,,Zaručené“ diétne pravidlá: Tieto radšej berte s rezervou!

Žena

thinkstockphotos.com

Hoci sú pojmy ako zdravá redukcia hmotnosti či vyvážené stravovanie skloňované často, okolo chudnutia koluje stále množstvo mýtov. Ktoré z nich sú stále hlboko zakorenené v našom myslení a pritom vám vôbec nemusia robiť dorbú službu?

1. Nejesť po 17. hodine

Ide stále o jedno z obľúbených pravidiel chudnutia. Je pravda, že fungovať môže. Avšak zväčša je veľmi stresujúce. Skúste sa najesť naposledy o piatej popoludní, keď chodíte spať pred polnocou. Večer vám budú v bruchu „vyhrávať muzikanti“ a nebudete myslieť na nič iné ako na jedlo. Navyše hrozí, že to nezvládnete a vybielite chladničku. Oveľa lepšie je nastaviť si vyvážený jedálny lístok na celý deň a jesť pravidelne. Večer, približne 2 až 3 hodiny pred plánovanou dobou odpočinku, si môžete bez problémov dopriať jedlo bielkovinového charakteru s malým množstvom tuku. Vhodný je napríklad plátok šunky, syra, hrsť orechov či malá misku diétnej polievky. Sacharidom sa radšej vyhnite.

2. Detox je najlepší spôsob, ako začať chudnúť

Existuje množstvo detoxikačných kúr. Ak si vyberiete také, ktoré sú založené na hladovaní či radikálnom obmedzení potravín počas dlhšieho obdobia, hrozí vám, že po ich skončení nenabehnete na zdravé stravovanie, ale naopak – zjete všetko, čo vám príde pod ruku. Len málokto vydrží niekoľko dní na zeleninových či ovocných šťavách a potom bez problémov nabehne na zdravšie stravovanie. Preto je vždy lepšie začínať s chudnutím pomaly, napríklad postupne vyradzovať tučné, mastné či nezdravé sladké jedlá.


Mohlo by vás zaujať: Nová diéta má jednoduché pravidlá: Pravidelné striedanie hodovania a pôstu


3. Sacharidy sú úhlavnými nepriateľmi

Aktuálne sú populárne diéty založené na vysokom príjme proteínov či dokonca tukov. Sacharidy sú pri chudnutí označované za úhlavných nepriateľov. V tomto prípade platí, že je namieste vyradiť nezdravé rýchle cukry (sladkosti, biele pečivo). Avšak netreba zabúdať na to, že zdrojom rýchlych sacharidov je aj  niektoré ovocie. To môže aj pri diéte poslúžiť ako dobrý zdroj energie pred športovou aktivitou či ako chutná a zdravá desiata do práce. Navyše komplexné sacharidy (celé zrná, strukoviny) by mali tvoriť nevyhnutnú súčasť zdravého jedálneho lístka aj u človeka, ktorý chudne.

4. Ak chcete schudnúť, musíte tvrdo cvičiť

Pravda je taká, že nemusíte. Pokiaľ upravíte jedálny lístok tak, že energetický príjem bude nižší ako výdaj, schudnete aj bez cvičenia. Avšak pohyb je pre zdravie veľmi dôležitý. Preto je vhodné dopriať si denne aspoň 30 minút rýchlej chôdze.


Mohlo by vás zaujať: Chcete zhodiť kilá zdravo a natrvalo? Vyhnite sa týmto mýtom o chudnutí!


5. Ak si chcete hmotnosť udržať, už nikdy si nemôžete dopriať nezdravé jedlá

Kvôli tomuto mýtu sa mnoho ľudí ani len neodhodlá začať niečo robiť so svojou váhou. Pritom v skutočnosti ide naozaj iba o mýtus, pretože aj tí najvernejší zástancovia zdravého stravovania občas praktizujú „junk food day“. Teda jeden deň v týždni si doprajú jedlo z kategórie nezdravých, na ktoré majú chuť (pizzu, palacinky, zákusky, čipsy). Potom normálne pokračujú v zabehnutom zdravom stravovaní. V prípade, že ste milovníkmi sladkostí, aj v rámci diéty si môžete každý deň dopriať napríklad kocku kvalitnej horkej čokolády, alebo si kávu osladiť napríklad stéviou. Týmto spôsobom aspoň trochu uspokojíte chuť na sladké.

6. Zdravé jedlo nie je chutné

Ak ste doteraz jedli v bežných reštauráciách, preferovali rýchle občerstvenie a polotovary, je pravdepodobné, že vám zdravé jedlo hneď chutiť nebude. Jedným z dôvodov je ten, že rafinované potraviny sú plné cukru, soli a pridaných látok a vyvolávajú v nás závislosť. Tým pádom sú chuťové bunky otupené a nedokážu vnímať chuť „obyčajných“ potravín. Riešenie je nasledovné  – postupne redukujte množstvo rafinovaných jedál a nahrádzajte ich zdravšími alternatívami. Ak ste tak doteraz nerobili, začnite experimentovať s bylinkami a rôznymi koreninami. Tak uspokojíte svoju túžbu po výrazných chutiach aj bez kíl navyše. Všetko je o zvyku, ale hlavne o chcení. 


Akých pravidiel sa pri diéte snažíte držať vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mimi
Odporúčame