Svieža a bez škvŕn: 10 rád, ako mať perfektne čistú bielizeň

Zadný pohľad na ženu, ktorá plní práčku bielizňou.

Aj pranie má svoje zásady. (Foto: Getty Images)

Škvrny či nepríjemné pachy v súvislosti s bielizňou určite nepotešia. Najmä v lete, v čase horúcich dní, dostáva práčka poriadne zabrať. Ako mať teda oblečenie hygienicky čisté, svieže a bez fľakov?

1. Pranie na nízkych teplotách nie je riešením

Máme radi, ak z práčky vyberáme oblečenie, ktoré je opraté rýchlo, vonia a škvrny odišli do zabudnutia. Ekologické programy moderných práčok síce dokážu skrátiť dĺžku trvania cyklu, spotrebu vody či energie, no nemusia byť pre hygienickosť našej bielizne dostatočné. Práve naopak. Praním na nízkych teplotách do 40 °C sa všetkých patogénov nezbavíme. Ničí ich až teplota vyššia ako 60 °C.

2. Aby sa bielizeň nezničila

Sledovať inštrukcie od výrobcu sa naozaj oplatí. Ak treba oblečenie čistiť v čistiarni, neperte ho v práčke. Dodržiavajte teploty odporúčané výrobcom a skontrolujte tiež, či oblečenie môžete dávať do sušičky. S avivážou opatrne, na niektoré typy oblečenia sa nehodí – vynechajte ju pri veciach s obsahom elastanu, impregnovaných bundách, termobielizni či froté uterákoch, pretože znižuje ich savosť.

3. Farba nepustí

Ak chcete, aby biela bielizeň bola naozaj biela, nepridávajte k nej žiadne iné, ani svetlé textílie. To isté platí o čiernej. Ak k čiernej várke pridáte žiarivé červené či zelené tričko, pripravte sa na to, že vám zrejme zosivie. Úplne ideálne, aj keď nie vždy možné je oblečenie prať s čo najpríbuznejšími farbami. Napríklad zelené a modré kúsky, alebo červené, oranžové a ružové.

Mladá žena a dieťa v koši na bielizeň pri práčke.
Čistú a voňavú bielizeň môžete mať aj vy. (Foto: Getty Images)

4. Preplnený bubon? Radšej nie

Medzi bielizeň a vrch bubna by ste mali vedieť bez problémov vsunúť ruku. Ak je bubon naplnený úplne na maximum, voda aj prací prostriedok sa nemusia rovnomerne dostať ku všetkým kúskom oblečenia.

5. Na dávkovaní záleží

Ak má mať prací prostriedok požadovaný efekt, nedávkujte od oka, ale podľa pokynov výrobcu. Primálo prostriedku nemusí textil poriadne vyprať, priveľa sa zas nemusí dobre vyplákať. Vyberajte overené značky, ktoré vám zaručia hygienicky čistú a sviežu bielizeň.

6. Slnko neutralizuje pachy a vytiahne škvrny

Takmer zabudnutou metódou je sušenie na priamom slnku. Oplatí sa ho využiť – ultrafialové žiarenie ničí baktérie a z bielizne dokáže aj efektívne odstrániť škvrny. Stačí, keď škvrnu v ruke preperiete a mokrú textíliu dáte na niekoľko hodín na prudké slnko. Výsledok vás príjemne prekvapí.

7. Pranie neodkladajte

Bežné oblečenie perieme podľa potreby, na niektoré textílie však zvykneme zabúdať. Napríklad uteráky by sme mali prať aspoň raz za týždeň. Počas noci sa potíme a z tela sa vylučujú rôzne škodliviny, preto je vhodné meniť pyžamo dvakrát do týždňa a posteľné obliečky prať aspoň raz za 10 dní. Látkové kuchynské utierky, ktoré prišli do kontaktu s mäsom a rybami, patria ešte v ten deň do práčky.

Mladá žena čupí pri práčke s košom bielizne a sleduje prací cyklus, na práčke sú pracie prostriedky SAVO bez chlóru.
Pri praní záleží aj na výbere vhodných pracích prostriedkov. (Foto: SAVO)

8. Sušička a žehlička pomôže proti mikroorganizmom

Máte doma malé bábo alebo človeka s oslabenou imunitou? Ak chcete eliminovať množstvo baktérií na oblečení, popri praní na vyšších teplotách využijete aj žehličku alebo sušičku bielizne.

9. Údržba práčky je povinná

Zvýšenú pozornosť venujte pravidelnej údržbe práčky. Znížite tak riziko nepríjemných pachov a prospejete jej funkčnosti. Pustite samočistiaci program na vysokej teplote, očistite gumové tesnenie, dávkovače na pracie prostriedky, odtokové hadice aj filter. Nezabudnite nechať práčku po každom praní niekoľko hodín pootvorenú.

10. Na pracom prostriedku záleží

Určite aj vy viete, že nie každý prací prostriedok dokáže splniť vysoké nároky. Účinné pracie prípravky Savo bez chlóru odstraňujú nielen viditeľné škvrny, ale zanechávajú bielizeň aj hygienicky čistú, so sviežou vôňou. Záleží len na vás, či si vyberiete kapsuly, prací prášok alebo prací gél.

OBJAVTE PRACIE PROSTRIEDKY SAVO BEZ CHLÓRU

Žena s vypranou bielizňou.
Čistú a sviežu bielizeň za každých okolností môžete mať aj vy. (Foto: SAVO)

Advertoriál pripravený v spolupráci so spoločnosťou Unilever.

Odporúčame