Záujem o očkovanie proti HPV u detí každým mesiacom narastá: Kedy je na to najlepší čas?

mama s dcérou

S HPV vírusom sa stretne počas života takmer každý (Zdroj: Pexels/Cottonbro)

Záujem detí v 13. roku života o očkovanie proti ľudskému papilomavírusu (HPV) sa v máji zvýšil. Vyplýva to zo stanovísk o ktorých informovali všetky zdravotné poisťovne na Slovensku. Od daného mesiaca očkovanie plne hradia zdravotné poisťovne.

Počet zaočkovaných stále rastie

Proti HPV vírusu sa v máji zaočkovalo 2133 poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) vo veku 12 rokov až 12 rokov a 364 dní. „Ide o výrazný nárast záujmu,“ hovorí Ivana Štefúnová z oddelenia komunikácie. V apríli očkovanie podstúpilo len 137 poistencov. Zvýšený záujem o vakcínu proti HPV eviduje aj zdravotná poisťovňa Dôvera.

Počas mája očkovanie podstúpilo 1512 dvanásťročných poistencov Dôvery, zatiaľ čo v apríli 280. Dáta poskytol PR špecialista poisťovne Matej Štepianský. Aj Union zdravotná poisťovňa zaznamenala vyšší záujem o vakcináciu proti HPV. Podľa hovorkyne Beáty Dupaľovej Ksenzsighovej vakcináciu v máji podstúpilo 535 detských poistencov, zatiaľ čo v apríli 73.

Zaočkovať sa možno kedykoľvek

Očkovanie proti HPV deťom v 13. roku života, teda deťom vo veku 12 do veku 12 rokov a 364 dní, od mája v plnej výške preplatia zdravotné poisťovne. Doposiaľ bolo hradené čiastočne. Tento druh vakcinácie sa odporúča absolvovať vo veku, keď mladí ľudia ešte nie sú sexuálne aktívni. Podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) má očkovanie význam aj v prípade, keď už osoba sexuálne žije.

Ľudský papilomavírus patrí k najčastejšie pohlavne prenášaným infekciám, prenášať sa však môže napríklad aj dotykom, kontaminovanými predmetmi alebo už počas pôrodu. Vo väčšine prípadov podľa ÚVZ zmizne infekcia sama bez toho, aby spôsobila problémy. Niektoré z HPV vírusov však v tele pretrvajú roky a môžu byť pôvodcom rôznych onkologických ochorení.Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame