Zatočte s tukom na bruchu: Stačí dodržať päť jednoduchých krokov!

brucho

Thinkstock.com

Brucho patrí medzi chúlostivé partie nejedného muža aj ženy. Veľa z nás túži ak už nie po tehličkách, tak aspoň po štíhlom páse – spraviť zo sna realitu však nie je vždy jednoduché. Tu je zopár tipov na chudnutie v tejto oblasti. S trochou odhodlania a sebazapretia to určite zvládnete!

Tuk v ľudskom tele možno rozdeliť na dve skupiny – podkožný a vnútorný. Z hľadiska zdravia je nebezpečnejší vnútorný, teda ten, ktorý sa usádza práve v oblasti brucha. Čím ho má človek viac, tým vyššie je riziko, že bude trpieť vysokým krvným tlakom, cukrovkou, demenciou, problémami so srdcom či rakovinou pŕs alebo hrubého čreva. Pravdepodobnosť týchto ochorení stúpa s počtom centimetrov v obvode vášho pása. Ženy by mali spozornieť pri 80, muži 94 centimetroch. Žena, ktorá má viac ako 88 centimetrov a muž s viac ako 102 centimetrami by mali okamžite so svojou hmotnosťou začať niečo robiť. Je totiž takmer isté, že sa k problémom s hmotnosťou pridružia aj ďalšie zdravotné ťažkosti. Ako na to?


Mohlo by vás zaujať: Schudnite konečne z brucha podľa vašich predstáv: Tentoraz sa vám to podarí


Rozhýbte sa

Znie to ako klišé, ale – na žiaľ všetkých odporcov pohybu – funguje. Keď chcete schudnúť, ideálne je zvýšiť kalorický výdaj. Najlepšie je hýbať sa zo začiatku aspoň 4-5 krát do týždňa aspoň pol hodinu. Malo by ísť o aktivitu, pri ktorej sa zapotíte, čiže ideálne aeróbny druh športu. Na brušáky či posilňovanie sa nespoliehajte, vďaka nim len sotva zhodíte toľko kíl, koľko by ste chceli. Ak máte naozaj výraznú nadváhu začínajte opatrne a vyhnite sa priveľkej záťaži na kĺby. Namiesto behania sa napríklad venujte rýchlej chôdzi. Na aktivity, ktoré viac zaťažujú kĺby prejdite až keď sa vám podarí pár kíl zhodiť.

Upravte stravu

Obmedzte tuky a cukry a pridajte do stravy viac vlákniny. Tak znie jednoduchý recept. Nemusíte držať konkrétnu diétu, stačí zapojiť zdravý rozum – eliminujte vyprážané veci vrátane slaných chipsov, zabudnite na údeniny ako slanina, klobása a podobne zatočte so sladkosťami. Stavte na chudé druhy mäsa – kuracie, morčacie, zajačie či chudé hovädzie. Vymeňte biele  za tmavé, celozrnné – pečivo, cestoviny, ryžu. Pozor aj na nápoje – vynechajte sladené sýtené nápoje, ale aj krabicové džúsy, ktoré sú zväčša plné cukru. Keď tak si pripravte doma vlastný, no ten berte skôr ako malé jedlo, tak isto ako aj mlieko. Ideálne tekutiny na chudnutie sú nesladené čaje ako napríklad zelený alebo pu-erh, čistá voda, minerálka, dopriať si môžete aj nesladenú kávu – najmä pred fyzickou aktivitou.


Mohlo by vás zaujať: Pevné a vypracované brucho môžete mať aj vy: Pomôžu vám tieto cviky


Pripravte psychiku

Viacero štúdií naznačuje, že chudnutie môže byť zaťažkávajúcou skúškou nielen pre vašu vôľu, ale aj psychiku ako takú. Pripravte sa na negatívne myšlienky vopred a dokážete sa s nimi vysporiadať jednoduchšie. Ideálne je nájsť si na chudnutie parťáka, s ktorým sa budete navzájom podporovať. Radosť, ktorú vám spôsobovalo dobré jedlo budete musieť vymeniť za nejakú inú – porozmýšľajte, čo vás napĺňa a baví. Možno dozrel čas na návrat k starým alebo nájdenie si nových koníčkov.

Spite

Jedna z najpríjemnejších súčastí chudnutia je dopriať si dostatok spánku. Nevyhovárajte sa, že nie ste unavení a oddych nepotrebujete, opak je pravdou. Aby vaše telo mohlo správne fungovať a spaľovať tuky tak, ako má, musí byť oddýchnuté. Doprajte mu aspoň 6-7 hodín spánku denne – ideálne v noci.

Udržujte

Podarilo sa vám schudnúť a vy by ste to najradšej oslávili tromi krémešmi a jedným veterníkom? Žiaľ, ak si chcete váhu aj udržať, na podobné výstrelky radšej zabudnite.Nikto nehovorí, že si raz za čas nemôžete dopriať obľúbené dobroty, ale určite sa nevracajte k pôvodnému spôsobu stravovania. Taktiež nezanevrite ani na pohyb. Ak ste schudli na vysnívanú hmotnosť, stačí ju už len udržať a na to by vám mal stačiť pohyb dva až trikrát týždenne. V tejto fáze sa vyplatí aj posilňovanie, ktoré vám spevní schudnutím uvoľnené partie.


Ako sa podarilo z brucha schudnúť vám? Poraďte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: Thinkstock.com, Thinkstock.com, Maroš
Odporúčame