Zázrak menom čokoláda: Skvelá na mozog, nervy aj proti infarktu

čokoláda

photl.com

Existuje vôbec niekto, kto by ju nemal rád? Horká, mliečna, s orieškami či s ovocím – každý si má svoju lahodnú kombináciu tohto božského sladkého pokrmu. Dôkazom sú štatistiky, ktoré hovoria, že v priemere zje jeden človek ročne až 8 kíl čokoládových výrobkov. A viete, že kvôli láske k nej netreba mať ani výčitky svedomia?

Čokoláda sa v 19. storočí  kupovala v lekárni. Lekárnici ju v tej dobe nazývali „potravou pre dušu“. Jej upokojujúce účinky na psychiku boli známe široko-ďaleko. Až neskôr sa z nej stala maškrta, ktorou si ľudia prejavovali náklonnosť, sympatie, či odmenu. Netreba však zabúdať, že pre vaše zdravie je vždy prospešnejšia tmavá ako mliečna čokoláda.

Upokojí nervy

Jej zloženie podporuje pozitívne myslenie – kakao totiž obsahuje tryptofan, ktorý zvyšuje hladinu hormónu dobrej nálady – serotonínu. Je dobré mať kúsok čokolády v špajze najmä počas sychravých dní, kedy nám nedostatok slnka môže rýchlo zmeniť náladu a zimný vietor priviať smutné až depresívne myšlienky. Vtedy je ideálnym spoločníkom najmä ako tmavá horúca pochúťka so šľahačkou.


Mohlo by vás tiež zaujať: Nápoj bohov slúži aj ľuďom: Toto všetko pre vás urobí červené víno!


Skvelá na sústredenie

Čokoláda je aj zdrojom horčíka, ktorý priaznivo pôsobí na funkcie mozgu. Výskum Nottinghamskej univerzity zároveň potvrdil, že vďaka pitiu hutnej tmavej čokolády môžete povzbudiť prekrvenie mozgu a tým aj jeho činnosť. V priebehu dvoch až troch hodín po vypití nápoja boli vďaka pôsobeniu flavonoidov kľúčové časti mozgu výrazne prekrvenejšie a ľudia vďaka tomu dosahovali lepšie výsledky čo sa týka sústredenia a plnenia rôznych úloh.

Ochráni úsmev

Americký zubár Vincent J. Paolino trvá na tom, že čokoláda dokonca chráni naše zuby pred zubným kazom. Ako zdôvodnenie slúži jej obsah fluóru a tanínu. Samozrejme, že v tomto prípade teba siahnuť po viacpercentných čokoládach, ktoré obsahujú menej cukru.

Zabrzdí krvný tlak

Vedci, ktorí dokazovali túto teóriu v praxi tvrdia, že možno aj preto prekonávajú infarkt viac muži ako ženy. Muži sú všeobecne viac odolní voči sladkému pokušeniu. A tak ich srdce a cievy zostávajú ukrátené o antioxidanty z čokolády, ktoré chránia náš krvný obeh. Podľa výskumu Univerzity Johna Hopkinsa dokonca pravidelná konzumácia niekoľkých kociek tmavej čokolády denne dokáže znížiť riziko infarktu až o 50 percent.


Mohlo by vás tiež zaujať: Klasické mýty o káve: Čo je na nich pravdy?


Balzam pre ženy

Čokoláda je prospešná aj pre tehotné ženy. Podľa výskumu, ktorý prebiehal vo Fínsku, totiž dámy, ktoré počas tehotenstva jedli čokoládu, mali šťastnejšie bábätká. Čokoláda je však skvelým variantom liekov aj pri predmenštruačnom syndróme. Svalové napätie, či hormonálne výkyvy dokáže upokojiť lepšie ako tablety, len si na nej treba včas pochutnať. Nehovoriac o podráždenosti, ktorú spomínané dni so sebou často prinášajú – na tú naozaj nič iné nezaberá lepšie, ako rozpúšťajúca sa kocka lahodnej pochúťky na jazyku. Páni, tak už viete, čím máte svoju milovanú z času na čas prekvapiť?

Čo na to váha?

Nezostáva iné, len držať sa starého známeho pravidla – všetko s mierou. Platí aj v prípade čokolády, takže ak sa naučíte na 2-5 kociek denne – ideálne tmavej – váhu si isto proti sebe nepopudíte!

Zdroj: photl.com, Photl.com, Pippa
Odporúčame