pomedzí a sanseviera či kalatea boli vnímané ako menej pekné.

Zanedbaná palma sa ľuďom zdala podstatne stresujúcejšia ako všetky ostatné rastliny. Sansevieria kalatea mali na listoch znaky, ktoré niektorí účastníci považovali za stresujúce, pretože sa im spájali s hadmi či iným nebezpečným hmyzom alebo zvieratami.

Rastliny všeobecne prospievajú človeku

Predchádzajúce štúdie zistili, že kancelárie plné rastlín môžu prinútiť ľudí pracovať efektívnejšie a byť produktívnejšími, no manažéri a dizajnéri by mali byť pri výbere svojich odrôd starostlivejší. „Na zabezpečenie čo najväčšej pohody pre ľudí v interiéri by mali dizajnéri vybrať zdravé izbové rastliny, ktoré ľudia považujú za pekné a zaujímavé.

Tijana Blanusa, hlavná vedkyňa v oblasti záhradníctva, ako jedna z výskumníkov zapojených do štúdie, povedala: „Ak chcete napríklad prilákať ľudí späť do nákupného centra, stavte na zaoblené obrysy rastlín a sviežu zeleň. Vyhýbajte sa extrémnym tvarom a formám. Takto by si ho ľudia (pobyt v tomto nákupnom centre) všeobecne obľúbili.“

Nemajte strach zo starostlivosti, vyberte si nenáročný druh

Ľuďom sa nepáčia nezdravé rastliny, preto ich musíme vybaviť znalosťami, ako rastliny pestovať, prípadne poradiť, ako rozšíriť znalosti v rozmanitosti rastlín, ktoré sa pestujú veľmi ľahko.“ Mnohí účastníci uviedli vlastné problémy so starostlivosťou o rastliny a obavy z toho, že by mohli neznalosťou alebo nedostatočnou starostlivosťou spôsobiť úhyn rastliny, čo aj zvyšuje stres z ich vlastnenia.

Blanusa preto dodáva: „Výber rastlín, ktoré sa ľahko ošetrujú a udržiavajú – napríklad použitím samozavlažovacích nádob pre smädné rastliny, ako sú ľalie, alebo výber rastlín menej náročných na vodu, ako je zamiokulkas – zaistí, že zostanú zdravé a budú vám naďalej poskytovať svoje výhody.“ 


Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Odporúčame