Zatočte s kilami ešte pred Vianocami: Týchto 7 potravín vám v tom pomôže!

Vianoce

thinkstockphotos.com

Najkrajšie sviatky roka a s nimi spojené maškrtenie sa nezadržateľne blížia. Ak aj vy patríte k milovníkom Vianoc i tradičných dobrôt, zrejme po Novom roku zápasíte s nejakým tým kilom navyše. Tomu sa však dá úspešne predísť, ak sa dostanete do formy už v čase adventu. Poradíme vám, ktoré potraviny by ste mali zaradiť do jedálneho lístka, aby vám obľúbené nohavice boli trochu voľnejšie. Preventívne.

1. Jablká a hrušky

Ovocie dopestované v našich končinách nielen výborne chutí, ale tiež priaznivo pôsobí na naše zdravie a postavu. Pozitívny účinok jabĺk a hrušiek potvrdila štúdia z roku 2003, ktorá bola následne publikovaná v Časopise výživy. Jedna skupina účastníkov prieskumu jedla jablká alebo hrušky trikrát denne ako prídavok k pravidelným chodom (raňajky, obed, večera). Po dvanástich týždňoch každý z dobrovoľníkov schudol v priemere o takmer 1,5 kila viac než v kontrolnej skupine, kde k hlavným jedlám konzumovali ovsené vločky. Dôvod? Jablká aj hrušky sú bohaté na vlákninu, no obsahujú málo kalórií. Ich súčasťou je pektín, ktorý sa v žalúdku premení na akýsi gél a udrží nás dlhšie sýtych.

2. Artičoky a topinambur

Artičoky sú mimoriadne chutné a plné zložiek bojujúcich proti rakovine. Ako bonus však obsahujú aj oligofruktózu a fruktooligosacharidy. Ide o typ rozpustnej vlákniny, ktorej sa pripisuje značný význam pri chudnutí. Koncentrát z oligofruktózy bol použitý v roku 2009 pri štúdií realizovanej u 48 dospelých s nadváhou. Obe skupiny držali nízkokalorickú diétu, v jednej z nich bol však podávaný koncentrát z topinamburu. Vďaka nemu účastníci nielen schudli, ale navyše nepociťovali hlad oproti druhej skupine, kde zaznamenali prírastok na hmotnosti. Záver? Doplnky výživy na báze oligofruktózy zlepšujú reguláciu glukózy a majú potenciál zbaviť vás zopár kilogramov.


Mohlo by vás zaujímať: Keď je mozog pod tlakom, siahame po jedle: Skoncujte s prejedaním raz a navždy!


3. Bobuľoviny

Maliny, čučoriedky, černice a ďalšie bobuľoviny v sebe ukrývajú ketóny – aromatické zložky zodpovedné za ich príjemnú vôňu. Ketóny v bobuľovinách pomáhajú uvoľňovať adiponektín. Ide o proteínový hormón, ktorý pomáha premieňať tuk na energiu a stabilizuje hladinu cukru v krvi. Výhodou tohto drobného ovocia je, že aj vo väčšej porcii nájdeme relatívne málo kalórií, takže nás zasýtia, ale neprepcháme sa nimi.

4. Fazuľa

Keďže v jednej šálke je zastúpených až 12,5 g vlákniny a plné priehrštie antioxidantov, fazuľa sa stala výbornou voľbou na tanieri už pred desaťročiami. Najnovšie sa však zistilo, že táto strukovina dokáže skrotiť kilá navyše. Potvrdili to odborníci v prieskume z roku 2013, do ktorého sa zapojilo 173 mužov a žien. Bolo preukázané, že diéta založená na vysokom príjme vlákniny a fazule je rovnako efektívna ako nízkosacharidová diéta.


Mohlo by vás zaujímať: Potrebujete zhodiť zopár kíl? S týmito trikmi bude chudnutie hračka!


5. Vajíčka

Kedysi ich odborníci zatracovali pre vysoký obsah cholesterolu v žĺtku, dnes sú vysoko cenené ako zdroj bielkovín pri relatívne nízkom kalorickom obsahu – jedno väščie vajce obsahuje približne 70 kalórií. Inšpiráciou vám môže byť štúdia z roku 2013 realizovaná na mužoch. Páni, ktorí po zobudení jedli vajíčka, za celý deň prijali o 331 kalórií menej v porovnaní s ich kolegami, ktorí raňajkovali cereálie, mlieko a toast.

6. Ryby a morské plody

Ak hľadáte ďalší výdatný zdroj bielkovín, stavte na živočíchy žijúce vo vode. Presvedčiť vás môže štúdia, v rámci ktorej obe skupiny prijali denne rovnaký počet kalórií. V jednej skupine sa však päťkrát do týždňa podávala treska, v druhej vôbec žiadna ryba. Výsledok? Účastníci zoskupenia s rybou na tanieri schudli podstatne viac. Ako vhodnou alternatívou sa javí aj divoký aljašský losos a pstruh. Problémom súčasnosti je len to, odkiaľ takéto ryby zohnať a súčasne sa vyhnúť toxickým látkam obsiahnutým v ich mäse.


Mohlo by vás zaujímať: Keď sa kilá navyše držia ako prilepené: Možno stačí upraviť štrajkujúce hormóny


7. Grapefruit

Vedeli ste, že zázračný účinok grapefruitu pri chudnutí sa datuje už od 30. rokov minulého storočia? Práve v tom čase totiž svet obleteli odporúčania, aby sa pred každým jedlom podávala polovica grapefruitu alebo 120 ml stopercentnej šťavy z tohto citrusového ovocia. Podmienkou však bolo dodržiavať stravovací plán s nízkym obsahom sacharidov a vysokým podielom proteínov. Ak chcete schudnúť, sladkosťami sa prejedať nemôžete. Spolu s grapefruitom však tukové zásoby zaručene pôjdu dole ľahšie.


Ktoré potraviny pomáhajú pri chudnutí vám? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame