Prichádza to každý rok. Obdobie nádchy, prechladnutí a chrípky. Máme pocit, že vírusy sú s nastávajúcou zimou akési silnejšie a aj vo vzduchu ich lieta akosi viac.
Skutočnosť je taká, že náš organizmus je v zime prirodzene náchylnejší podľahnúť rôznym chorobám.
V chladnom počasí máme menšiu chuť na čerstvú zeleninu a ovocie a dopriavame si ťažšie jedlá.
Zimné dni sú krátke a studené. Chýba nám dostatočný pohyb na čerstvom vzduchu a vzácny vitamín D zo slnečného žiarenia.
Pre podporu imunity v zime nemusíte jesť kilo pomarančov denne. Stačí dodržať týchto pár jednoduchých krokov.
Bez vitamínov to nepôjde
Zdravá a vyvážená strava je základom zdravia a podieľa sa aj na tvorbe silnej imunity vďaka obsahu vzácnych vitamínov a minerálov. V zimnom období by sme sa mali zamerať najmä na príjem vitamínov a minerálov, ktoré sa na budovaní imunitného systému priamo podieľajú. Sú to vitamíny C, A, D a bioprvky železo, zinok a selén.
Získať ich môžeme z čerstvej zeleniny, ovocia, orechov, celozrnných a mliečnych výrobkov. Ak si nedokážete zabezpečiť dostatok stravy bohatej na vitamíny, je vhodné ich dopĺňať vo forme výživových doplnkov.
(Takmer) všetko je to v črevách
Zrejme ste sa už stretli s informáciou, že až 70% imunitného systému je v našom tráviacom trakte. Niet sa čomu čudovať. Steny tráviaceho traktu sú spolu s kožou najväčšou zábranou medzi vonkajším prostredím a vnútrom nášho organizmu.
Pre správne fungovanie tráviaceho traktu prijímajte denne dostatok vlákniny a dodržujte pitný režim.
Pre pohodu tráviaceho traktu sú veľmi dôležité probiotiká. Môžete ich prijímať vo forme výživových doplnkov alebo konzumáciou fermentovaných (kvasených) potravín. Ideálna potravina na posilnenie imunity tráviaceho traktu je kvasená kapusta, kyslé uhorky, čalamáda, jogurt.
Sme stvorení pre pohyb a vie to aj náš imunitný systém
Určite nie je žiadnou prevratnou informáciou, že pohyb je pre zdravie a dobrú imunitu rovnako dôležitý ako správna výživa.
Ak nie ste fanúšikom zimných športov, doprajte si každý deň aspoň polhodinovú prechádzku na čerstvom vzduchu.
Keď to pracovné povinnosti nedovolia, vaše telo sa určite uspokojí aj s hodinou jogy, pilatesu, strečingu alebo domáceho cvičenia. Vždy je to lepšie ako nič.
Otužovanie
Okrem cesnaku, cibule a medu je to jeden z najznámejších spôsobov pre posilnenie imunity.
Napriek tomu sa jej mnoho ľudí vyhýba, pretože predstava chladnej vody v ešte chladnejšom počasí nie je zrovna lákavá.
Aby bolo otužovanie účinné, nemusíte hneď vojsť do ľadového jazera. Navyše, ak ste v tomto smere začiatočníci, ani by ste nemali.
S otužovaním treba začať postupne a pomaly. Na začiatok úplne stačí striedanie teplej a studenej vody v sprche.
Relax
Veľmi často je oslabená imunita výsledkom stresu a uponáhľaného spôsobu života. Aj keď sa to niekedy môže zdať nemožné, nájdite si spôsob, ako pravidelne relaxovať.
Môže to byť formou prechádzky v lese, pri dobrej knihe alebo len tak pri čaji s rodinou.
Ak sa nechcete spoliehať len na svoju imunitu, môžete sa dať zaočkovať proti chrípke. Union poisťovňa prepláca svojim poistencom očkovanie proti chrípke v plnej výške.
Spoznajte benefity zdravotných poisťovní a rozhodnite sa pre tú najlepšiu zdravotnú starostlivosť pre vás a pre vašu rodinu.
Zdieľať na