Zariaďte si interiér v štýle Vastu: Prináša harmóniu v domácnosti aj v živote

Zariaďovanie interiéru podľa filozofie Vastu

Východná filozofia Vastu vnáša do interiéru prírodné materiály a harmóniu (Zdroj: Facebook/vastuhome)

Každý z nás túži po harmonickom domove, kde sa cítime príjemne a pohodlne. Pri vytváraní nášho ideálneho bývania sa však nezaoberáme len estetikou, a preto sa pri zariaďovaní stretávame s rôznymi štýlmi a prístupmi. Jedným zo spôsobov, ako dosiahnuť prostredie na spokojný život, je zariadenie interiérov podľa princípov Vastu.

Pochádza z Indie, skúma prírodu aj energie medzi nami

Vastu Shastra je tradičný indický systém architektúry a dizajnu – doslovný preklad je Veda o priestore. Zaoberá sa umiestňovaním stavieb a zariaďovaním interiérov tak, aby bola dosiahnutá harmónia medzi ľuďmi a ich prostredím. Tento systém vychádza z dávnych indických textov a opiera sa o princípy, ktoré vychádzajú z pozorovania prírody a vplyvu rôznych energetických tokov na ľudí. Venuje sa správnemu usporiadaniu domova tak, aby bol v súlade s prírodnými silami a dosiahol úspech, zdravie a prosperitu pre jeho obyvateľov.

Základné princípy pre zariaďovanie interiérov podľa Vastu

Ak si chcete zariadiť interiér podľa princípov Vastu, najlepšie je začať analýzou priestorov a ich usporiadania vo vašom dome. Všímajte si tiež umiestnenie nábytku, farebnosť a použité materiály. Správne použitie pravidiel Vastu pomôže vylepšiť vaše prostredie a odstrániť problémy.

Ideálne je aplikovať ich už pri návrhu vášho príbytku, ale aj existujúci interiér môžete zharmonizovať menšími úpravami. Napríklad presunutie nábytku, pridanie zelených rastlín, dekorácií, alebo zmena farby stien dokážu mať veľký vplyv na celkovú atmosféru vášho domova.

Základom pre návrh je Vastu Purusha mandala – tabuľka pomáhajúca s vhodným rozmiestnením izieb a ich funkcií. Má tvar štvorca a v jej strede je znázornená skrčená postava s hlavou smerujúcou na severovýchod a nohami na juhozápad. Okrem toho sú na nej znázornené aj živly priradené jednotlivým svetovým stranám. Severovýchod je spájaný so živlom vody, juhovýchod je priradený ohňu, juhozápad zemi a severozápad vzduchu.

Podľa Vastu prúdi energia do domu zo severozápadnej strany. Táto časť je považovaná za veľmi dôležitú, pretože je spojená s vitalitou a energiou. V juhovýchodnej časti by mali byť rozvrhnuté miestnosti súvisiace s ohňom: kuchyňa, sauna, či kotolňa.

Bolo by nevhodné umiestniť sem napríklad kúpeľňu a WC, keďže tie majú energiu vody. Pre obývačku a pracovňu sa odporúča orientácia na severnú stranu, ktorá je podľa Vastu spojená s tvorivosťou. Západ je určený pre detskú izbu a kúpeľňu, spálňa by mala byť orientovaná na juh alebo juhozápad.

Ako upraviť svoj interiér podľa Vastu?

Usporiadanie miestností a nábytku

Každý priestor vo vnútri domu má svoju vlastnú energiu. Správne usporiadanie miestností podľa Vastu pomáha zvýšiť tok pozitívnej energie a minimalizuje negatívne vplyvy. Napríklad obývacia izba by sa mala nachádzať ideálne v centre domu, kde sa stretávajú rôzne energie. Podľa Vastu by mal byť nábytok umiestnený tak, aby umožnil voľný priechod energie v priestore. Hlavne by sme sa mali vyhnúť uloženiu nábytku priamo pred dverami alebo oknami.

Používajte prírodné materiály

Vastu uprednostňuje prírodné materiály, predovšetkým drevo, kameň a prírodné tkaniny. Tieto materiály majú schopnosť absorbovať negatívnu energiu a vytvárať pocit pokoja a rovnováhy. Rastliny prinášajú do interiéru harmóniu, ale mali by ste sa vyhnúť kaktusom a iným rastlinám s ostňami.

Vodná energia podľa Vastu prináša do domu prosperitu a šťastie, ale tiež zosilňuje toky energií. Preto fontánky a iné vodné dekorácie umiestnite v oblasti prúdenia dobrých energií, teda na sever, východ a severovýchod.

Čarovať môžete s farebnosťou aj so zrkadlami

Farby majú nepochybne veľký vplyv na našu náladu a energiu. Pri navrhovaní interiéru podľa Vastu je dôležité vybrať také, ktoré podporujú pozitívnu energiu a harmóniu. Chodby by mali byť svetlé a opticky zväčšené pomocou zrkadiel, umiestnených v priaznivých smeroch – východ a sever. Pre kuchyňu je podľa Vastu úplne nevhodná čierna farba. Naopak, mali by tu byť použité odtiene oranžovej, zelenej a červenej, ktoré sa považujú za šťastné farby. Filozofia Vastu odporúča držať sa týchto jednoduchých pravidiel:

  • vyhýbajte sa tmavým farbám môžu pôsobiť depresívne a energeticky ťažko, čo môže mať negatívny vplyv na atmosféru domova
  • jemné a svetlé odtiene pastelové farby, ako sú svetlá modrá, ružová a krémová, sa odporúčajú pre miestnosti, ktoré majú byť pokojné a relaxačné. Ide napríklad o spálne a obývacie miestnosti.
  • harmonické kombinácie pri výbere farieb je tiež dôležité spájať odtiene, ktoré vytvárajú vyváženú a príjemnú atmosféru. Napríklad kombinácia modrej a zelenej môže evokovať pokoj a harmóniu.

Minimalizujte neporiadok

Aby ste sa doma cítili príjemne, udržujte bývanie čisté a dobre organizované. Neporiadok môže blokovať tok pozitívnej energie a viesť k nepokojnému prostrediu. Ďalším bonusom je, že do uprataného príbytku sa budete oveľa viac tešiť po práci či pri návrate z dovolenky.

Filozofia Vastu ponúka komplexný prístup k zariaďovaniu interiérov, ktorý sa zameriava na vytvorenie harmonického domova a môže prispieť k pohode, zdraviu a prosperite. Pri navrhovaní svojho domova sa nebojte experimentovať s týmito princípmi a využiť starodávnu múdrosť na zlepšenie kvality vášho života. Vytvoríte tak prostredie, ktoré bude nielen esteticky príjemné, ale aj energeticky vyvážené a podporujúce dobrú náladu a pohodu.

Viete si predstaviť štýl Vastu u vás doma?

Aké sú top kúpele na Slovensku? Porovnali sme ich za vás v tomto článku

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame